blog.1.image
October 10th

27. HAFTA Bebeğin karnabahar büyüklüğünde

Altıncı ayın içindesin

Bebeğin nihayet gözlerini açıp kapatabiliyor.

Bebeğin 27 haftalık

Bu hafta, bebeğin yaklaşık 875 gr ağırlığında (karnabahar büyüklüğünde) ve bacakları uzatılmış olarak yaklaşık 37 cm uzunluğundadır. Düzenli aralıklarla uyuyor ve uyanıyor, gözlerini açıp kapatıyor ve hatta parmaklarını bile emiyor. Daha fazla beyin dokusu gelişirken, bebeğinin beyni şu anda çok aktif. Ciğerleri hala olgunlaşmamış olsa da, eğer şimdi doğmuş olsaydı - çok fazla tıbbi yardımla - çalışabilirlerdi. Bundan böyle yaygın olan bir bebek hıçkırık vakasında hissedebileceğin küçük ritmik hareketleri takip et. Her hıçkırık genellikle birkaç dakika sürer ve onu rahatsız etmezler, bu yüzden rahatlayın ve gıdıklamanın hazzını yaşayın.

27. hafta hamilelik serüveni

İkinci üç aylık dönemin sonuna yaklaşıyor ve vücudun son tur için hazırlandıkça, bazı yeni semptomları fark etmeye başlayabilirsin. Ağrıyan bir sırtın yanı sıra, örneğin, bacak kaslarınında kramp olduğunu görebilirsin. Sonuçta ekstra ağırlık taşıyorlar ve genişleyen rahminin, kanını bacaklarından kalbe geri döndüren damarlara ve ayrıca karnından bacaklarına giden sinirlere baskı yapıyor.

Ne yazık ki hamileliğin ilerledikçe kramplar kötüleşebilir. Bacak krampları gece daha sık görülür ancak gün içinde de ortaya çıkabilir. Bir kramp geldiğinde, baldır kası germe hareketleri, sana biraz rahatlama sağlayabilir.

Bacağını düzelt ve daha sonra ayak parmaklarını hafifçe geriye doğru bük. Birkaç dakika yürümek ya da baldırına masaj yapmak da bazen yardımcı olur.

Şu anda doğum kontrolü aklına gelebilecek en uzak şey olabilir, ancak doğum sonrası doğum kontrolü hakkında düşünmek için çok erken değil. Bebeğin gelmeden önce bu konuda bazı kararlar vermek isteyebilirsin.

Öğrenin: Asla göz ardı etmemen gereken belirtiler

Hamilelik sırasında, neyin normal olduğuna ve neyin doktoruna danışmaya değer olduğuna karar vermenin zor olabileceği pek çok ağrı, acı ve garip duygular ortaya çıkar. Meseleleri daha da karmaşık hale getirmemek için, durumuna veya sağlık geçmişine ve hamileliğinin ne seyirde olduğuna bağlı olarak bazı semptomlar hemen hemen acil olabilir. İşte sorun olabilecek belirtilerin bir özetini. Bu şikayetlerden herhangi birini yaşarsan, derhal doktorunu ara:

37 haftaya ulaşmadan önce:

 • Pelvik baskı (bebeğinizin aşağı bastırdığı hissi), bel ağrısı (özellikle sizin için yeni bir problemse), adet benzeri kramp veya karın ağrısı veya bir saatte dört kasılma (eğer olmasalar bile) canını yakmak)
 • Vajinal akıntıda bir artış ya da akıntı türünde bir değişiklik - sulu, mukus benzeri veya kanlı hale gelirse (sadece pembe veya kan lekeli olsa bile)

Her zaman:

 • Bebeğin normalden daha az hareket ediyor veya tekmelemiyor
 • Şiddetli veya inatçı karın ağrısı veya hassasiyet
 • Vajinal kanama veya lekelenme veya sulu akıntı
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma, ya da çok az idrara çıkma
 • Şiddetli veya kalıcı kusma veya ağrı veya ateşin eşlik ettiği herhangi bir kusma
 • Titreme veya 38 dereceden daha yüksek ateş
 • Bulanık veya çift görme veya lekeli görme
 • Şiddetli veya inatçı bir baş ağrısı veya bulanık görme, bulanık konuşma veya uyuşma eşliğinde herhangi bir baş ağrısı
 • Yüzündeki herhangi bir şişlik veya göz çevresinde şişlik, parmaklarınızda veya ellerinizde hafif şişlikten daha fazlası, bacaklarınızda, ayaklarınızdaki veya ayak bileklerinizdeki şiddetli veya ani şişlikler veya hızlı kilo alımı (haftada 3 kg fazla)
 • Ayak bileğinizi esnettiğinizde ve ayak parmaklarınızı burnunuza doğru tuttuğunuzda veya bir bacağınız diğerinden belirgin şekilde daha şişmişse, şiddetli veya kalıcı bacak veya baldır ağrısı
 • Karnınıza travma
 • Bayılma, sık sık baş dönmesi, hızlı kalp atışı veya çarpıntı
 • Nefes alma zorluğu, kan tükürme veya göğüs ağrısı
 • Karın ağrısı veya 24 saatten fazla süren şiddetli ishal ile birlikte şiddetli kabızlık
 • Döküntü olmadan şiddetli kaşıntı
 • Gebelikle ilgili olmasa bile, doktorunuza normalde söyleyeceğiniz herhangi bir sağlık problemi (kötüleşen astım veya daha iyi değil, kötüleşen soğuk algınlığı gibi)

Belirtilerinizi yukarıdaki listede görmeseniz bile, içgüdülerinize güvenin ve hamileliğinizle ilgili endişeleriniz olduğunda doktorunuzu arayın. Bir sorun varsa, hemen yardım alırsınız. Hiçbir şey yanlış değilse, güvende olacaksınız.

Aktivite: Emzirme sınıfı düşünün

İlk kez anne olacak iseniz ve bebeğinizi emzirmeyi planlıyorsanız, emzirme dersi almak iyi bir fikirdir. Doktorunuza veya ebe veya doğum sınıfı eğitmenine nereden alabileceğinizi sorun.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon