blog.1.image
October 10th

6. HAFTA Bebeğin bir mercimek büyüklüğündedir

İkinci ayın içindesin

Hepsi bir çarpıntı. Bebeğinizin kalbi dakikada 160 kez atmaya başladı.

Sabah bulantısı başladı mı? Nasıl rahatlayacağına dair ipuçlarını edinmende yarar var.

Kanama şimdi normal olabilir ancak doktorunuza danışın.

Bebeğin nasıl büyüyor?

Bu haftanın başlıca gelişmeleri: Öpmek için çok zaman harcayacağınız burun, ağız ve kulaklar şekillenmeye başlıyor. Rahminizin içine girebilseydiniz, bebeğinizin göz ve burun deliklerinin oluşmaya başladığı büyük bir kafa ve karanlık noktalar göreceksiniz. Ortaya çıkan kulakları başın kenarlarındaki küçük çöküntüler, tomurcuk olan kolları ve bacakları ile netleşmedi. Kalbi dakikada yaklaşık 100 ila 160 kez atıyor - neredeyse sizinkinin iki katı hızda - ve kanı vücudundan geçmeye başlıyor. Bağırsakları gelişiyor ve ciğerlerine yol açacak olan doku tomurcukları ortaya çıktı. Hipofiz bezi, beyninin, kaslarının ve kemiklerinin geri kalanı oluşuyor. Şu anda, bebeğiniz bir mercimek büyüklüğünde, yaklaşık 4 mm uzunluğunda.

Hayatın nasıl değişiyor?

Kendinizi bir parça bölünmüş kişilik bozukluğu yaşıyor gibi, bir gün karamsar ve ertesi gün neşeli hissediyorsun. Bu şekilde huzursuz edici (özellikle kontrolün altında olmaktan gurur duyuyorsanız), yaşadıklarınız normal. Değişken duyguların kısmen dalgalanan hormonlardan kaynaklanır. Fakat hormonlar bir yana, hayatınız büyük bir şekilde değişmek üzere - ve bu konuda kim duygusal hissetmiyor?

Biraz fazla dalgalanma hissediyorsanız veya bu hisler iki haftadan daha uzun süre devam ediyorsa, doğum öncesi depresyonda olabilirsiniz doktorunuzla görüşün.

Lekelenme (idrardan sonra külotlarınızda veya tuvaletteki dokunuzda kan lekeleri) veya kanama, hamileliğin erken döneminde, kadınları dörtte bir oranında görülür, oldukça yaygındır. Normal bir hamilelikte ortaya çıkabilir, ancak bazen düşük veya ektopik hamileliğin ilk belirtisi olabilir. Herhangi bir lekelenme veya kanama varsa, doktorunuzu arayın.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon