blog.1.image
October 10th

38. HAFTA Bebeğin pırasa büyüklüğünde

Dokuzuncu ayın içindesin

Bebeğinizin beyni derin, kıvrımlı oluklar geliştiriyor - nöronlar için ekstra yüzey alanı.

Şişmiş ayak bilekleri hakkında ne yapmalı ve ne zaman endişelenmeniz gerektiğini nasıl anlayacaksınız.

Aktif kalın - hamileliğin sonunda güvenli bir yürüyüş gerçekleştirmenin ipuçları.

Bebeğin 38. haftada

Bebeğiniz gerçekten dolgunlaştı. O yaklaşık 2,8 kg ağırlığında ve 48cm uzunluğunda (bir pırasa uzunluğu). Elini ilk tuttuğunda sağlam bir kavrayışı deneyimleyeceksin! Organları olgunlaştı ve rahim dışındaki yaşam için hazır.

Bebeğinizin gözlerinin ne renk olacağını merak mı ediyorsunuz? Hemen söyleyemeyebilirsiniz. Kahverengi gözlerle doğarsa, muhtemelen kahverengi kalırlar. Çelik gri veya koyu mavi gözlerle doğarsa, 9 aylıkken gri veya mavi kalabilir ya da yeşil, ela veya kahverengi olabilir. Bunun nedeni, çocuğun gözlerinin (gözün renkli kısmı), doğumundan sonraki aylarda daha fazla pigment kazanması olabilir, ancak genellikle "daha hafif" veya daha mavi olmazlar. (Yeşil, ela ve kahverengi gözler gri veya mavi gözlerden daha fazla pigmente sahiptir.)

38. hafta hamilelik serüveniniz

Birçok kadın için, önümüzdeki birkaç hafta heyecanlı bekleme zamanıdır. Bebeğinizin çocuk odasını hazırlamak, biraz çocuk bakımı yapmak veya bebeğinizin doğumundan bir süre sonra yapamayacağınız gerekli işleri yapmak için bu zamanı kullanın. Kestirin, okumaya devam edin ve mümkün olduğunca eşinizle kesintisiz zaman geçirin.

Son haftalarda ayaklarınızdaki ve ayak bileklerinizdeki bazı şişlikler normaldir, ancak ayaklarınızdaki veya ayak bileklerinizdeki aşırı şişlik veya ani şişlik fark ederseniz, ellerinizin hafif şişmesinden, yüzünüzdeki şişlikten veya şişkinliğin çok fazla olduğunu anlarsanız, doktorunuzu veya ebeinizi gecikmeden arayın. Ayrıca şiddetli veya sürekli baş ağrılarınız varsa derhal doktorunuza bildirin; görsel değişiklikler (çift veya bulanık görme, lekeleri görme veya yanıp sönen ışıklar, ışığa duyarlılık veya geçici görme kaybı gibi), yoğun üst karın ağrısı veya hassasiyet veya bulantı ve kusma gibi. Bunlar preeklampsi denilen ciddi bir durumun belirtileridir.

Bilgi edinin: Emzirmeye hazırlık

Emzirmek neden bir bebeği beslemenin en iyi yolu olarak kabul edilir?

Anne sütü yeni doğan bebekler için mükemmel bir besin maddesidir. Bebeğin yaşamın ilk altı ayında ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin yanı sıra, doğru oranda ve protein, karbonhidrat ve yağ türlerine de sahiptir. Düzinelerce çalışma emzirmenin faydalarını doğrulamıştır. İşte bazı önemli noktalara bir bakış.

Emzirme şunları yapabilir:

  • Bebeğinizin solunum problemlerinden ve kulak enfeksiyonlarından korunmasına yardımcı olur,
  • Bebeğinizin alerji, bazı çocukluk kanserleri ve SIDS riskini azaltır,
  • Stres seviyenizi ve meme ve yumurtalık kanseri riskinizi azaltır.

Emzirmek için ne yapabilirim?

Emzirme başarısı için kendinizi nasıl emzireceğinizi okuyarak ve durum zorlaştığında nereye başvuracağınızı öğrenerek edinebilirsiniz. İşte bilmeniz gereken dört önemli şey:

Siz ve bebeğinizin doğumdan hemen sonra ten tene teması kurması konusunda ısrar edin (herhangi bir tıbbi komplikasyon olmadıkça), böylece emzirmeye mümkün olan en kısa sürede başlayabilirsiniz. Sezaryenli iseniz, doktorlar ameliyatınızı bitirirken bebeğinizin göğsünüze yerleştirilmesini isteyin ve ardından odanıza kadar birlikte olmak isteyin.

Emzirmenin her kadın için doğal olarak gelmediğini fark edin ve cesaretiniz kırılmışsa yalnız değilsiniz. Hastane veya doğum merkezindeyken, bebeğinizle bebeğinizin eve gitmeden önce emmesini sağlamak için yardım alın.

Yenidoğan bebeğinize sık sık - 24 saatte sekiz ila 12 kez. Tıbbi olarak gerekli olmadıkça, bebeğiniz emzirme durumu iyice oturana kadar anne sütünden başka bir şey almamalıdır (en azından ilk birkaç hafta için).

Emzirme acıtıyor mu?

Emzirmek bebeğinizi beslemenin en doğal yoludur, fakat her zaman kolay demek değildir. Birçok kadın için emzirme ilk başta rahatsız edici veya hatta acı verici olabilir. Sessizce acı çekme. Ağrı, genellikle bebeğinizin göğsünüze doğru şekilde bağlanmadığının bir göstergesidir. Ağzı, areolanınızın büyük bir kısmını (meme ucunuzun etrafındaki pigmentli cilt) örtmelidir. Meme ucu bebeğinizin ağzına çok uzak olmamalı.

Bebeğinizin ilk birkaç emzirmesinden sonra emzirmek hala ağrılı ise, küçük parmağınızı bebeğinizin diş etleri ve meme ucu arasına sokarak emme işlemini kesin - ve daha az acı verici bir pozisyon bulana kadar tekrar deneyin. Bebeğinizin göğsünüze doğru şekilde oturduğundan emin olmak için hastaneden ayrılmadan önce emzirme danışmanı ile konuşun. Hastaneniz emzirme desteği sağlamıyorsa veya hastaneden ayrıldıktan sonra zorluklarla karşılaşırsanız, yardım için emzirme danışmanları veya ebeniz ile irtibata geçebilirsiniz.

Bazı kadınlar toplumda tamamen rahat emzirirken, bazıları kendini endişeli hissediyor. Endişeleniyorsanız, bebeğinizle dışarı çıkarken bir bakım kılıfı veya ekstra battaniye bulundurun. Bu şekilde, siz dışarıdayken emmeye ihtiyacı varsa, mahremiyet için omzunuza ve bebeğinizin kafasına asabilirsiniz.

Aktivite: Bebek bakımı hakkında okuma

Henüz yapmadıysanız, okuma gereçlerini hamilelikten bebeğe çevirmenin tam zamanı. Muhtemelen bebeğiniz doğduktan sonra okumak için fazla zamanınız olmayacak, bu yüzden şimdi ilk birkaç hafta hakkında elinizden geleni öğrenin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon