blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 8 AY 2 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Nesneleri keşfetmek

Bebeğiniz şimdi nesneleri sallayarak, vurarak, düşürerek ve onları saklayarak neden ve sonuç ilişkisini araştırıyor. Bir nesneye bir şey yapma fikri ortaya çıkmaya başlıyor (saçını toparlamak için bir tarak kullanarak), böylece bebeğinizin çarpabileceği, dürtebileceği, bükebileceği, sıkıştıracağı, sallayabileceği, düşürebileceği ve açabileceği bir sürü aktivite onu büyüleyecek.

Bebeğiniz ayrıca telefonlar gibi belirli işlevleri olan oyuncaklara da hayran kalacak. Oyuncak telefonları veya kumanda gibi nesneleri kulağında kendisi tutamazsa da, onun için yap ve konuş. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, amaçlarına göre nesneleri kullanmaya başlayacak - saçlarını fırçalamak, bir bardaktan içmek ve telefonunda gevezelik etme oyunu gibi.

Bir nesneyi adlandırırken doğru resme bakmaya veya nesneye bakmaya başlamasına dikkat edin - özellikle tanıdık bir şey (gözler, burun veya ağız gibi) veya sevdiği bir oyuncak gibi (bir köpek veya lastik ördek gibi).

Ayrıca, bu aşamada bebeğiniz bazı şeylerin düştüğünü, alınıp alındığını (elbette sizin tarafınızdan) ve sonra tekrar atmayı seviyor. Seni kızdırmaya çalışmıyor. Sadece gösteriyi ilginç buluyor ve doğal olarak tekrar tekrar görmek istiyor.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: Ayrılık kaygısıyla başa çıkmak

Bebeğinizin, başkalarının bakımına bıraktığınızda ayrılık kaygısı belirtileri göstermeye başlaması doğaldır. Aslında, bu normal ve sağlıklı bir gelişmenin işaretidir - bunu bilmek bebeğinizi sıkıntı içinde görmenizi kolaylaştıracağı anlamına gelmez.

İkinizin, bu kaygılı ve zor durumdan çıkmanıza yardım etmek için:

 • Sevecen ama gerçek bir şekilde veda edin. Bebeğinizin ağlamasına karşılık olarak veda etmemeye çalışın veya duygusallaştığınızı gösterin.
 • Hoşça kal dediğinde uzak dur. Geri dönüp kontrol etme isteğine karşı koy, bu ikinizi de daha da zorlayacak.
 • Gittiğiniz yere gelince arayın. İç huzuru için bakıcıya-anneanne veya babaanneye bebeğinizin nasıl olduğunu sorun. Muhtemelen sen gittikten hemen sonra ağlamayı bıraktı ve bir oyunla oyalandı.
 • Döndükten sonra bebeğinizle özel ve kaliteli bir zaman geçirerek yeniden bağlanın.
 • Bazı bebekler farklı ebeveynler ayrıldığında farklı tepki verir. Bebeğiniz, dışarı çıkan siz iken en çok üzülüyorsa, eşinizin kapının en son çıkmasını isteyin.

· Öğrenin: Kaza sonucu zehirlenme

Zehirlenmeleri nasıl önleyebilirim?

Hangi maddelerin zehirli olduğunu ve evinizin zehirsiz alan olup olmadığını öğrenin:

 • Etiketleri kontrol edin.
 • Kozmetik ürünleri, kişisel bakım ürünlerini, ilaçları, vitamin ve mineral takviyelerini, temizlik malzemelerini, böcek ilaçlarını ve diğer tüm ev eşyalarını bebeğinizin erişemeyeceği bir yerde saklayın.
 • Mümkün olduğunda, çocuklara karşı dayanıklı veya çocuklardan koruyucu kapakları olan ilaçları satın alın ve mevcut en az toksik malzeme içeren ev ürünlerini seçin.
 • Karışımları önlemek için tehlikeli maddeleri orijinal kaplarında saklayın.
 • İlaca "şeker" deme veya bebeğinizin ulaşabileceği yere koymayın.
 • Ev bitkilerini bebeğinizin erişiminden uzak tutun.

Bebeğim zehirli bir şey yutarsa ​​ne yapmalıyım?

Zehir vücuda zarar veren herhangi bir maddedir. Bazı zehirlerin yutulması sadece geçici mide rahatsızlığına neden olurken, diğerlerinin yutulması akciğerlere veya bağırsaklara ciddi şekilde zarar verebilir ve birkaçı ölümcüldür. Bebeğiniz nefes alamıyorsa, suni teneffüs yapın ve 112'yi arayın. Ayrıca, bebeğinizin bilincini kaybetmesi, aşırı uykulu olması, yanması, şiddetli boğaz ağrısı olması veya nöbet geçirmesi halinde hemen 112'yi arayın.

Bebeğinizin ağzında kalan herhangi bir maddeyi çıkarmayı deneyin (mümkünse bir örnek tutun). Kusturmaya çalışmayın, ipecac veya aktif kömür vermeyin, önce profesyonel talimatlar alın.

Aradığınızda, muhtemelen yutulan maddenin adı, geçen zaman ve miktar, bebeğinizin yaşı ve ağırlığı, sahip olduğu belirtiler ve telefon numaranız istenecektir.

Bebeğim zehirli bir şeye dokunursa ne yapmalıyım?

Zehirli madde elbiselerinin üstüne bulaşmışsa, onları çıkarın. Bebeğinizin cildini ılık suyla durulayın ve yanık varsa en az 15 dakika devam edin. Bir yanık üzerine yağ sürmeyin, çünkü bu daha da kötüleştirebilir. Zehir bebeğinizin gözünde ise, gözü yıkayın (içine doğru su dökün) 15 dakika boyunca bebeğinizin gözlerini yıkayarak açıp kapamasını sağlayın.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon