blog.1.image
October 10th

9. HAFTA Bebeğin üzüm tanesi büyüklüğünde

Üçüncü ayındasın

Bebeğiniz tüm temel vücut kısımlarına sahiptir ve daha küçük bir insana benziyor!

Hangi hamilelik belirtilerini asla görmezden gelmemelisiniz.

Yorgun? İşte biraz dinlenebilmeniz için.

Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bebeğin yaklaşık 23mm uzunluğunda - bir üzümün büyüklüğünde - ve sadece 2 gr ağırlığında. Embriyodan çok insan gibi görünmeye başladı. Temel vücut parçaları, gelecek aylarda birçok ince ayardan daha geçecektir. Diğer değişiklikler cabası: Bebeğinizin kalbi dört bölmeye ayrılır ve küçük dişleride oluşmaya başlar. Embriyonik "kuyruk" tamamen gitti. Bebeğinizin organları, kasları ve sinirleri oluşmaya devam ediyor. Cinsiyet organları yerinde ancak birkaç hafta daha erkek veya kız olarak ayırt edilemez. Gözleri tamamen oluşmuş, ancak göz kapakları kaynaşmış şekilde ve 27. haftaya kadar açılmayacak. Küçük kulak memeleri vardır ve ağzı, burnu ve burun delikleri daha belirgindir. Plasenta şimdi hormon üreten kritik işlerin çoğunu üstlenecek kadar gelişti. Artık bebeğinizin temel fizyolojisi yerinde olduğu için hızlı kilo almaya hazırlanıyor.

Hayatın nasıl değişiyor?

Beliniz biraz kalınlaşsa bile hamile olarak görünmeyebilirsin. Hamilelik belirtilerini sonuna kadar yaşasanda. Çoğu kadın için yalnızca sabah bulantısı ve diğer fiziksel semptomlar tam güçte olmakla kalmaz, duygusal bir karmaşa da cabasıdır.

Ruh hali artık değişken - bir ebeveyn olma konusunda hem mutlu hem de korkmuş hissetmek tamamen normal. Kendinizi biraz gevşetmeye çalışın. Kadınların çoğu, kararsızlığın 6 ila 10 hafta arasında alevlendiğini, ikinci trimesterde hafiflediğini ve hamileliğin sona ermesiyle yeniden ortaya çıktığını görüyor.

Öğrenin: Hamileliğin ne zaman paylaşmalısın

Bazı kadınlar ağızlarında bakla ıslatamaz. Diğerleri hamileliğinin iyi tespit edildiği ve düşük yapma riskinin önemli ölçüde azaldığı ikinci trimester olana kadar bekler. Duyurmanız için en uygun zaman nedir? İşte dikkat etmeniz gereken bazı faktörler:

Herhangi bir problemin var mı? Doktorunuzu sık sık ziyaret ediyorsanız veya çok meşgulseniz, iş arkadaşlarınıza hamileliğinizin erken dönemlerinde söylersen rahatlayabilirsin.

Ne kadar hastasın Sürekli mide bulantısı veya sık sık kusma çekiyorsan, amirinize hamileliğini tercih ettiğinizden daha erken bildirmen gerekebilir. Ona söylemeden önce ne istediğini çöz: Şefkat? Mola mı? En kötü zamanları atlatana kadar esnek bir program mı? İhtiyacın olanı iste ve ardından çoğu kadının üçüncü ayın sonunda daha iyi hissettiklerini söyleyin.

İşin yorucu mu yoksa potansiyel olarak tehlikeli mi? Bebeğin iyiliği ve kendi iyiliğin için, muhtemelen erken duyurmak isteyeceksin. Duyurunu hemen yapmak, iş sorumluluklarını zamanında değiştirmek hakkında konuşmana izin verecektir.

Süpervizörünüz ve meslektaşlarınız destekleyici olacak mı? Bu, işyeri kültürünüze, işyerinizin diğer kadın gebeliklerden ne ölçüde etkilendiğine ve amirinle ilişkinize bağlı olacaktır. İşverenin haberleri profesyonelce ele alacağından eminseniz, hamileliğini erken ilan etmek, hamileliğini daha sağlıklı ve daha az stresli hale getirmeye yardımcı olabilecek işveren tarafından sağlanan hizmetlerden yararlanabileceğin anlamına gelir.

Aktivite: Bebeğinizle bağlantı kurmak için günlük bir ritüel başlatın

Bebeğinize bağlanmaya başlamak için henüz erken değil! Küçük çocuğunuzla bağlantı kurmak için her gün bir süre ayırın. Uyandıktan hemen sonra ve / veya yatmadan önce bekleyen annelerin çoğu için iyi zamanlardır. Bu zamanlarda sessizce oturun ve ellerinizi karnınıza koyun. Nefes almaya odaklanın ve bebeğinizi düşünmeye başlayın (umutlarınız ve hayalleriniz, ebeveyn olarak niyetleriniz, vb.). İçinizde gelişen mucizeye odaklanmak ve istediğiniz ebeveyn tarzını planlamak için harika bir yol.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon