blog.1.image
October 10th

2019 MAMA ve BEZ YARDIMI NASIL ALINIR?

Sosyal devlet ilkesi gereği, hayatın her kademesinde ihtiyaç sahibi ailelere devlet tarafından çeşitli destekler verilmektedir. İhtiyaç sahibi aileler için oldukça önem taşıyan bu destekler arasında, yeni doğan çocuklar için yapılan bez ve mama yardımı gibi projeler bulunuyor. Yeni doğan çocuklar için belirli bir süre boyunca yapılan bez ve mama yardımı, sıklıkla doğum yardımı ile karıştırılsa da bu yardımları birbirlerinden ayırmak gerekiyor.

Doğum Yardımı ile Bebek Bez Parası Farklı mı?

 • Doğum yardımı desteğinden faydalanmak için ihtiyaç sahibi statüsünde olmaya gerek yoktur, bu yardımdan her aile faydalanabilir. Bebek bez yardımından faydalanmak için ise ihtiyaç sahibi olmak gerekir.
 • Doğum yardımı bir kez ödenirken bez ve mama yardımı parası 24 ay boyunca ödenmektedir.
 • Doğum yardımı, ülkedeki genç nüfusun çoğalması amacıyla teşvik niteliğinde verilirken bez ve mama yardımı, yeni doğan çocuklara aynı asgari şartlar altında yaşama hakkı sunulması amacıyla ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Bez Parasına Başvuru Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi ailelere 24 ay boyunca ödenen bez parasından faydalanmak için ailelerin sağlamaları gereken belirli şartlar bulunuyor. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebek bez ve mama parası yardımı, doğum canlı olarak gerçekleştiğinde ve tamamlandığında verilir.
 • Yardım için annenin, babanın ya da her ikisinin de Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olması gereklidir. Anne ve babanın her ikisi de sağ ve Türk vatandaşı ise yardım anneye verilir. Anne Türk vatandaşı değil ya da vefat etmiş ise bakanlık tarafından belirlenen zorunlu haller dahilinde Türk vatandaşı babanın nüfus kayıt örneği esas alınır ve yardım babaya yapılır.

Bez parası yardımı için ailenin ihtiyaç sahibi kriterlerine uyması gerekir. Kişi başına düşen asgari ücret tutarının altında geliri olan aileler, ihtiyaç sahibi olarak kabul edilir. Bez ve mama yardımı başvurusu için haneye giren toplam miktar için sınır, 2019 yılı itibarıyla 1.738,37 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca kişilerin ilgili yardımı alabilmesi için gayrimenkul ya da benzeri bir mallarının olmaması, belirlenen bu miktar haricinde haneye farklı kaynaklardan bir gelir girmiyor olması gerekir.

Bebek Bez Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İhtiyaç sahibi ailelerin, bebek doğduktan sonra 24 ay süreyle faydalanmaları mümkün olan bez ve mama yardımına başvurusu yapmaları için birtakım evrakları tamamlamaları gerekiyor. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebeğin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus belgesi
 • Var ise gelir durumu belgesi
 • Ebeveynlerin kimlik belgeleri

Bu evraklarla birlikte ilgili kurumlara başvuru yapıldığı takdirde bez ve mama yardımı için gerekli işlemler başlatılmış olur. Yapılan başvurunun sonuçlanması en fazla 30 gün sürer. En fazla 30 günlük sürecin sona ermesine takiben başvurusu kabul edilen ailelere, hesaplarına paranın yatırıldığına dair bilgilendirme yapılır. Bilgilendirme, aile tarafından başvuru esnasında beyan edilen cep telefonu numarasına SMS şeklinde yapılır. Ödenen yardım parası bu SMS’i takiben en yakın PTT şubesinden temin edilebilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının mesai saatleri içerisinde hizmet veren ALO 144 ve 183 numaralı çağrı merkezleri aranarak konuyla alakalı detaylı bilgi sahibi olunabilir. 

Bez Parası İçin Nereye Başvurulur?

Hem çoklu hem de tekli gebeliklerin doğumla sonuçlanması neticesinde, yukarıda belirttiğimiz şartlar sağlanıyorsa bez ve mama yardımı için başvuruda bulunulabilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da ilgili kurumlar tarafından farklı bir bilgilendirme yapılmadıkça bez ve mama yardımı için başvurulması gereken kurumlar aşağıdaki gibidir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bakanlığa bağlı vakıflar
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Kaymakamlıklardaki Sosyal Hizmet Müdürlükleri
 • Muhtarlıklar

Bez yardımı, ihtiyaç sahibi ve yeni bebekleri olmuş ailelere yapıldığı gibi, yine ihtiyaç sahibi hastalar için de yapılmaktadır. Bu yardımlar hiçbir vergi kesintisine tabi değildir ve bir borca mahsuben üzerine icra konulamaz.

SGK Ne Kadar Bebek Bez Parası Ödüyor?

Ailenin ihtiyaç seviyesi, bebek doğduğu andan itibaren bebek için yapılacak asgari harcama tutarı üzerinden hesaplanarak belirlenir. Bebek bezi ve mama için de durum aynıdır. Hesaplama yapılırken ülkemizde satılan en hesaplı bebek bezinin tutarı baz alınır, bir bebeğin 24 ay boyunca ne kadar bez harcayabileceği ortalama olarak varsayılır ve aileye ödenecek bebek bezi parası bu şekilde belirlenir. Bu tutar 2019 yılı için 239 TL olarak duyurulmuştur. 

Mama ve Bez Parası Kaç Günde Yatar?

Mama ve bez yardımı için başvuruda bulunan ihtiyaç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de yardımdan ne zaman faydalanmaya başlayabilecekleri. İstenen evraklar ile birlikte dilekçenin ilgili kurumlardan birine teslim edilmesiyle birlikte süreç başlatılır. Başvuru sahibi, yetkilendirilmiş kişiler tarafından incelemeye tabi tutulur. Ailenin beyan ettiği gelir, nüfus bilgileri ve diğer bilgilerinin doğruluğu netleştikten sonra yetkili kişiler tarafından bez ve mama parası verilip verilmeyeceğine karar verilir. Karar olumlu olursa bir ay içindebaşvuru sahibine, iletişim için verdiği cep telefon numarasına SMS gönderilerek paranın en yakın PTT’ye yattığı bilgisi iletilir.

Bebek Bez Parası Yardımı Sorgulama

Bebek bez parası yardımı sorgulama için e-devlet sisteminden faydalanılabilir. E-devlet sistemine giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi olmayanlar aşağıdaki alternatif yöntemler aracılığıyla sisteme giriş yapabilirler.

 • Mobil İmza
 • Elektronik İmza
 • T.C. Kimlik Kartı
 • Banka

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon