blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 11 AY 2 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Çok kolay okuyucular

Bebeğiniz muhtemelen kitaplara bakmaktan ve sayfalar arasında sörf yapmaktan hoşlanır, ancak bu sayfaları birer birer çevirmek her zaman gerçekleşmez. Büyüleyici resimli kitapların tadını çıkarın veya küçük parmaklara dayanabilen sağlam ve ucuz tahta kitaplar seçmeye özen gösterin.

Bebeğinizin okuma zamanına çeşitlilik katmak ve ona en çok neyin cazip geldiğini bulmak için bir kitapçıdaki çocuklar bölümünü gezmenizde yarar var. Veya arkadaşlarınızla birkaç referans isteyebilirsiniz.

Hoşçakal demek zor

Bebeğiniz muhtemelen son birkaç aydır ayrılma endişesiyle baş etmiştir. Bu çok doğal: Seni seviyor ve sana bağlı, bu yüzden ayrılmak sıkıntılı.

Kaçışları kolaylaştırmak için onları kısa ve tatlı tutmaya çalışın. Çocuğunuzu kreşe veya evde bir çocuk bakıcısına bıraktığınızda ve uzun süre vedalaşarak acı çekmeyin. Bebeğinizin gözyaşları, görüş alanınızdan çıktıktan kısa bir süre sonra azalır.

Bebeğinizi sürekli gezdirerek daha bağımsız hissetmenize yardımcı olabilirsiniz. Tabi ki, hala etrafta olduğunuzu bilmesi gerekiyor. Yani başka bir odaya girerse, takip etmeden önce birkaç dakika bekleyin. Evin başka bir bölgesine giderse, yan odadayken onu ara - ama kıpırdandığı her seferde koşma.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Bebeğinizin ilk doğum gününü kutluyoruz

Bir yıl ne çabuk geçti diye kendinize soruyorsunuz, ancak büyük gün yaklaşıyor. Dikkatli olun: Ne kadar titizlikle planlıyor olursanız olun, bebeğiniz tüm bu kalabalığa karşı oldukça habersiz olacaktır.

Yine de, bir ebeveyne böylesine büyük bir dönüm noktası kutlama fırsatınından mahrum bırakılmamalı. Bazı fikirler:

Evde parti var. Kutlamayı kendi evinizde veya arka bahçesinde kutlayarak basit tutun. Bebeğiniz orada rahat edecek ve dekorasyonları, yiyecekleri ve malzemeleri yerleştirirken daha kolay zaman geçireceksiniz. Sadece bir kaç çocuğu davet et.

Bunu bir aile ilişkisi haline getirin. Akrabalarınızla bir öğle veya akşam yemeği planlayın. Bebeğiniz tüm mutlu, tanıdık yüzleri görmekten keyif alacak ve çok fazla fotoğraf çekerseniz, onu seven herkese kalıcı hatırlatmalar yapacak.

Dışarıya çıkar. Yerel bir park veya oyun alanı seçin ve özel bir piknik yapın.

İçeri al. Partiyi, genç konuklar için eğlenceli, bebek ve çocuk güvenliği aktivitelerinin yer alacağı kapalı bir oyun alanında düzenleyin.

Doğum gününü paylaş. Herhangi bir arkadaşınızın aynı anda bebeğinin doğum gününü kutlayıp kutlamadığını öğrenin ve birlikte bir parti düzenleyin. Ancak konuk sayısını sınırlamak en iyisidir, böylece bebeğiniz bunalmaz.

Anı işaretleyin. Bebeğinizin resmini yetişkin boyutunda bir kıyafetle çekin. Kıyafetleri sakla ve her yıl bir fotoğrafını çıkar - ve çocuğunun nasıl büyüdüğünü izle!

· Öğrenin: Sütten kesme

Hazır olduğumuzu nasıl anlarım?

Hala emziriyorsanız, bitiş tarihi size ve bebeğinize bağlıdır. Özel durumunuza bağlı kişisel bir karardır. Bebeğiniz beslenmeler sırasında ilgisiz ya da dikkati dağınık gibi görünüyorsa, şimdi bırakmaya hazır olduğuna dair işaretler gösteriyor olabilir. Bırakıp bırakmama konusunda kararsız hissedebilirsiniz: Bazı günler bir rahatlama gibi ses çıkaran bazı günler, diğer günlerde bu özel bağı bitirme düşüncesine katlanamazsınız. Bu zamana kadar emzirmeye devam eden birçok anne çocugu yürümeye veya konuşmaya başlayana kadar devam eder.

Bebeğimi nasıl memeden ayırmalıyım?

Günlük emzirme seanslarının sayısını bir defada kademeli olarak azaltın, formül veya inek sütü (çocuğunuzun doktoru tamam derse) anne sütünün yerine koyun. Çocuğunuz biberon almazsa, bir bardağa geçebilir ve daha sonra onu biberondan ayırma zahmetinden kurtarabilirsiniz. Bazı bebekler, kullanacağınız yeni favori bir bardağı seçmekten hoşlanırlar. Birçok kişi, birkaç günde bir (genellikle öğlen yemeğinden başlayarak ve yatma vakti ile biten) bakım süreci bitinceye kadar anne sütü vermeyi bırakacaktır. Ayrıca her emzirme seansının süresini de kısaltabilirsiniz.

Sütten kesmenin sorunsuz ilerlemesini sağlamanın bazı yolları nelerdir?

Sütten kesmek travmatik değil, oldukça kolay bir işlem olmalıdır. Aşağıdaki önerileri deneyin ve bebeğiniz direniyorsa, tekrar denemeden önce biraz beklemeyi düşünün.

  • Bebeğinizin yukarıda açıklananlar gibi sütten kesmeye hazır olduğuna dair işaretler arayın.
  • Bebeğiniz emmek istiyorsa dikkatini dağıtmayı deneyin ve başka bir şeyle ilgilenip ilgilenmediğini veya bunun yerine bir bardaktan içip içmeyeceğini görün.
  • Başka birinden bebeğinizi yatağa yatırmasını isteyin ki emzirmesini beklemeyecektir.
  • Göğüsleriniz ÇOK AĞRIR VE ŞİŞERSE, soğuk kompres kullanın ve ilk birkaç gün boyunca sütü manuel olarak veya bir pompa ile ifade edin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon