blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 9 AY 4 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Artık kişilik oluşumu başladı

Bebeğinizin kişiliği şimdi gerçekten ortaya çıkıyor. Çok sosyal olabilir, tanıştığı herkese büyük gülümsemeler verebilir ya da iyi niyetli yabancılar oynamaya çalıştığında yüzünü gizleyerek biraz daha utangaç olabilir. Bebeğiniz başkalarını kabul etmeden önce cesaretlenebilir veya durumu dikkatlice değerlendirebilir(noluyo şimdi bu adam da nerden çıktı anlamı taşıyan bakışlar atabilir). Öfkelenebilir veya ruh halini oldukça dramatik bir şekilde değiştirebilir.

Sizi baştan çıkartmak için jest yapacak ve sizi kapıda gördüğünde el sallayabilir. Ayrıca, onu araba koltuğuna ya da bebek arabasına koymaya çalıştığınızda karşı koyacak kadar aklı da gelişti.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: CANLAN HADİ

Ruhunuzu yükseltmek ve yenilenmiş hissetmek için büyük planlar yapmanız gerekmez. İşte enerjinizi ve coşkunuzu canlandırmak için yapabileceğiniz küçük şeyler için bazı fikirler:

Yoga pozu yapın. Derin nefes almayı unutma. Eğer yoga sizin için uygun değilse, 4 sn kuralı ile nefes alıp vererek 10 dakika boyunca uzanın.4sn de AL 4sn de VER

Yıkanmak. Biraz mum yak, biraz müzik çal ve kendini çok iyi hisset. ANNELER İÇİN EN BÜYÜK LÜKS

Oku. İyi bir kitap veya makale ile zaman geçirmek büyük bir dikkat dağıtıcı olabilir ve aklınızın da canlı kalmasına yardımcı olacaktır.

Bir makyaj yap. Mini makyaj bile yetecektir. Manikür, pedikür veya saç kesimi için kendinize biraz zaman verin. ŞIMART KENDİNİ

Birine yardım et. Bir arkadaş için kurabiye yapmak gibi başka biri için küçük bir şey yapmanın ne kadar iyi hissettirdiği şaşırtıcıdır.

Yürüyüşe çık. Dışarı çıkma, kesin bir ruh hali güçlendirici olabilir. Bebeğinizi bebek arabasına alın veya evde güvendiğiniz birine bırakın.

Öğrenin: EL AYAK HASTALIĞI

Semptom ve bulgular;

El, ayak ve ağız hastalığı özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır. Nadiren daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde de hastalık görülebilmektedir. Ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik bulguları ile birlikte ağız içerisinde ve ağız çevresinde, avuç içi ve ayak tabanında görülen döküntüler ile karakterize bir klinik tablodur. Döküntüler kırmızı, yuvarlak lezyonlar şeklinde olabildiği gibi bazen içi sıvı dolu veziküller şeklinde de görülebilmektedir. El, ayak ve ağız hastalığı çoğunlukla kendi kendini sınırlayan, ağır hastalık tablosuna neden olmayan bir viral hastalıktır. Hastalar 7 ile 10 gün içerisinde gelişen tüm bulguların kaybolması ile tamamen iyileşir. Oldukça nadir bir komplikasyon olarak viral veya aseptik menenjit kliniğine neden olabilmektedir.

Hastalığın etkenleri ve tanısı;

El, ayak ve ağız hastalığı etkenleri enterovirüs genusu içerisinde yer alan coxsackievirus, echovirus ve enteroviruslerdir. Coxsackievirus A16 ve Enterovirus 71 el, ayak ve ağız hastalığı en sık görülen subtipleridir. El, ayak ve ağız hastalığı her yıl özellikle ilkbahar ile sonbahar başı arasında görülmektedir.  Hastalığın tanısı tüm dünyada yaygın olarak hastanın yaşı, klinik bulguları, döküntülerin özellikleri ve döküntülerin bölgesel dağılımı ile klinik olarak konulmaktadır. Bununla birlikte beklenenden daha fazla vaka görülmesi veya hastalığın oldukça nadir görülen aseptik menenjit gibi komplikasyonlarından şüphe edilmesi durumunda, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de nazofarengeal örnekler, döküntü içerisindeki sıvı ve gayta örneklerinden hastalığın laboratuvar tanısı yapılabilmektedir.

Hastalık yayılımı ve önlenmesi;

Virüs enfekte kişilerin nazofarengeal sekresyonları, veziküler döküntü içerisindeki sıvıda ve gaytada bulunur. Solunum yolu, fekal-oral ve temas ile enfekte kişilerden duyarlı kişilere yayılım gösteren oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle hastalığın ilk haftasında bulaş oranı en yüksektir. Mümkün ise hasta olan kişinin semptomatik dönemde yayılımı önlemek için evinde kalması, duyarlı kişiler ile temas etmemesi önerilmektedir. Duyarlı kişilerin bulaşı önlemek için su ve sabunla sık sık el yıkamaları, sık temas edilen yüzeyleri uygun şekilde dezenfekte etmeleri, temas ile kontamine olan objeleri, oyuncakları uygun şekilde dezenfekte etmeleri, ortak çatal, kaşık kullanımından ve yakın temastan (sarılma, tokalaşma) kaçınmaları gerekmektedir.

Hastalığın tedavisi;

El, ayak ve ağız hastalığından korunmada etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış bir aşı yoktur ve tedavisi için özel bir ilaçta bulunmamaktadır. Çoğunlukla hastalığın hafif semptomlar ile seyretmesi ve kendi kendine düzelmesi gözlenmektedir. Bununla birlikte gereken hastalarda, mevcut semptomları hafifletmek için ağrı kesici ve ateş düşürücülerin kullanımı, boğaz ağrısını azaltmak için gargara ve spreylerin kullanımı önerilmektedir. Yeterli sıvı ve beslenme desteği alamayan çocuklarda gerekli sıvı ve beslenme desteği yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon