blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN OYUNLAR ( 5. ay)

Roket aya iniş yapıyooor

Ek gıdaya başlamadan önce bile, bebeğin sizi mutfak eşyaları kullanarak görür ve onları merak eder. Bu oyunları biraz anne sütü veya formül mama ile kaşık yardımıyla ek gıdaya başlamadan önce tanıtım günleri için yardımcı olabilir.

Uygun : 5-10 ay

Geliştirilen beceriler: Kaşıkla beslenme

Neye ihtiyacınız olacak: Bir bebek kaşığı

Muhtemelen "uçak geliyooor" hilesini biliyorsunuz. Bunun farklı versiyonu ise "roket, aya iniş" dir: Kaşığı masanın veya sandalyenin altındaki tepside tutun, sonra hızlıca ama dikkatlice yukarı kaldırın (içeriği dökmeden olabildiğince dikine kadar) ve "Ay" dediğiniz anda yavaşça bebeğinizin ağzına yerleştirin.

Veya kaşığı bebeğinizin görüş alanına "işte yarış sürat teknesi gelir" dediğiniz gibi getirmek için yatay bir hareket kullanın ya da "okyanusta yüzmeye" başlamak için aşağı yukarı sallanan bir hareket kullanmayı deneyin.

Bazı bebekler özellikle oyuncak trenlere bayılır (kaşığı hareket ettirirken çuu çuu" sesi çıkarabilirsin) …

Yüzlerce yüz

Doğa, bebekleri doğdukları andan itibaren yüzlere odaklanmaya hazırlar.

Araştırmalar bebeklerin yüzleri yetişkinlerden daha iyi tanıdığını ve hatırladığını göstermiştir. (İnsan yüzünün standart bir görünümüne, herhangi bir başka şekle göre daha uzun süre odaklanacaklar, bu yüzden birçok bebek oyuncaklarının üzerinde basit yüzler var.)

Uygun: 5 ila 9 ay

Geliştirilen beceriler: Görsel tanıma

Neye ihtiyacınız var: Bir el aynası ve esnek mimikli bir yüz

Bebeğinizin yüzlerinize olan hayranlığını arttırmak için kendiniz birkaç mimik denemesi hazırlayabilirsiniz.

Bir araba koltuğuna, kabarık koltuğa ya da bebek arabasına oturduğunda ya da yerde sırtüstü yatarken yanına otur. Bebek arabası veya koltuğunda, göz hizasında bulun. Yerdeyse, yüzüstü aşağı yukarı eğilir kalkar veya yanına yatarsınız.

İfadenizi yavaşça değiştirerek başlayın, bir gülümsemeden şaşırmış veya üzgün bir ifadeye geçin. Daha sonra ifadeler arasında sörf yapın ve aralarında duraklama yapın ve bebeğinizden bir cevap gelip gelmediğini görmek için bekleyin. (Büyüdüğü zaman, bebeğiniz sizi taklit etmeye çalışabilir.)

Ona kendi ifadesini göstermek için bir ayna kullanın, ne yaptığınızı tarif edin: "Ah, şaşırmış! Bakın ne mutlu bir bebek!"

Veya aynadaki kendi yüzlerinden birini yapın, hem sizi hem de ayna görüntüsünü görebilmesi için eğin.

Unutmayın: Her bebek farklı bir hızda gelişir, bu yüzden bu haftaki aktiviteler için sizinki hazır değilse, endişelenmeyin - sadece birkaç hafta içinde tekrar deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon