blog.1.image
October 10th

3 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

El ve Ayak izleri ile boyama

Çocuklar genellikle parmaklarını boyaya daldırarak boyanın ıslaklığını hissetmeye bayılırlar. Yere koruyucu bir örtü serin üzerine büyük bir kağıt yerleştirin ve bırakın çocuğunuz kendi el ve ayak izlerinin resimlerini yapsın.

Ne olur ne olmaz Siz de yine boyanın istemediğiniz bir yere damlamaması ihtimaline karşı bir kap suyu ve nemli bir bezi hazır bulundurun.

  • Bir tepsinin içine bir miktar boya dökün ve Çocuğunuz avuçlarını boyaya batırsın ya da fırçayla siz boyayın. Sonra da çocuğunuz, izlerinin çıkartması için ellerini kağıdın üzerine sıkıca bastırsın.
  • Çocuğunuz boyanın üzerine bassın ya da tabanlarını boyasın sonra da ayak izlerinin çıkması için kağıdın üzerine bir baştan bir başa istediği gibi gezinsin.
  • Çocuğunuzun izleri anlamlı resimlere dönüştürebilir. Mesela, elin izi 5 ayaklı bir böcek olabilir veya daire etrafında basılmış birkaç el izi bir çiçek oluşturabilir.

3 yaşındaki çocuklar yerinde duramaz, araştırır, sorular sorar ve sürekli neleri yapıp neleri yapamadığını keşfetmeye çalışır. Onların bu meraklarını ve enerjilerini tatmin etmenin eğlenceli yollarını birlikte keşfedelim. Çocuklar oynarken öğrenir, o nedenle çocuğunuz bu etkinlikleri yaparken yeni beceriler kazanacak ve etrafını keşfedecek. Çocukların gelişimleri farklı farklıdır, bu yüzden bu etkinlik çocuğunuza ağır geldiyse endişelenmeyin, daha sonra tekrar deneyin. Her zaman kendi çocuğunuzun gelişimine uygun etkinlikleri tercih edin. Etkinlikler sırasında çocuğunuz size açıkça yapmak istemediğini dile getirebilir. Böyle durumlarda ısrarcı olmayın: Unutmayın ki amacınız çocuğunuz ile kaliteli vakit geçirirken gelişimini desteklemek.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon