blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 6 AY 4 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Zıplayan bebek

Bebeğiniz artık kilosunun bir kısmını bacaklarına yükleyebilir ve zıplamayı sever - daha sonra yürümek için kaslarını güçlendirebilecek bir şey. Onu koltuk altından tutun ve yerde ya da kucağında ayağa kalkmasına yardımcı olun.

Onu yerden (veya kucağınızdan) kaldırarak hareket etmeye başlamasına yardım etmeniz gerekebilir, ancak bir kez başladığında, sadece olacakları izleyin! Çok sayıda kıkırdama için hazır olun.

Motor becerileri gelişmeye devam ediyor

Bebeğinizin motor becerileri gelişmeye devam ediyor. Şimdiye dek muhtemelen bir eliyle nesneleri kavrayabilir ve bir nesneyi bir elden diğerine oldukça kolay bir şekilde aktarabilir. İnce motor becerileri küçük, hassas başparmak, parmak, el ve bilek hareketlerini içerir. Örneğin ince motor becerilerini başparmak ile parmak arasında bir şeyler almak gibi eylemlerde kullanırlar.

Kol, bacak veya ayaklarda olduğu gibi büyük kasları veya tüm vücudu kullanmasını sağlayan aktiviteler için yüksek motor becerileri gerekir. Bebeğinizin bu becerileri geliştirmesini teşvik etmek için, bebeğinizin önüne erişemeyeceği bir oyuncak yerleştirin ve onu almaya çalışmasını izleyin. Tam olarak ulaşamadığı zaman ağlamaması için cesaret ver - ama oyuncağı verme. Sadece hayal kırıklığı yaşamasın diye ona oyuncağı vermeniz büyük bir eğlenceyi kaçırmasına sebep olacaktır ve aynı zamanda onun için her şeyi kolaylaştırmazsanız daha hızlı bir şekilde kendisi öğrenecek ve kendine güveni artacak.

Birkaç denemeden sonra, oyuncağı almak için öne doğru eğilebilir ve sonra kendini tekrar düzeltir. Çok geçmeden, elleri ve dizleri üzerinde ileri geri sallanacak ya da belki sürünecek (kendini karnı üzerinde iterek) ya da odanın içinde hareket etmek için tekrar tekrar yuvarlanacak. Ona rahat kıyafetler giydirerek rahatça dolaşmasına yardımcı olun.

Bebeğiniz ayrıca küçük parçalara ve etrafındaki nesnelerin detaylarına ilgi gösteriyor. Düğmeler, madeni paralar, çengelli iğneler, balonlar, kayalar ve diğer boğulma tehlikelerinden uzak tutun.

Eğlenceli arkadaşlar

Bu yaşta, bebekler, büyük ve küçük, pelüş hayvanlara yönelme eğilimindedir. Bebeğinizin favori nesnesi haline gelebilir. Eğer öyleyse, yakında bu pelüş ailenizin bir parçası gibi saçma sapan her zaman ve her yerde size eşlik edecek. Endişelenmeyin: Bunun gibi bir "geçiş nesnesi", küçük çocuğunuzun kendiliğinden ayrılmayı öğrenmesini sağlayacak - yavaş ama kesin bir şekilde - kendisi öğrendiği için bağımsızlığı da öğrendiğinin bir işareti olabilir.

Pelüş ailenize yeni üyeler eklerken yumuşak dikişli oyuncaklar arayın. Diğer iyi oyuncaklar, toplar, yuvalama silindirleri, açılır oyuncaklar ve büyük bebekler olabilir.

Bebeğinizin sevdiği bir oyuncağı olup olmadığını anlamanın bir yolu, onu ondan uzaklaştırmaya çalışmaktır. Artık bir şeyi elinden aldığınızda yüksek sesle protesto ettiğini görebilirsiniz.

Bebeğiniz sevdiği bir arkadaşla uyumakta ısrar ederse, küçük ve zararsız bir uyku arkadaşı olduğundan emin olun - bebeğiniz yatağından çıkmak için uyku arkadaşını bir basamak kullanabilir ya da yüzüne çok yakınsa nefes alıp vermesini engelleyebilir.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Büyükanne ve büyükbaba

Ebeveynleriniz ebeveynlik tarzınızı eleştirirse, istenmeyen tavsiyelerde bulunurlarsa ya da bebeğinizi büyütme tercihlerinizi etkilemeye çalışırlarsa, çok savunucu ya da yargılayıcı davranmamaya çalışın. Kendi ebeveynlik becerilerinize güvenmek, bu istenmeyen düşünceler ile başa çıkmayı kolaylaştıracaktır. Onlar, sizden daha uzun bir ebeveynlik tecrübesine sahip olabilirler, ancak sadece siz bu özel çocuğun ebeveynlerisiniz, onlara nazikçe anımsatabileceğiniz (ve gerekebilecek) bir gerçek.

Aynı şekilde, deneyimlerinin bilgeliği de faydalı olabilir. Şu anda sizin yöntemleriniz daha iyi olsa da, tutumlarınıza nezaketle ve açıkça bağlı kalsanız bile, bililerini paylaştıkları için teşekkür edebiliriz.

Bozulmaya gelince, ekstra dikkat, kurduğunuz beslenme ve uyku uygulamalarına düzenli olarak müdahale edilmediği sürece, bebeğiniz tutulmaktan ve sevilmekten zarar görmez. Aşırı hediye verme, bazen ebeveynler için bir sıkıntı kaynağıdır, ancak büyükanne ve büyükbaba bunu genellikle gerçek sevgi ve cömertlikten yapar. Bir şeye itiraz ettiğinizde, cevabınızı olumlu bir söz ile başlatmayı unutmayın. Büyükanne ve büyükbabasına hediyeleri için teşekkür eder ve bebeğiniz için neyi tercih edeceğinizi açıklarsınız.

· Bilgi edinin: Bebekler için vejeteryan diyetler

Bebeğime vejeteryan diyeti ile besleyebilir miyim?

Evet. Bebeğiniz besleyici, dengeli bir vejetaryen diyetinden ihtiyacı olan tüm vitaminleri, mineralleri ve proteinleri alabilir. Aslında, onu bu şekilde beslemek, bu aşamada oldukça doğaldır: hala 6 aylık, besinlerinin çoğunu anne sütünden veya hazır mamadan alır ve tahıllardan sonra vermeniz gereken ilk katı yiyecekler, meyve ve sebze püreleri veya buharda pişmiş halleri.

Dikkat etmem gereken bir şey var mı?

Dengeli beslenme her bebek için çok önemlidir, ancak özellikle bir öğünü atlarsa dahi sorun olabilir. Yeteneğini geliştirmesini sağlayan yakıt olan proteine ​​ihtiyacı olacak, bu yüzden etsiz bir diyette protein ihtiyacını sağlamak için alternatif kaynakları eklemek için çaba göstermeniz gerekecek.

Bebeğinizin doktorunu, bebeğinizin diyetini bir vegan ile (yani, yumurta veya süt ürünleri içermeyen) daha fazla sınırlandırmayı planlayıp planlamadığınızı bilmesini sağlayın, çünkü belli besinlerden yeterince almasına özen göstermeniz gerekir, B12 ve D vitaminleri, riboflavin, kalsiyum ve çinko dahil. Vejetaryen diyeti demir açısından düşük olabilir, bu yüzden kepekli tahıllar, müstahkem tahıllar ve ıspanak gibi yapraklı sebzeler gibi demir bakımından zengin yiyecekler aldığından emin olmalısınız.

Bazı vejetaryen protein ve diğer besin kaynakları nelerdir?

Katı yiyecekler yiyen bir bebek için uygun olan et ve kümes hayvanlarına alternatifler; süzme peynir, soya peyniri, fasulye (iyi pişmiş ve püresi), zenginleştirilmiş tam tahıllar (ekmek, makarna, pirinç ve tahıl), yoğurt ve peynirdir. Yiyecekleri ısırık büyüklüğünde parçalar halinde verdiğinizden emin olun.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon