blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 6 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Müzik takdir/YETENEK

Artık bebeğiniz gün boyunca daha uzun süre uyanık kaldığında, bu zamanları duyusal gelişimini desteklemek için kullanabilirsiniz. En sevdiği ninnileri söylemeyi veya müzik çalmayı deneyin.

Kendinizi çocuk şarkılarıyla sınırlandırmanız gerekmez. Evi en sevdiğiniz müziğin sesleriyle doldurun – Rap müzikten Mozart'a kadar - bebeğinizin dudak şapırtılı ve sarsıntılı kol ve bacak hareketleriyle zevkini ifade ettiğini izleyin.

Bebeğiniz ayrıca rüzgar çanlarının sesinden veya bir saatin tik taklarından da zevk alabilir. Sunduğunuz müzikler ne kadar çeşitli olursa, etki de o kadar zengin olur. Kaçınılmaz olarak, bebeğinizin tercihleri ​​geliştirmeye başladığında bazı seçimlere diğerlerinden daha fazla yanıt verdiğini ve bunları tercih ettiğini fark edeceksiniz.

Bununla birlikte, bebeğinizi her zaman müzikle oyalamanız gerektiğini düşünmeyin. Bebekler de sessiz zamana ihtiyaç duyar. Aşırı uyarılmış bir çocuk ağlayabilir, uzağa bakabilir, gerilebilir, sinirlenebilir. Daha fazla oyuna geçmeden önce küçük çocuğunuza yeniden güç toplanması için zaman tanıyın.

Kendini ifade etmek

Bebeğiniz henüz konuşamayabilir, ama yüz ifadelerinin size çok şey anlattığını göreceksiniz. Farklı yüz ifadeleri ile denemeler yapıyor – dudaklarını büzmek veya açmak, kaşlarını kaldırmak, gözlerini genişletmek veya gözlerini kısmak ve kaşlarını çatmak gibi.

Bebeğiniz size bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir – bebeğinizi sağlıklı bir şekilde takip ederek onu okumayı öğrenebilirsiniz.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: Bebeğin ardından seks

İnanılmaz derecede yorgunsun. Cinsel arzunuz sıfırdır (özellikle emziriyorsanız hormon seviyelerinin yeniden ayarlanmasından dolayı). Bir bebekle olan günlük yaşam, bebeğinizi beklerken kurduğunuz masal gibi geçeceğini düşüdüğünüz hayata kıyasla yaşadığınız hayat çok farklıdır. Sadece doktorunuzun cinsel ilişki için fiziksel olarak hazır olduğunu ilan etmesi, sizin için sekse hazır olduğunuz anlamına gelmeyebilir.

Sevişmek isteyip istemediğiniz konusunda kararsız hissettiğinizde, siz ve eşiniz birbirinizi sevmeye odaklanabilirsiniz. Bebeğinizle yaşamaya başladığınız bu güzel serüven için birbirinize aşkla destek olabilirsiniz.

İşte cinsellikle ilgili birkaç genel doğum sonrası endişeler:

İlişki zarar verecek mi?

Perinelerinizdeki yırtılma, epizyotomi veya zor doğum nedeniyle dikişleriniz varsa, aylar geçmiş olsa dahi hala hassas hissedebilirsiniz.

Sezaryen doğum sonrası iyileşme süresinde, hala alt karnınız boyunca, yara izinizin olduğu yerde ağrı hissedebilirsiniz.

Emziriyorsanız, hormon seviyelerindeki değişiklikler vajinal kuruluğa neden olabilir. Bu da acı verici olabilir.

Vajinam gerildi mi?

Vajina çok elastiktir, bir bebeği barındıracak şekilde genişler ve daha sonra hamilelik öncesi boyutuna oldukça yakın bir şekilde geri döner - ancak daha önce olduğundan daha büyük olması normaldir. Ne kadar daha büyük kaldığı, çeşitli faktörlere bağlıdır: bebeğinizin büyüklüğü, kaç çocuğunuz olduğu ve vajina kasınızın tonunu güçlendirmek için düzenli olarak Kegel egzersizleri yapıp yapmamanız gibi.

Eşim hala cinsel olarak beni etkileyecek mi?

Eşiniz kendinden uzak veya daha az seks ilgisi görünüyorsa, onun da çok şey yaşadığını unutmayın. Evde bebek sahibi olmanın ve yeni yaşamından dolayı çok yorgun ve stresli olabilir. Duygularınız hakkında dürüstçe konuşmak ve bir bebeğin getirdiği tüm garip değişiklikler sizi daha da yaklaştırabilir. Eğer cinsel ilişki için zaman henüz doğru değilse, yine de kucaklaşabilir, öpebilir, sarılabilir ve hayatınıza gelen mucize hakkında yaşamınıza dair konuşabilirsiniz.

· Öğrenin: Ateş

Bebeğimin neden ateşi var?

Bu bebeğinizin ilk ateşi olabilir, muhtemelen endişelisiniz. Ancak ateş sizi panikletmesin, bebeğinizin ateşi bağışıklık sisteminin bir enfeksiyonla mücadelede ettiğinin göstergesidir. Bebeğiniz bir virüs veya bakteri yüzünden hastalanırsa, vücudu sıcaklığını yükselterek tepki verir. Ateş, aslında kendi başına bir problemden ziyade iyi bir şeydir.

Doktoru aramalı mıyım?

Bebeğiniz 3 aylık olana kadar, aşağıdaki durumlarda daima tıbbi yardım almalısınız:

  • Bebeğiniz 38 santigrat derece daha yüksek bir sıcaklığa sahip ise.
  • Bebeğiniz solgun veya kızarık görünüyor, emmeye kayıtsız veya iştahsız ise, davranışları ve görünüşleri sizi endişelendirecek şekilde değişmişse.
  • Doktorunuzu aradığınızda, bebeğinizin sıcaklığının ne kadar arttığını, nasıl önlem aldığınızı ve bebeğinizin diğer semptomlarını belirtmeniz önemlidir. Bu bilgilere dayanarak, doktor bebeğinizin ateşinin ne kadar ciddi olduğunu belirleyecek ve size hangi ilacı vermenin güvenli olup olmadığını söyleyecektir.

Doktorunuzla konuşmadan önce bebeğinize ilaç vermediğinizden emin olun - ona yanlış dozu vermek tehlikeli olabilir ve ilaçlar bebeğinizin semptomlarını maskeleyebilir ve doktorun uygun bakım vermesini zorlaştırabilir. Ateşi 38 dereceden fazla ise, doktor muhtemelen bebeğinizi muayene ve tedavi etmek için ofise getirmenizi isteyecektir.

Bebeğimi nasıl daha rahat ettirebilirim?

Kıyafetlerini çıkarın veya yaklaşık beş ila on dakika boyunca ılık suyla batırılmış bir bezi ile alnına ve koltuk altına koyun veya ılık bir banyo yaptırın. Bu, cildinden su buharlaştıkça vücut ısısını düşürür. Bebeğinizin titremesine ve çekirdek vücut ısısını daha da yükseltmesine neden olabilecek soğuk banyolardan kaçının.

Onu düzenli olarak besleyin ki vücudu susuz kalmasını önleyin.

Doktor tavsiye ederse, bebeğinize uygun dozda doktorun tavsiye ettiği ateş düşürücü verin.

Bir bebeği asla cildine alkol dökerek soğutmaya çalışmayın, çünkü kan dolaşımına emilebilir ve nöbetlere veya diğer ciddi sorunlara neden olabilir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon