blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 9 AY 3 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Dil gelişimi

Bebeğinizin doğuştan beri duyduğu onca kelimelerin, anlamlarını çıkarmaya başladığı halde, kelimelerin anlaşılır olması onları kullanma yeteneğini çok fazla etkiliyor. Babası yorgun halde geldi ve muhtemelen daha çok bebeksi kelimeler ve cümleler ile konuşmaya başladı. Bebeğiniz bir şey söylediğini düşünüyor, öyleyse gerçekten öyle cevap ver!

Bebeğiniz hala tonunuzdan, gerçek kelimelerinizden daha fazla anlam çıkartıyor. Sizi ne zaman memnun ettiğini anlayabiliyor, bu yüzden "Çıngırak toplamakta iyi iş çıkardın" gibi özel övgüler sunun. Bebeğinizle ne kadar çok konuşursanız - akşam yemeği hazırlarken, araba sürerken veya giyinirken - iletişim hakkında daha çok şey öğrenir.

Sadece hayır de

Bebeğiniz "hayır" kelimesini anlamaya başlıyor, ancak henüz uygulamaya koymamış olabilir. Örneğin, önceleri söylemeseniz bile ‘’hayır!’’ ı kullanmak için bir şeye dokunmasını denemesini bekleyebilirsiniz. En iyisi “hayır” kelimesini azar azar kullanmak ve onu kullandığınızda, olay yerinden uzaklaştırıp onu yeni bir faaliyete sokarak öğretmeyi deneyin.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: EV İŞLERİNE YARDIM

Evinizdeki pisliğin strese neden olduğu noktaya geldiğinizde, şu üç güçlü kelimeyi unutmayın: Standartlarınızı düşürün. Temizlik, çamaşır yıkama ve ev işlerini bebekten önceki rutininize uydurmak zor, özellikle küçük çocuğunuz etrafta dolaştığında ve gün boyunca etraf çabucak dağıldığında.

Dağınıklığın bir kısmını temizlemek ve kendinizi daha iyi hissetmek için, belirli ve ulaşılabilir hedeflere odaklanmayı düşünün. Önce ihtiyaçlara dikkat edin, sonra daha karmaşık görevlere geçin. Evinizi günlük hayatınızı kolaylaştıracak şekillerde düzenleyin. Mümkünse, bir ev temizleyiciden düzenli olarak yardım isteyin veya bir kez daha elden geçirmek için profesyonel bir yardımcı ile anlaşın. Ardından, gelecekteki karışıklıkları minimumda tutmak için - eşinizle birlikte - bir plan hazırlayın.

Ayrıca diğer ebeveynlerle olan sıkıntılarınız hakkında konuşmanız da size yardımcı olur. Onların sempati duyması muhtemeldir ve yardım ipuçlarını paylaşabilirler.

· Öğrenin: Boğaz enfeksiyonu

Bebeğimin boğaz enfeksiyonu konusunda endişelenmeli miyim?

Çok fazla endişelenme. Bebekler nadiren bulaşıcı olsa da boğaz enfeksiyonu yaşarlar. Yine de siz veya tanıdığınız kişiler (bebeğinizin büyük kardeşi gibi) varsa, belirtilere dikkat edin.

Bebeğimde boğaz enfeksiyonunun olup olmadığını nasıl anlarım?

Beyaz, benekli şişmiş, parlak kırmızı bademcikler arayın. Diğer semptomlar, birkaç günden fazla süren bir boğaz ağrısı, 38 derceden (rektal şekilde alınan) daha yüksek bir sıcaklık, üşüme ve bebeğinizin çenesinin altındaki şişmiş veya ağrılı lenf bezlerini içerir.

Bebeğimin boğaz enfeksiyonunun olduğunu düşünürsem ne yapmalıyım?

Yukarıda açıklanan belirtilerden herhangi birini gözlemlerseniz veya bebeğinizin yutması, nefes alması veya ağzını açması konusunda sorun yaşıyorsanız, bebeğinizin doktorunu arayın. Bebeğiniz enfeksiyonu için bazı testler yaparsa ve pozitif sonuç alırsa, doktor antibiyotik ile tedavi edecektir. Bebeğinize, tüm ilaçları bitmeden daha iyi görünse bile, antibiyotiklerin tam küresini verdiğinizden emin olun. Bunu yapmamak daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Bebeğinizin rahatsızlığı gidermesine yardımcı olmak için, ona sevgi dolu ilgi gösterin ve doktoru da önerir ise içmesi için soğuk su sunmayı deneyin. Ağrı kesici olarak herhangi bir ilaç vermeden önce doktoruna danışın.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon