blog.1.image
October 10th

2 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

Dev bir boyama

Çocuğunuza çok büyük ölçekte boyama yapma fırsatı verin. Bırakın çok büyük bir kağıt üzerine pervasızca hiç yönlendirmeden, ona göre devasa bir resim yapsın.

Eğer mümkünse kirlenmenin de çok sorun olmayacağı dışarıda bir yerde boyama yapabilmesine imkan tanıyın.

  • Düz bir kaplama kağıdı veya duvar kağıdın arkası, büyük resimler veya geçici duvar resimleri yapmak için çok uygundur.
  • Çocuğunuza kağıtta etkileyici izler bırakabilmesi için büyük boy suluboya fırçaları, süngerler ve farklı genişlikler de duvar boyası fırçaları verin.
  • Resim saatleri için, varsa bahçenizin yoksa balkonunuzun duvarına resim yapabilecek çok büyük kağıtlar yapıştırabilirsiniz.

İki yaşındaki çocuklar büyük motor beceriler kazanır, sosyal ve duygusal değişimlere uğrarlar. Kelime hazineleri gelişir, işleri kendi başlarına yapmaya istekli olurlar ve belli kurallara uymaları gerektiğini keşfetmeye başlarlar. Bununla birlikte, 2 yaşındaki çocukların çoğu hala istedikleri kadar hızlı hareket edemeyebilir, ihtiyaçlarını ve duygularını açıkça ifade edemeyebilir. Bu da hayal kırıklığı ve öfkeye yol açabilir. Bunun sonucu olarak gösterdikleri hırçın davranışlar da 2 yaş sendromu tipik özelliklerindendir. Bu dönemde çocukların ebeveynin isteklerine aykırı tavırlar sergilemede gösterdikleri direnç yorucu olabilir. Bu dönemde çocukların dikkatlerini oyun yardımıyla dağıtmak en kolay ve sağlıklı olanıdır. Örneğin üstünü giymemek için inat ediyorsa ona tamam diyip istersen bugün bebeğin giysin demeyi deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon