blog.1.image
October 10th

19. HAFTA Bebeğin domates büyüklüğünde

Beşinci ayın içindesin

Bebeğin 19 haftalık

Bebeğinin duyusal gelişimi patlıyor! Beyni koku, tat, işitme, görme ve dokunma için özel alanlar tasarlıyor. Bazı araştırmalar, sesini şimdi duyabildiğini öne sürüyor, bu yüzden yüksek sesle okumak, onunla konuşmak ya da ruh halini de düzeltmek açısından mutlu bir şarkı söylemek konusunda utangaç olmayın. Büyüklüğüne gelince, bebeğiniz yaklaşık 240 gr ağırlığında ve 15 cm, baştan aşağı - bir domates büyüklüğünde. Kolları ve bacakları birbirlerine ve vücudunun geri kalanına orantılıdır.

Bebeğinizin böbrekleri idrar üretmeye devam ediyor ve saç derisindeki saçlar filizleniyor. Cildindeki Verniks caseosa denilen mumlu bir koruyucu kaplama, amniyotik sıvıda sıkışmasını önler.

19. hafta hamilelik serüvenin

Şimdi büyük olduğunu mu düşünüyorsun? Karnın önümüzdeki haftalarda daha da hızlı büyümeye başlayacaktır. Sonuç olarak, karnının alt kısmında bir ağrı veya hatta kısa bir süre, bir veya her iki tarafta bıçaklanma ağrılarını - özellikle pozisyonunu değiştirirken veya aktif bir günün sonunda fark edebilirsin. Büyük olasılıkla, bu yuvarlak bağ dokusu ağrısıdır. Rahmini destekleyen bağ dokuları, artan ağırlığına uyması için gerilir. Bu endişe edilecek bir şey değildir, ancak eğer dinlenirken veya ağrı şiddetelenerek devam ederse doktorunu aramakta yarar var.

Bazı cilt değişikliklerini de fark ediyor olabilirsiniz. Avuçlarınızın içi kırmızı mı? Endişelenecek bir şey yok - ekstra östrojenden geliyor. Ayrıca pigmentte geçici bir artış nedeniyle koyu cilt lekeleri de olabilir. Bu koyu lekeler üst dudağınızda, yanaklarda ve alnında göründüğünde, bunlara kloazma veya "hamilelik maskesi" denir. Ayrıca memelerinde, çillerde, izlerde, koltuk altlarında, iç uylukta ve uzuvlarda bir miktar koyulaşma olduğunu fark edebilirsin. Göbek deliğinden kasık kemiğine doğru uzanan koyu renkli çizgiye linea nigra veya "koyu renkli çizgi" denir.

Bu kararmış noktalar muhtemelen doğumdan kısa bir süre sonra kaybolur. Bu arada, kendini pigment değişikliklerini yoğunlaştıran güneşten koruyun. Yüzünüzü kapatacak şekilde bir şapka takın ve dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanın. Yüz lekelerin konusunda rahatsız hissediyorsan, biraz gizleyen bir makyaj harikalar yaratabilir.

Bilgi edinin: Bebeğinize isim seçmek

Birçok çift için, bebekleri için bir isim seçmek çok eğlencelidir. Diğerleri için zorlu bir müzakere süreci. Her iki durumda da, önemli bir karar çünkü yaşam boyu sürecek bir şey seçiyorsunuz (küçük çocuğunuzun kendisini yeniden adlandırmaya karar vermediği sürece). Bir isme karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler:

Ses ve uyumluluk Bebeğinin adı yüksek sesle söylendiğinde sesler hakkında düşünülmesi gereken en önemli şeylerden biridir. Melodik mi? Sert? Soyadınızla uyumlu mu? Kaçınılması gereken bir şey: Soyadınla aynı sesle biten bir ilk isim seçmek.

Eşsizlik Sıradışı bir isim, çocuğunun kalabalıktan ayrılma avantajına sağlayacaktır. Öte yandan, hiç kimsenin duymadığı ve çok az kişinin telaffuz edebileceği bir isim çocuğunun kaçınmak yerine dikkatini çekebilir. Yazım varyasyonları bir adı benzersiz yapabilir, ancak sayısız yazımla bir ad seçmek, çocuğunun yaşamında yıllar boyu karışıklığa neden olabilir.

Akrabalar ve arkadaşlar Birçok ebeveyn, bebeklerini büyükbaba veya büyükanne veya başka bir akraba veya yakın bir arkadaş ismi seçmeyi tercih eder. Evinizde çok fazla Mehmet istemiyor musunuz? Gizli hazineler için soyağacınıza göz atın. Ve eğer incinicek aile bireyleri konusunda endişeleniyorsanız, ailenin bir tarafından bir ad ve diğer tarafından bir orta ad düşünebilirsiniz.

Soy ve miras Çocuğunuzun mirası, kim olduğunun çok önemli bir parçasıdır ve isminin bunu yansıtmasını isteyebilirsiniz. Uygun olasılıkları bulmak için ailenizin kütük bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Anlamı Kimse kızınıza zeynep'e kötü ve farklı davranamaz, çünkü adı "babasının süsü" anlamına gelir.

Baş harfleri ve takma adlar İnsanlar, özellikle çocuklar, takma adlar konusunda zalim olabilir, bu nedenle potansiyel olarak utanç verici olanları tahmin etmeye çalışın.

Aktivite: Çocuk bakımı hakkında düşün

Size erken gelebilir, ancak işi ve aileyi nasıl dengeleyeceğinizi düşünmek için çok erken değil. Bebeğiniz için tam zamanlı veya yarı zamanlı çocuk bakımına ihtiyacınız varsa, AZ seçeneğiniz vardır. Anneanne babaanne aile büyükleri veya bir bakıcı bunları çalışmaya dönmeyi düşünüyor iseniz şimdiden proglamada yarar var.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon