blog.1.image
October 10th

2 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

Müzik Dinleyelim

Küçük çocuklar müziğe farklı tepkiler verirler. Kimi müziği duyar duymaz oradan oraya koşmaya hoplayıp zıplamaya veya şarkı söylemeye başlarken kimi de bir yana kıvrılıp sakinca dinlemeyi seçer. Çocuğunuza mümkün olduğunca farklı türlerde müzikler dinletin.

  • Müzik çok rahatlatıcıdır. Çocuğunuz yorgun veya biraz huysuzsa yumuşak ve rahatlatıcı müzikler dinletin.
  • Canlı veya yüksek ritimli müzikler biraz cansız bir çocuğu hemen canlandırabilir ve yatma vakti ne kadar ayakta tutabilir.
  • Çocuğunuz rahatlıkla taklit edebileceği bir dans uydurun sözgelimi 3 kere zıplama 3 kere el çırpma şeklinde devam eden basit bir dans olabilir bu. Peki o size kendisinin uydurduğu bir dans figürü öğretebiliryor mu?

İki yaşındaki çocuklar büyük motor beceriler kazanır, sosyal ve duygusal değişimlere uğrarlar. Kelime hazineleri gelişir, işleri kendi başlarına yapmaya istekli olurlar ve belli kurallara uymaları gerektiğini keşfetmeye başlarlar. Bununla birlikte, 2 yaşındaki çocukların çoğu hala istedikleri kadar hızlı hareket edemeyebilir, ihtiyaçlarını ve duygularını açıkça ifade edemeyebilir. Bu da hayal kırıklığı ve öfkeye yol açabilir. Bunun sonucu olarak gösterdikleri hırçın davranışlar da 2 yaş sendromu tipik özelliklerindendir. Bu dönemde çocukların ebeveynin isteklerine aykırı tavırlar sergilemede gösterdikleri direnç yorucu olabilir. Bu dönemde çocukların dikkatlerini oyun yardımıyla dağıtmak en kolay ve sağlıklı olanıdır. Örneğin üstünü giymemek için inat ediyorsa ona tamam diyip istersen bugün bebeğin giysin demeyi deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon