blog.1.image
October 10th

41. HAFTA bebeğine hoş geldin deme zamanı

Bebeğinizin cildi, amniyon sıvısında uzun banyodan soyunuyor olabilir.

Haftanın sonunda, uyarılmanız gerekebilir - bunu evde denemeyin.

Instagram, tweet veya fecebook durumunuzu güncelleyin - doğumu nasıl ilan edeceksiniz?

Bebeğin 41. haftada

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 3,5 kilo ağırlığında ve 50cm uzunluğunda olabilir. Ne kadar rahat olursa olsun, bebeğiniz sonsuza dek sizin içinde kalamaz. Güvenlik nedenlerinden dolayı, doktorunuz veya ebeniz sizinle bebeğiniz gelecek hafta doğmamışsa doğum eylemini teşvik etmekle - ya da herhangi bir sorun olması durumunda erken saatlerde - sizinle konuşacaktır. Çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı, doğum yapmak için tahmini doğum tarihinizden sonra iki haftadan fazla beklemenize izin vermez, çünkü bu sizi ve bebeğinizi komplikasyon riskleri altında tutar. 42 haftanın sonunda sancılaınızın uzaması veya durması daha muhtemeldir, hem siz hem de bebeğiniz vajinal doğum sırasında yaralanma riskini arttırır ve ölü doğum riski daha yüksektir.

41. haftada hamilelik serüveniniz

Son tahmini doğum tarihiniz geçtiğinde ve hala oldukça ağırlaşmışken endişelenmemeniz zordur (özellikle iyi niyetli bir aile bireyleri ve arkadaşlar durumunuzu kontrol etmek için aramaya devam ettiğinde!) Ama üzülme - sonsuza dek hamile kalmayacaksın. Bu hafta doğumunuzu kolaylaştırmak için kendi başınıza çalışmaya başlayabilmeniz için iyi bir şans var ve eğer yapmazsanız, 42 hafta veya daha önce sizin veya bebeğinizin herhangi bir problemi varsa daha erken dönmelerde başlayacaksınız.

Sağlık hizmeti sağlayıcınızın sancıları teşvik etmek için kullandığı yöntemler rahim ağzınızın durumuna bağlı olacaktır. Rahim ağzınız yumuşamaya, dolmaya (inceltme) veya genişlemeye başlamamışsa, "olgunlaşmamış" olarak kabul edilir veya henüz çalışmaya hazır değildir. Bu durumda, sağlayıcınız sancılar başlamadan önce serviksinizi olgunlaştırmak için hormonları veya "mekanik" yöntemleri kullanır. Bazen bunlar, sancılarınızı da başlatmaya yardımcı olur. Durumunuza bağlı olarak, prosedürler kasılmalarınızı başlatmak için membranlarınızın sıyrılmasını veya yırtılmasını veya oksitosin (Pitocin) gibi ilaçların kullanılmasını içerebilir. Bu ve diğer yöntemler işe yaramazsa, bir sezeryan olacaksınız demektir.

Bu arada, bebeğinizin hareketleri yavaşlarsa veya vajinanızdan herhangi bir sıvı sızıyorsa, derhal doktorunuza veya ebeye bildirdiğinizden emin olun.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon