blog.1.image
October 10th

36. HAFTA Bebeğin marul büyüklüğünde

Dokuzuncu ayın içindesin

Bebeğiniz doğum kanalına doğru inerken biraz daha kolay nefes alıyor olabilirsiniz.

Çocuk odasını ayarlıyor musun? Bebek eşyası ayarlamak? İç içe geçmiş gibisin.

Bu erken kasılmaların sahte sancı olup olmadığını nasıl anlayacağınızı öğrenin.

Bebeğin 36. haftada

Bebeğiniz hala kilo almaya devam ediyor - günde yaklaşık 300gr kadar. O şimdi neredeyse 2,4 kg ağırlığında ve 45cm uzunluğunda (bir marul uzunluğu) . Dokuz aylık amniyotik banyosu sırasında cildini kaplayan ve koruyan mumlu madde olan vernix caseosa'nın yanı sıra, vücudunu kaplayan tüylü kaplamanın çoğunu atıyor. Bebeğiniz, bu salgıların her ikisini de yutar, diğer salgılarla birlikte, ilk bağırsak hareketlerinin içeriğini oluşturacak olan meconium adlı siyahımsı bir karışım ortaya çıkar.

Bu haftanın sonunda bebeğiniz "erken dönem" olarak kabul edilir. (Tam süre 39 ila 40 haftadır. 37 haftadan önce doğan bebekler erken doğan bebeklerdir, 41 hafta geç dönemdir ) Büyük olasılıkla bebeğiniz zaten baş aşağıdır. Ancak, doktorunuz veya ebeniz harici bir durum planlamanızı önerebilir. Bu, bebeğinizin baş aşağı bir pozisyonda oynamaya çalışmak için sağlık hizmeti sağlayıcınızın karnınıza baskı yapacağını söylemenin güzel bir yolu.

36. hafta hamilelik serüveni

Bebeğiniz çok fazla yer kapladığına göre normal bir porsiyon yemek yemekte sorun yaşayabilirsiniz. Daha küçük, daha sık yemeklerin bu noktada tercih edilmesi gerekmektedir. Öte yandan, daha az mide ekşimesi olabilir ve bebeğiniz pelvisinize “düşmeye” başladığında nefes almak daha kolay olabilir. Aydınlatma denilen bu süreç, ilk bebeğiniz ise, doğumdan birkaç hafta önce olur. (Daha önce doğum yapmışsanız, muhtemelen doğum başlamadan önce gerçekleşmeyecektir.) Bebeğiniz düşerse, karnınızın alt kısmında da artan bir baskı hissedebilirsiniz, bu da yürümeyi giderek daha rahatsız hale getirebilir ve muhtemelen daha sık işemek zorundasın. Bebeğiniz çok düşükse, çok fazla vajinal basınç ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar bacaklarının arasında bir bowling topu taşıyormuş gibi hissettiğini söylüyor!

Ayrıca Braxton Hicks kasılmalarınızın şimdi daha sık olduğunu fark edebilirsiniz. Doktorunuzla veya ebe ile doğum belirtilerini incelediğinizden ve sizden ne zaman haber almak istediğini öğrendiğinizden emin olun. Genel bir kural olarak, uzun süreli kalırsanız, hamileliğiniz komplike değil ise ve suyunuz gelmişse, muhtemelen , bir saat boyunca beş dakikada bir geliyor ise ,her biri yaklaşık bir dakika süren kasılmalar olana kadar aramanızı isteyeceklerdir. Tabii ki, bebeğinizin aktivitesinde bir düşüş olduğunu fark ederseniz veya amniyotik sıvı sızdırıyorsanız veya vajinal kanama, ateş, şiddetli veya sürekli bir baş ağrısı, sürekli karın ağrısı veya Görme değişiklikleri.

Komplike olmayan bir hamilelikten zevk alsanız bile, son ayınız boyunca uçmaktan (veya evden uzak bir yere seyahat etmekten) kaçınmak en iyisidir, çünkü her an sancılar başlayabilir. Aslında, bazı havayolları 30. haftasında olan hamile kadınların uçuşuna izin vermez.

Öğrenin: Doğum eyleminin aşamaları

İlk kez anne olacaklar için doğum ortalama 15 saat sürer, ancak 20 saatten fazla olması nadir değildir (Daha önce vajinal doğum yapmış olan kadınlar için ortalama sekiz saat sürer.) doğum üç ana aşamaya ayrılır. İşte doğumda nasıl ilerlediğin öne çıkanları:

İlk aşama İlk aşama, rahim ağzınızı aşamalı olarak genişleten ve etkileyen kasılmalara başladığınızda başlar ve rahim ağzınız tamamen açıldığında biter. Bu aşama, erken ve aktif sancı dönemi olmak üzere iki aşamaya ayrılır.

Erken doğumun ne zaman başladığını tam olarak belirlemek zor olabilir. Çünkü erken doğum kasılmaları bazen bir süredir hissetmiş olabileceğiniz verimsiz Braxton Hicks kasılmalarından ayırt etmek zor olabilir.

Herhangi bir komplikasyon olmadıkça veya ebe veya doktorunuz size başka türlü tavsiyelerde bulunmadıkça, erken sancı döneminin çoğunu evde geçirmeyi bekleyin. (Yine de emin olmak için sağlık hizmeti sağlayıcınıza danışın.)

Erken doğum, serviksiniz yaklaşık 4 santimetre genişlediğinde ve ilerlemeniz hızlanırsa sona erer. Bu noktada, sancıların aktif aşaması olarak bilinen evreye girersiniz. Kasılmalarınız daha sık, daha uzun ve daha güçlü hale gelir.

Aktif fazın son kısmına - rahim ağzınız 8 ila 10 santimetreye ulaştığında - geçiş dönemi olarak adlandırılır çünkü sancıların ikinci aşamasına geçişi işaretler. Bu, ilk etaptaki en yoğun kısımdır, genellikle çok kuvvetli olan kasılmalar, her iki buçuk ila üç dakikada bir meydana gelir ve bir dakika veya daha fazla sürer.

İkinci aşama Serviksiniz tamamen dilate edildiğinde, doğumun ikinci aşaması başlar: bebeğinizin son inişi ve doğum. Bu, sancıların "itici" aşamasıdır ve dakikalardan birkaç saate kadar her yerde sürebilir. (Daha önce vajinal doğum yaptıysanız, daha hızlı olması muhtemeldir.)

Bebeğinizin başı, "itme" ye gelinceye kadar her basışta ilerlemeye devam edecektir - bebeğinizin başının en geniş kısmının en sonunda ne zaman göründüğünü açıklamak için kullanılan terim. Bebeğinizin kafası çıktıktan sonra, ebe veya doktorunuz ağzını ve burnunu silecek ve göbek kordonu için boynunun etrafında hissedecektir. Daha sonra başları yana doğru döner, omuzları çıkış için pozisyon almak için pelvis içinde döner. Bir sonraki daralma ile, omuzlarını teslim ederken, her defasında bir tane olmak üzere, ardından vücudunun geri kalanını itmek için koçluk yapacaksınız.

Artık çok çeşitli duygular hissedebilirsiniz: gurur, inançsızlık, heyecan (birkaç isim) ve elbette her şeyin bittiğine dair yoğun bir rahatlama. Olduğunuz gibi yorgun, muhtemelen bir enerji patlaması hissedeceksiniz ve uyku düşünceleri şu an için ortadan kalkacak.

Üçüncü aşama Doğum eyleminin son aşaması, bebeğinizin doğumundan hemen sonra başlar ve plasentamızın doğumuyla sona erer. Üçüncü aşamadaki kasılmalar nispeten hafiftir.

Sancıların her aşamasında ne olduğuna dair daha ayrıntılı bir bilgi edinin.

Aktivite: Bebeğinizin doğumunu nasıl anlatacağınıza karar verin

Bebeğiniz geldiğinde durumunuzu soracak , tweet, e-posta ya da durumunuzu güncelleyecek misiniz? (Ya da bunların hepsini ya da hepsini mi yapıyorsunuz?) Bebeğinizin doğumunu gerçekleşmeden önce nasıl açıklayacağınıza karar vermek akıllıca olacaktır. Daha resmi bir dokunuş istiyorsanız, çevrimiçi bir doğum ilanı yapabilir veya bildiri gönderebilirsiniz. Eşinizin veya bir arkadaşınızın sizin için arkadaşlarınızı ve ailenizi bilgilendirmesini istiyorsanız, bebeğinizin doğumuyla ilgili duymak istediğiniz tüm kişilerin bir listesini yapın - telefon numaraları veya e-posta adresleri ile - ve önceden iletin. Listeden en az bir kişiyi dahil edin, böylece kelimeyi oraya yayabilirler.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon