blog.1.image
October 10th

30. HAFTA Bebeğin lahana büyüklüğünde

Yedinci ayın içindesin

Bebeğinizin cilt hücreleri cilde rengini veren pigmentler üretiyor.

İlk yıl için ihtiyacınız olacak bebek malzemelerinin tam listesi.

Bebeğin 30. haftada

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 40cm ve yaklaşık 1300gr ağırlığında ( bir lahana büyüklüğünde). Amniyotik sıvısı onu çevrelemektedir, ancak hacim büyüdükçe küçülecek ve rahminizde daha fazla yer kaplayacaktır. Çok keskin olmasa da görme yeteneği gelişmeye devam ediyor; Doğduktan sonra bile, günün çoğu bölümünde gözlerini kapalı tutacak. Onları açtığında, ışıktaki değişikliklere cevap verecek ancak kısa bir görüşmesafesine sahip olacak - bu da yüzünden yalnızca birkaç santim yakınlıktaki nesneleri görebileceği anlamına geliyor.

30. hafta hamilelik serüvenin

Bugünlerde biraz yorgun hissediyor olabilirsiniz, özellikle de uyumakta zorluk çekiyorsanız. Ayrıca normalden daha sakar hissedebilirsiniz, bu tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Sadece ağır değilsiniz, aynı zamanda karnınızdaki ağırlık konsantrasyonu ağırlık merkezinizde bir kaymaya neden olur. Ayrıca, hormonal değişiklikler nedeniyle, bağlarınız daha gevşek olur, bu nedenle eklemleriniz daha gevşek olur ve bu da dengenizin biraz daha azalmasına sebep olabilir.

Ayrıca, bağlarınızın gevşemesi ayaklarınızın kalıcı olarak yayılmasına neden olabilir, bu nedenle yeni ve büyük boyutta ayakkabılara ihtiyacınız olabilir. Hamileliğin başında yaşadığınız ruh hali değişimlerini hatırlıyor musunuz? Rahatsız edici semptomların ve hormonal değişikliklerin kombinasyonu, bu duygusal iniş ve çıkışların geri dönüşüyle ​​sonuçlanabilir. Sancılarınızın nasıl olacağı veya iyi bir ebeveyn olup olmadığınız konusunda endişelenmeniz normaldir. Ancak, giderek huzursuz veya tedirgin hissediyorsanız, sık sık gergin veya endişeli olup olmadığınıza dikkat edin ve mutlaka bu konu ile ilgili doktorunuzla konuşun.

Öğrenin: Yaygın Sancı ve Doğum Korkuları

Doğum yapmak konusunda endişeli misiniz? Yalnız değilsin! İşte bazı ortak korkular ve onlarla nasıl başa çıkılacağı.

Acı ile baş edemem.

Bazı kadınlar, sancılar öncesinde ağrı kesici ilaçları isteyeceklerini biliyorlar ve aslında çoğu kadın epidural olmayı tercih ediyor. Diğerleri ilaçsız doğum yapmaya kesin kararlı. Acı ve rahatsızlık için potansiyel teknikleri kabul ediyorlar ve onlara yardımcı olacak teknikleri öğreniyorlar. Doğru hazırlık ve destekle, bazı kadınlar doğal doğumları derinden tatmin edici ve güçlendirici buluyorlar.

Bir epizyotomiye ihtiyacım var mı ya da yırtılacak mı?

Epizyotomi, vajina açıklığınızı genişletmek için doğumdan hemen önce yapılan vajinanız ve anüs (perine) arasındaki kaslı alanda cerrahi bir kesiktir. Bazı kadınların doğum sırasında bu alanda kendiliğinden yırtık oluşur. Neredeyse standart hale geldiğinde, epizyotomi düşüşe geçmiştir ve uzmanlar şimdi prosedürün rutin olarak yapılması gerektiği konusunda hemfikirdir. Epizyotomi işlemlerini ne sıklıkta ve hangi koşullar altında yaptığını ve bir epizyotomi veya yırtılmadan kaçınmanıza nasıl yardımcı olabileceğini doktorunuzla veya ebenizle konuşun. Perine masaj yapma tahmini doğum tarihinden yaklaşık beş hafta önce yapmaya başlarsanız, dikişe ihtiyacınız olma ihtimalinin daha düşük olacağına dair bazı kanıtlar vardır.

Doğum sırasında bağırsak hareketleri

Şimdi inanmak zor olsa da, bebeğinizi iterken bir bağırsak hareketi yaparsanız, kimse görmeyecektir. Sağlık hizmeti sağlayıcınız, siz muhtemelen ne olduğunu anlamadan önce temizleyecektir.

Gereksiz tıbbi müdahalelere maruz kalacağım

Bu korkuyla baş etmenin en iyi yolu doktorunuzla veya ebe ile açık konuşmanızdır. Doktorunuza güveniyor ve saygı duyuyorsanız, doğum gününde sizin ve bebeğiniz için elinden gelenin en iyisini yapacağına emin olabilirsiniz. İsteklerinizin ve tercihlerinizin (bir doğum planında özetleyebileceğiniz) farkındaysa, bunlara uymak için elinden gelenin en iyisini yapabilir.

Sezaryene ihtiyaç duyar mıyım

Bu korku anlaşılabilir bir durumdur. Kendinizi vajinal bir doğum için ayarladıysanız, sezaryen ile doğumun gerçekleşmesi hayal kırıklığı yaratabilir. Bazı anneler, özellikle doğum dersleri alıp "ideal doğum" konusunda hayal kurmuşlarsa ya da sezaryenin gerçekten gerekli olmadığını hissediyorlarsa, aldatıldıklarını hissediyorlar. Diğerleri, bir şekilde bir kadından daha eksiklermiş gibi hissettiğini söylüyor çünkü bir sezaryene ihtiyaçları vardı. Bu duygulara sahipseniz, doğum deneyiminizin gerçekliğini hamileliğiniz sırasında hayal ettiklerinizle uzlaştırmak biraz zaman alabilir. Birçok kadının bebeklerinin doğumlarını, vajinal ya das ezaryen, beklediklerinden çok farklı bulduğunu bilmek yardımcı olabilir.

Zamanında hastaneye gidemezsem.

Acil ev doğumları, özellikle ilk bebeklerde çok olağan dışıdır. Ancak, bu korkuyu ortadan kaldıramazsanız, acil ev doğum talimatlarına göz atın, böylece ne içerdiği hakkında bir fikriniz olsun.

Aktivite: Bebek odası hazır mı?

Bu, eşiniz ya da yardım etmek isteyen bir arkadaşınız için mükemmel bir iş. Beşik, beşikler ve bebek arabası, özellikle uykusuz olduğunuzda bir araya gelmek için harika bir aktivite olabilir, bu yüzden şimdi başlayın. Salıncaklar, cep telefonları ve monitörler genellikle pil gerektirir, bu nedenle elinizde yeterli miktarda olduğundan emin olun. İpucu: Şarj edilebilir pil ve şarj cihazı almayı düşünün.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon