blog.1.image
October 10th

31. HAFTA Bebeğin hindistan cevizi büyüklüğündedir

Yedinci ayın içindesin

Bebeğiniz dış dünyaya hazırlık yapıyor.

Doğum sancılarının ilaçla ya da doğal olarak nasıl yönetileceğini öğrenin.

İyi misin? Depresyonda olup olmadığınızı sorgulayın.

Bebeğin 31. haftada

Bu hafta, bebeğinizin uzunluğu 41cm kadar, yaklaşık 1500 gr ağırlığında (hindistancevizi büyüklüğünde) ve hızlı büyüme eğilimine doğru gidiyor. Başını bir yandan diğer yana çevirebilir ve kollarının, bacaklarının ve vücudunun derisinin altında gerekli yağ biriktiği için şişmanlamaya başlar. Muhtemelen çok fazla hareket ediyor, bu yüzden uyumakta zorlanıyor olabilirsin, çünkü bebeğiniz tekmeliyor ve tekmeleri sizi ayakta tutar. Rahatlayın: Tüm bu hareket, bebeğinizin aktif ve sağlıklı olduğuna dair bir işarettir.

31. hafta hamilelik serüvenin

Rahminizdeki kasların şimdi ve sonra gerildiğini fark ettiniz mi? Birçok kadın gebeliğin ikinci yarısında Braxton Hicks kasılmaları denilen bu rastgele kasılmaları hisseder. Genellikle yaklaşık 30 saniye sürer ve düzensizdirler, bu zamanlarda seyrek ve ağrısız olmaları gerekir. Öte yandan, sık sık görülen kasılmalar, zarar vermeyenler bile, erken doğum belirtisi olabilir. Bir saatte dörtten fazla kasılma veya başka erken doğum belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayın. Bunlar arasında vajinal akıntıda bir artış ya da akıntı türünde bir değişiklik (sulanırsa, sümük benzeri ya da kanlı hale gelirse - pembe olsa veya sadece kanla kaplıysa); karın ağrısı veya adet benzeri kramp; pelvik bölgede basınçta bir artış; veya özellikle daha önce yaşamadıysanız, şiddetli bel ağrısı.

Son zamanlarda göğsünüzden biraz kolostrum sızıntısı fark etmiş olabilirsiniz. Öyleyse, giysilerinizi korumak için bazı bakım pedlerini sütyeninize sokmayı deneyin. (Eğer değilse, endişelenecek bir şey yok. Göğüsleriniz kolostrum yapıyor.) Mevcut sütyeniniz çok rahat değilse, ayrıca bir sütyen almak isteyebilirsiniz. İhtiyacınız olandan en az bir beden büyüklüğünde bir emzirme sutyeni seçebilirsiniz. Sütünüz geldiğinde, bu büyük beden tericihi için minnettar olacaksınız!

Öğrenin: Doğum sırasında ağrı kesici ilaçlar

Bebek sahibi olmak için doğru bir yol yok. Her kadının acı ile yaşadığı sancı ve deneyim farklıdır. Bazı kadınlar doğumdan önce ağrı kesici istediklerini biliyorlar. Bazıları ağrı yönetimine yönelik belli olmayan bir yaklaşıma kendini kaptırmış durumdalar. Ve bazıları zorlaşırsa ağrı kesici seçeneğiyle bir doğum denemek ister. Doğru bir seçim yapabilmeniz için çeşitli seçeneklerin avantaj ve dezavantajları hakkında elinizden geleni öğrenmeye çalışın. Kararınızı verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

Henüz yapmadıysanız, eşinizle bir doğum eğitimi sınıfına kaydolun. Eğitimler genel olarak epidural, omurga ve sistemik ilaç gibi tüm doğum sancılarını azaltma seçeneklerini ve ayrıca solunum ve rahatlama teknikleri gibi ilaçsız yaklaşımları kapsar.

Kadınların çoğu doğum sırasında bir çeşit ağrı kesici ilaç tercih etmektedir. En popüler sancı ağrı kesici şekli, bir epidural, tamamen bilinçli kalmanıza izin verirken vücudunuzun alt kısmına sürekli bir ağrı kesici etkisi sağlar.

Bazı kadınlar doğum sancılarını kontrol etmek için ilaçsız bir yaklaşım tercih ediyor. Vücudunuzun mümkün olan en iyi şekilde kontrolünü elinde tutmak istiyorsanız, sancılar boyunca aktif bir katılımcı olun ve doğum sürecinde en az müdahaleler yapın, o zaman doğal bir doğum size en uygun olanı olabilir. Bu yolda gitmeyi seçerseniz, doğum yapmanın bir parçası olarak ağrı ve rahatsızlık olasılığını kabul edersiniz, ancak doğru hazırlık ve destekle, bunun sizin için iyi bir seçenek olduğunu görebilirsiniz.

Doğum sırasında ağrı kesici ilaç kullanmaya karar vermiş veya doğal doğum konusunda kararlı olsanız da, doğum sırasında fikrinizi değiştirme hakkına sahip olduğunuzu unutmayın.

Aktivite: Hastane Çantasına Neler Koyacağınızı Düşünün

Çantanı henüz hazırlamaya gerek yok, ama hastaneye götürmek için eşyaların listesini yapmaya başlayabilirsiniz. Bir lohusa pijaması ve bebek tulumlarının yanı sıra, bazı maddeler:

Sancılar sırasında odaklanmanızı sağlayacak sakinleştirici müzikler veya pilates topu

Enerjinizi yüksek tutmak için aperatifler ve içecekler

Rahat çoraplar ve terlikler

En sevdiğin yastığın

Bakım pedleri ve emzirme sutyeni

Bebeğiniz ve sizin için hastane çıkış kıyafetleri

İsterseniz bir kamera ve video kamera

Telefonunuz ve telefon şarj cihazınız

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon