blog.1.image
October 10th

4 Aylık Bebek Beslenmesi

4 Ay - 6 Aylık Bebeğinize Katı Gıdaların Tanıtılması

Bebeğinizin dört aylık olana dek beslenmesini anne sütü eğer bu yetersizse formül mama oluşturmaktadır. (Çocuk hekiminiz buna, vitaminler ve demir ekleyebilir). Dört ile altıncı aylar arasında katı gıdalar eklemeye başlayabilirsiniz. Ancak halen ana besin maddesi anne sütü olmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü 9 aylık bir çocukta bile %70 anne sütü ağırlıklı beslenmeyi öneriyor.

Bazı bebekler üç aylıkken katı gıdalar almaya hazır duruma gelmesine karşın dil atma refleksi genellikle dördüncü aydan itibaren kaybolmaya başlar. Aslında emme işlevinde önemli bir rolü olan bu refleks yüzünden bebek, ağzına sokulan her şeyi; kaşığı, yiyecekleri diliyle iter.

Dördüncü aydan itibaren bebeğinizin enerji gereksinimi artacaktır. Bebeğinize ek kalori sağlayacağından dördüncü ve altıncı aylar arasında katı gıdalara başlamak idealdir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi kilo kaybı olmadan sağlıklı büyüyen bebekte 6. aya kadar sadece anne sütünün devam ettirilmesi şeklindedir. Bu dönemden sonra da bebeğinize olabildiğince anne sütü vermeye devam etmelisiniz.

Her bebek farklı gelişim eğrileri içinde yer alır. Doktorunuz gelişim çizgisine göre, anne sütünden yeterince faydalanmadığını düşünüyorsa 4 ayda ek besine başlanabilir.

İşte 4 aylık bebek maması için ilk 10 fikir.

1. Bebek Tahıl:

Bebek gevrekleri bebekler için en çok önerilen ilk besindir. Tahıl formülü veya anne sütü ile hazırlayın. Tahıllara halihazırda aşina olduğu bir doku ve tat verecektir. Tahıl aynı zamanda en az alerjenik yiyeceklerden biridir ve 4 aylık bebekler için uygundur. Özellikle ailede Çölyak hastalıkları veya alerji öyküsü varsa, glütensiz mısır gevreği verin. Buğday, arpa ve çavdar gevreği, glüten içerdiğinden bebekler için uygun olmayabilir. Pirinç ve yulaf ezmesi en az alerjik tahıl çeşididir.

2. Avokado:

Bebeğiniz için eksiksiz ve lezzetli bir yemek yapmak istiyorsanız, o zaman ona avokado servis edebilirsiniz. Bir avokado dilimleyin ve püre haline getirin. Bir mutfak robotunda bir çatal veya püre ile ezin. Çorba kıvamına getirmek için anne sütü ya da formül sütü ekleyin.

3. Muz:

Muz, doğanın en mükemmel yiyeceklerinden biri olarak kabul edilir. Bebekler tatlı olan gıdalara bayılırlar. Ayrıca, muz lif bakımından zengindir. Muzu püre haline getirin. Ayrıca az miktarda süt veya anne sütü ile de kıvamını inceltebilirsiniz.

4. Balkabağı:

Balkabagi hoş bir dokuya sahiptir . Fırında Balkabagi küçük çocuğunuz için harika bir yemek yapacak. Yapmanız gereken tek şey, balkabağını delip, 200 derecede bir saat pişirin. Fırından çıkardıktan sonra çatal ile güzelce ezin.

5. Tatlı Patates:

Tatlı patates, bebekler için popüler bir ilk besindir. Sindirimi kolaydır ve çocuklarda kabızlığa neden olmaz. Tatlı patatesleri kesin ve yumuşayana kadar biraz su ile kaynatın. Bir mutfak robotuna aktarın ve biraz su veya anne sütü ekleyin.

6. Havuç:

Havuç bebek maması için mükemmel bir seçimdir. Havuçları çubuklar halinde kesin ve 20 ila 30 dakika 200 derece Fırında pişirin.

7. Elma:

Doktorunuzun onayı ile bebeğinize pişmiş elmalar servis edebilirsiniz. Elmayı soyun ve doğrayın ve yumuşayana kadar pişirin veya buharlayın. Elmanın yumuşayana kadar pişirilmesi, bütün besinlerin korunmasını sağlayacaktır. Bir karıştırıcıya veya mutfak robotuna aktarın ve pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın.

8. Armut:

Armut, ilk besin olarak verilebilecek en güvenli besinlerden biridir. Armut alerjik reaksiyonları nadirdir. Ayrıca düşük asitlik seviyesine sahiptirler. Buğulama armut püresi harika bir öğün olabilir.

9. Süt:

Bu aşamada anne sütü bebeğinize tam besin sağlayacaktır. 12 aylık olana kadar anne sütünü veya formül mamasını değiştirmeyi bile düşünmeyin. Ciddi sağlık etkilerine neden olabilir.

10. Bezelye:

Elyaf dolgulu bezelye, bebekler için ideal bir besindir. Bezelyeyi 6 dakika buğulayın ve bir mutfak robotunda püre haline getirin, pişirme sıvısını ekleyin. Kabukları atmak için bir elek kullanarak süzün. Bezelye püresi, soğutulduktan sonra kalınlaşabilir. Bu yüzden ısıtırken az miktarda su, formül veya anne sütünü karıştırın.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon