blog.1.image
October 10th

1. Hafta

Döllenme gününün tam olarak saptanması mümkün olmadığı için gebeliğin başlangıcı olarak son regl döneminin ilk günü kabul edilir. Spermin yola çıkmasından yumurtaya ulaşmasına kadar geçen süre yaklaşık 12 saattir. Yüzlerce sperm yumurtaya yönelir ancak sadece bir tanesi yumurtanın dış yüzeyinden içeri girer. Bu süreçte rahim iç zarı da gebelik için uygun ortamı oluşturabilmek için kalınlaşmaya başlar. Anne adayının kanında ise östrojen adı verilen kadınlık hormonunun hızlı yükselmeye başlayacağını belirtelim.

Dikkat!

Gebeliğin ilk günleri görülen hafif kanlanma, hamileliğin başladığının işaretidir. Hamile kalmayı planladığınız dönemde hafif kanlanma olursa bunu hamilelik belirtisi olarak değerlendirebilirsiniz.

Önemli!

Hamilelikte vücut eskisine göre daha fazla demir emer çünkü adet kanamasıyla dışarı atılan demir artık vücutta kalmaktadır. Demir, sağlam kemik ve dişlerin oluşmasına yardım eder.

Bitkisel çayları, sağlık ürünleri satılan bir dükkândan almış olsanız ve üzerinde “doğal” olduğu yazıyor olsa bile, içmeden önce doktorunuza danışın. Bitkisel ilaçlar da tıbbi bir tavsiye olmaksızın kullanılmamalıdır. Bulantınız olduğunda çay, kahve, su ve narenciye suyundan uzak durun.

Gıdalar Hakkında Hamilelik boyunca tüketilecek beş harika şey vardır: Portakal suyu, yoğurt, brokoli, baklagiller (kuru fasulye ve mercimek gibi) ve incir. Taze ya da kuru incirde çoğu sebze ve meyveye göre daha fazla lif, muzdakinden daha çok potasyum ve bol miktarda kalsiyum ve demir bulunur. Merhaba yağsız incirli kurabiyeler!

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon