blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN OYUNLAR (1. ay )

En Eğitici Kitap

Size geri dönüşüm yemi gibi görünebilir, ancak gazeteye gelen bakkal ekler, parlak resimlere bakmayı seven bebekler için çok eğlenceli.

Uygun: Yenidoğan 6 aya

Geliştirilen beceriler: Görsel

Gerekenler: Yerel gazeteden süpermarket broşürleri

Bebeğinizi kucağınıza alın ve sayfalara bakın, resimde görülen meyveleri, sebzeleri ve diğer yiyecekleri işaret ederek tanımlayın. Henüz cevap veremese bile, hangisini beğendiğinizi ona söyleyin. Sayfaları, ağzına götüremeyeceği kadar ondan uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Daha sonra, uykuya daldığında, bir resim yığını kesebilir ve bakması için büyük bir karton parçasına yapıştırabilirsiniz. Ya da onları bir fotoğraf albümüne yerleştirin ya da bir küçük kitap haline getirmek için not defterinin sayfalarına yapıştırın.

Kolay kızak

Emekleme birkaç ay uzaklıktadır, ancak hareket oyunları oynamak küçük çocuğunuzu önümüzdeki aylar için hazırlayabilir. Bir poşetin veya tepsinin üzerine çimenli bir yamaçta kaymanın eğlenceli olduğunu hatırlıyor musunuz? Yeni doğmuş bebeğinize aynı hareket özgürlüğü duygusunu vermek için bir karton kutudan kesilmiş bir bölüm kullanabilirsiniz.

Uygun: 6 hafta ila 5 ay

Geliştirilen beceriler: Motor becerileri, ortam farkındalığı

İhtiyacınız olan şey: Dikdörtgen kalın bir karton parçası, yaklaşık olarak bebeğinizin büyüklüğünde veya küçük bir battaniyenin büyüklüğünde

Bu aktivite halısı veya ufak bir battaniye ile de olabilir, ancak karton ile ahşap zemin üzerinde (daha dikkatli bir şekilde) tadını çıkarabilirsiniz. Kartonu veya battaniyeyi veya halıyı yere serin ve bebeğinizi karnının üstüne, kolları öne veya yanlarına gelecek şekilde yerleştirin.

Karton veya battaniyeyi yavaşça ileri ve geri kaydırın, ileri sürünme hissini vermek için. Çok hızlı çekmeyin ve çok fazla eğmeyin ki bu onu şaşırtıp korkutmasın.

Not: Bu etkinlik için henüz başını tutamıyorsa, karnının üzerine koyun ve gözlerinin içine bakın. Birkaç ay sonra bebeğiniz ileriye doğru itmek için kollarını kullanmaya başlayarak, emeklemesi için gereken koordinasyonu geliştirmesine yardımcı olacak.

Unutmayın: Her bebek farklı bir hızda gelişir, bu yüzden bu haftaki aktiviteler için sizinkinde hazır değilseniz, endişelenmeyin - sadece birkaç hafta içinde tekrar deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon