blog.1.image
October 10th

26. HAFTA Bebeğin yeşil soğan büyüklüğünde

Altıncı ayın içindesin

Artık bir gizli dinleyiciniz var - bebeğin konuştuğunu duyabilir.

Bebeğin 26 haftalık

Bebeğinin kulaklarındaki sinir ağı daha önce olduğundan daha iyi gelişmiştir ve daha hassastır. Artık hem sesini hem de eşin ile sohbet ederken sizi duyabiliyor olabilir. Akciğerlerinin gelişimi için gerekli olan, küçük miktarlarda amniyotik sıvıyı soluyor. Bu sözde nefes alma hareketleri, doğduğunda ve ilk havayıı soluması için iyi bir pratiktir. Bebeğiniz yağ depolamaya devam ediyor. Şimdi yaklaşık 760 gr ağırlığında ve kafadan topuğa kadar 36cm (bir yeşil soğan uzunluğu) ölçülüyor. Bir erkek çocuğun varsa, testisleri yakında skrotumuna inmeye başlamalı - yaklaşık iki ila üç ay sürecek bir yolculuk.

26. hafta hamilelik serüvenin

Doğum sınıflarına ve doğum öncesi ziyaretlere gitmeye, bebeğinizin odasını hazırlamaya ve diğer günlük işlerini yoluna sokmaya mı çalışıyorsun? Ayrıca iyi yemeye devam ettiğinden ve bolca dinlendiğinden emin ol.

Bu süre zarfında, tansiyonun hafifçe artabilir, ancak hamile kalmadan önce muhtemelen hala daha düşüktür. (Tipik olarak, kan basıncı ilk üç aylık dönemin sonuna doğru düşer ve yaklaşık 22 ila 24 haftada düşük bir seviyeye ulaşma eğilimindedir.)

Preeklampsi - yüksek tansiyon ciddi bir durumdur - en çok 37. haftadan sonra ortaya çıkar, ancak daha erken de olabilir, bu nedenle uyarı işaretlerinin farkında olmak önemlidir. Yüzünde şişlik veya göz çevrende şişlik varsa, ellerinin hafif şişmesinden, ayaklarının veya ayak bilekinin aşırı veya ani şişmesinden veya hızlı kilo alımından (haftada 3 ila 4 kg fazla) fazla olursa doktorunu aramayı ihmal etme. . Daha şiddetli preeklampsi ile ilgili diğer belirtilerle karşılaşabilirsin. Şiddetli veya inatçı bir baş ağrın, görme değişikliklerin (çift veya bulanık görme, spotlar veya yanıp sönen ışıklar görme, ışığa duyarlılık veya geçici görme kaybı dahil), üst karın bölgesinde şiddetli ağrı veya hassasiyet veya şiddetli kusma varsa doktoruna derhal bildirmen gerekir.

Alt sırtında son zamanlarda biraz ağrı beliriyorsa, hem ağırlık merkezinizi değiştiren, hem de karın kaslarınızı geren ve zayıflatan hem de sinirlerini sıkıştıran ve eklemlerini gevşeten hormonal değişikliklere neden olan büyüyen uterusuna teşekkür edebilirsin. Ayrıca, taşıdığın ekstra ağırlık, kasların için daha fazla çalışma ve eklemlerin üzerinde artan stres anlamına gelir; bu nedenle günün sonunda kendini daha kötü hissedebilirsin. Yürümek, ayakta durmak veya uzun süre oturmak, ayrıca öne doğru bükülmek ve ağır kaldırmak, sırtını zorlayabilir.

Sıcak bir banyo veya sıcak kompres rahatlamanı sağlayabilir. (Bazı kadınlar yine de serin kompresleri daha rahatlatıcı buluyorlar.) Gün boyunca iyi duruş pozisyonunu sürdürmeye çalış, aynı anda eğilip kaldırma gerektiren aktivitelerden kaçın, otururken veya ayakta dururken sık sık ara ver ve bir ya da her iki diz de bacaklarının arasına bir yastıkla desteklemeye çalış, karnını desteklemek için başka bir yastık kullanmaya özen göster.

Öğrenin: Bir doğum planı yapmak

Doğum planı yazmak sana ideal doğumun nasıl gerçekleşmesini istediğini düşünmek ve doktorunla seçenekleri tartışmak için bir fırsat verir. Doğum planı oluşturma süreci, sancılar ve doğum süresince alacağın destek konusundaki tercihlerin hakkında daha fazla bilgi edinmenin harika bir yolu olabilir.

Ancak sancıların doğası gereği tahmin edilemez olduğunu unutmayın ve sizi ve doğum ekibini planın dışında kalması ihtmali gerektiren şeylerin ortaya çıkması durumunda esnek kalman gerekir.

Yani doğum planı şart mı?

Doğum planı, doğum sırasındaki seçeneklerin hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir eğitim aracı olarak ve doktorunla konuşmak ve dileklerini iletmek için bir rehber olarak kullanıyorsan, yanlış yolda değilsin.

Bir doğum planı yapmayı denemeye karar verirsen, istediğin kadar kısa veya uzun olabilir. Bazı kadınlar doğum felsefelerini ve doğum sürecinin nasıl olmasını istediklerine dair genel duygularını yazıyorlar. Örneğin, "Mümkün olduğunca doğal bir doğum yapmak istiyorum. Lütfen bana ağrı kesici ilaç vermeyin veya gerekmedikçe herhangi bir müdahale yapmayın." Veya, "Sancılarımın nispeten acısız olmasını ve mümkün olduğunca erken bir epidural olmasını istiyorum."

Doğum planı oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı konular:

Ağrı kesicisiz bir sancı mi istiyorsun yoksa epidural mi düşünüyorsun? Emin değilsen, bunu da not alman iyi olabilir.

Doğum sürecinin özel bir an olmasını ister misin (sadece katılan sağlık ekibi ve eşin)? Odadaki diğer aile üyelerinden veya arkadaşlarından da destek almak ister misin? Doğum sırasında tıp öğrencileri ya da ebeler varsa sorun olur mu?

Bebeğinin çıkış anını görebilmen için bir ayna getirilmesini ister misin?

Odanın mümkün olduğunca sessiz olmasını ister misiniz? Özel müzik çalsın mı? Işıklar kısılsın mı? Bir video kamera sizi çeksin mi?

Bebeğin doğduktan sonra eşinin kordonu kesmesini ister misin? Sen veya eşin herhangi bir işlem veya muayene sırasında bebeğinizle birlikte kalmak ister mi?

Emzirmeyi düşünüyor musunuz?

Bebeğinin ilk 24 saat yanında kalmasını ister misin?

Etkinlik: Bazı önemli konuları tartışın

Bebeğin doğduktan hemen sonra önemli ebeveynlik kararlarıyla karşılaşırsın, bu nedenle şimdi onları düşünmeye ve eşinle konuşmaya başlamanız akıllıca olur. Örneğin, oğlunu sünnet ettirir misin? Sen veya eşin bebeğinizle dolu veya yarı zamanlı evde kalacak mısınız? Zamanında aşı yaptırır mısın? İkinizin de hemfikir olduğunuzu düşünüyorsan bile, yanlış anlamaları önlemek ve karşılıklı incitmemek için düşüncelerini açıkça paylaşmak en iyisidir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon