blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 10 AY 3 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Özgür bebek

İlk doğum gününe sadece birkaç hafta kala bebeğiniz artık utangaç, sensiz hiçbir şey yapamayan çaresiz bir bebek değil. Hala çok fazla özen ve desteğe ihtiyacı var, ancak artan bağımsızlığı - yalnız durması, oturması ve çömelmesi gibi - belirginleşiyor.

Bebeğiniz elinizi tutarken yürüyebilir ve onu giydirmenize yardımcı olmak için kolunu veya bacağını kaldırabilir. Yemek zamanlarında, bir bardağı kavrayabilir ve sizden bağımsız bir şekilde içebilir (bazı çocuklar bunu birkaç ay daha yapmasa da) ve bir öğünün tamamını elle yiyebilir.

Bebeğiniz bir bardaktan tek başına içebildikten sonra, dikkatli yemeye başlamanız gerekebilir, çünkü bardakla işi bittiğinde hafifçe yere fırlatması muhtemeldir.

Bebeğiniz ayrıca birilerinin, muhtemelen siz, alması için bilerek nesneler düşürecektir. Eğer bu düşürme oyunundan bıktıysanız, birkaç dakika için nesneyi uzaklaştırın ve bebeğinizi dikkat çekici bir şey ile, veya oyun ile dikkatini dağıtmaya çalışın.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Yaşamınız: Daha az uykuyla yaşamak

Gözlerin kısık iken hayatla uğraşmak zor. İşte uyku eksikliğiniz sizi yakaladığında bu zamanlar için bazı stratejiler:

Kötü geceler yüzünden sürekli uyuya kalıyor musun? Alarmınızın sesini açın - ve nefret ettiğiniz rahatsız edici tona ayarlayın. Aşırı derecede iyimser değil, makul bir saat için ayar yaptığınızdan emin olun. Alarmı odanın karşısına bile koyabilirsiniz, böylece kapatmak için yataktan kalkmanız gerekir.

Bütün gün sallantılı? Gerekirse kafeinli bir içecek ile iki veya daha fazla içilir, ancak öğle yemeğinden sonra kafeinsiz veya hiç kahve tüketmemeye çalışın. Çok fazla kafein vücudunuzu aşırı uyarır ve geceleri uyku problemlerine yol açar - ve bir fincan içtiğinizde kafein daha etkili olacaktır. Ayrıca en zorlu işlerinizi, günün en erken saatlerinde, en zinde olduğunuzda yapmaya çalışın.

SİESTA ? Eğer işte iseniz, mola sırasında uygun bir yerde 15 dakikalık bir şekerleme deneyin. Uzun bir toplantıdaysanız, uyanık kalmanıza yardımcı olmak için soğuk bir içecek yudumlayın. Açık havada kısa bir yürüyüşe çıkmak sizi yeniden canlandırabilir. Evdeyseniz, çocuğunuzun uyku zamanı boyunca dinlenmeye veya kestirmeye çalışın.

· Bilgi edinin: Antibiyotikler

Bebeğim hastalandığında neden bebeğimin doktoru antibiyotik vermiyor?

Antibiyotikler sadece bakterilere karşı etkilidir - virüslerle mücadelede, soğuk algınlığının neden olduğu sorunlarda, grip ve birçok solunum yolu hastalığında hiç yardımcı olmazlar. Bebeğiniz bu durumlardan herhangi birine sahipse, antibiyotikler yardımcı olmaz. Aslında, gerekli olmadığında bebeğinize antibiyotik vermek aslında bakterileri güçlendirerek tedaviye daha dirençli hale getirir, bu da bebeğiniz gerçekten bakteri ile mücadele eden ilaca ihtiyaç duyduğunda ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca, antibiyotiklerin de riskleri vardır. Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, yan etkiler veya hatta ciddi alerjik reaksiyonlar üretebilirler. Aslında, antibiyotiklerin aşırı reçetelemek tıp camiasında artan bir endişe kaynağıdır.

Kendini daha iyi hissediyor gibi göründüğünde bebeğime antibiyotik vermeyi bırakabilir miyim?

Hayır. Bebeğinizin doktorunun yönlendirdiği gibi reçete edilen antibiyotiklerin tam verin. Daha erken bırakmak, hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz veya başka, daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ya bebeğim ilaçtan sonra kusar ya da tükürürse?

Bebeğiniz antibiyotikleri aldıktan hemen sonra kustu ya da ilacı tükürürse, çoğu ağzından çıktığında, başka bir doz vermek sorun değildir. Ama neden kustuğunu anlamaya çalışın - çünkü ağzı tıkandı veya hasta mı? Doktordan, bir ilacın yutulmasını nasıl kolaylaştıracağı konusunda öneriler isteyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon