blog.1.image
October 10th

23. HAFTA Bebeğin mango büyüklüğünde

Altıncı ayın içindesin

Bebeğiniz dış dünyadan gelen sesleri duyabilir.

Gerçeküstü rüyalar görüyor musun? Ne anlama geldiklerini öğrenin.

Hamilelik için en iyi 10 gıda için tarifler alın

Bebeğin 23 haftalık

Şimdiye kadar geliştirdiği hareket duygusu sayesinde bebeğinin dans ettiğini hissedebiliyorsun. Ve şimdi yaklaşık 29 cm uzunluğunda ve 500gr kadar (ağır bir mango büyüklüğünde) . Akciğerlerindeki kan damarları nefes almaya hazırlanır ve bebeğinin giderek keskinleşen kulaklarının aldığı sesler onu dış dünyaya girmeye hazırlar. Şu anda tanıdık gelen yüksek sesler - köpeğinizin havlaması ya da elektrikli süpürgenin sesleri gibi - muhtemelen onları rahim dışında duyduğunda aldırış etmez.

23. hafta hamilelik serüvenin

Ayak bileklerinin ve ayaklarının önümüzdeki haftalarda veya aylarda, özellikle günün sonunda veya yaz sıcağında biraz şişmeye başladığını fark edebilirsin. Bacaklarındaki durgun kan dolaşımı - kan kimyanızda su tutmasına neden olabilecek değişikliklerle birlikte - ödem olarak da bilinen şişmeye neden olabilir. Bebeğin doğduktan sonra vücudun ödemden kurtulacaktır, bu yüzden sık sık işiyecek ve doğumdan sonra birkaç gün terleyeceksin. Bu arada, sol tarafına yat ya da mümkün olduğunda ayaklarını kaldır, otururken bacaklarını uzat ve uzun süre tek bir yerde oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçın. Ayrıca, dolaşımı arttırmak için düzenli olarak egzersiz yapmaya çalış ve destek çorapları giyin (sabahları ilk işiniz olsun) ve ferah, rahat ayakkabılar tercih etmende yarar var. Şişlikle mücadele etmek için sıvılara hücum etmek isteyebilirsiniz, bunun için bol miktarda su içmen gerekir, çünkü sulu kalmak aslında sıvının tutulmasını önlemeye yardımcı olur. Belli miktarda ödem hamilelikte normal olmakla birlikte, aşırı şişkinlik preeklampsi denilen ciddi bir durumun işareti olabilir. Ayaklarını veya ayak bileklerini şiddetli veya ani bir şekilde şişmesi halinde, ellerinin hafifçe şişmesi, yüzünün şişmesi veya gözlerin etrafında şişkinliklerde ciddi artış varsa, doktorunu derhal aramalısın.

Öğrenin: Kordon kanı bankası

Bebeğinin kordon kanını bankaya saklamak istersen, doğumdan sonra bebeğinin göbek kordonu ve plasentasında kalan kan toplanır, dondurulur ve gelecekteki tıbbi kullanım için saklanır. Çünkü Kordon kanı zengin bir kök hücre kaynağıdır, kanın yapı taşları ve bağışıklık sistemi için bulunmaz bir nimettir.

Kök hücreler diğer hücre türlerinde gelişme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, doku, organ ve kan damarlarını onarmaya yardımcı olabilirler ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilirler. Kordon kanı, 70'den fazla hastalığın tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Kordon kanı için birçok kullanım araştırılmış ve test edilmiştir.

Kordon kanı toplama işlemi bebeğin ve senin için hızlı ve acısızdır. Kordon kanının depolanması, kendine özgü, potansiyel olarak hayat kurtarıcı kök hücrelerinin boşa gitmeyeceği olasılığını artırır.

Bebeğinizin kordon kanını saklamaya karar verirseniz,

Bebeğinizin kordon kanını ailenizin kullanması için özel bir kordon kanı bankasında saklamak için ödeme yapabilirsin. Kordon kanı bankaları hamile ebeveynleri ikinci üç aylık dönemlerinde kaydolmaya çağırır. İlgileniyorsan doktorunla veya hastanenle konuş ve nasıl güvenilir bir özel kordon kan bankası seçilmesini öğren.

Aktivite: Bebeğinize bir mektup yazın

Bu daha sonra çocuğunla paylaşacağın bir hatıra veya sadece gözlemlerin için gerekli olabilir. Başlamak için, işte bazı fikirler:

Bebeğinle birlikte yapacağın mükemmel bir gün hayal et.

Çocuğun için umutlarını, hayallerini ve isteklerini yaz.

Anne olmanın sizin için ne anlama geldiğini ve iyi bir anneyi tanımlamayı düşün.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon