blog.1.image
October 10th

8. HAFTA bebeğin fasulye tanesi büyüklüğünde

İkinci ayın içindesin

Bebeğinizin elleri ve ayakları perdeli parmak ve ayak parmaklarıyla filizleniyor. Vaov!

Sutyen rahat mı? Hamile sütyenine geçmek için erken değil.

İşyerinde gebe kalmayı nasıl yönetirim?

Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bu hafta yeni: Bebeğinizin elleri ve ayakları perdeli parmakları gelişiyor, göz kapakları neredeyse gözlerini kaplıyor, boğazından nefes tüplerini geliştiren akciğerlerinin dallarına kadar uzanıyor ve “kuyruğu” neredeyse bitmek üzere. Beyinde, sinir hücreleri birbirleriyle bağlantı kurmak için dallanıyor ve ilkel sinir yolları oluşturuyor. Bir erkek veya bir kıza sahip olmayı hayal ediyor olabilirsiniz, ancak dış cinsel organlar bebeğinizin cinsiyetini ortaya çıkaracak kadar gelişmedi. (Çin takvimini cinsiyet tahmininizi erken öğrenmek için deneyin!) Her iki durumda da bebeğiniz - börülce kadar - hala hissedemeseniz de sürekli hareket ediyor ve kayıyor.

Hayatın nasıl değişiyor?

Sütyeninin sıktığını fark edebilirsiniz. Yakında daha iyi desteğe sahip daha büyük bir boyuta ihtiyacınız olacak. Yükselen hormon seviyeleri, hepsi laktasyona hazırlanırken meme büyümesine ve diğer doku değişikliklerine neden olur. Göğüsleriniz hamilelik boyunca büyümeye devam edebilir. Bir ya da iki beden kadar artış olabilir, özellikle de ilk bebeğinizse, şaşırmayın. Bunu aklınızda tutun ve yeni bir sütyen alırken büyük beden tercih edin.

Yorgun mu hissediyorsun? Hormonal değişiklikler - özellikle progesteronda belirgin bir artış - halsizliğinize katkıda bulunabilir. Bulantı ve kusma da size enerjiye mal olabilir. İyi bir gece uykusu almakta zorlanıyor olabilirsin, özellikle de mide sorunları veya sürekli işemek için kalkman gerektiğinde.

Öğrenin: İlk trimester doğum öncesi testleri

Doktorunuz veya ebeniz, hamileliğiniz sırasında bebeğinizin Down sendromu ve diğer koşulları olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacak bir dizi test sunacaktır. Bazıları nispeten basit kan testleridir (yani kanınızdan bir örnek vermeniz gerekir), bazıları ise daha fazla invaziv prosedürler içerir. Hepsi isteğe bağlıdır. Herhangi bir testi kabul etmeden önce sağlık uzmanınızdan ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve sonuçların size ne söyleyeceğini açıklamasını isteyin. Prenatal testlerin çoğu tanı amaçlı değil tarama amaçlıdır. Tarama testleri, belirli şartlar için riskleri gösterir. Ancak bebeğinizin bir sorunu olup olmadığını yalnızca bir tanı testi size söyleyebilir. İlk üç aylık dönemdeki seçenekleriniz:

Birinci trimester taraması: Birinci trimester taraması, kanınızdaki iki proteinin seviyesini ölçen bir kan testi ve bir ense yarı saydamlık (NT) testi adı verilen özel bir ultrason taraması içerir. Tarama 13 haftanın sonuna kadar 11 haftalık hamilelik arasında gerçekleştirilir ve kan testi aynı anda veya birkaç hafta önce yapılabilir. Birinci trimester taraması, bebeğinizin Down sendromu olma ihtimali ve diğer birkaç koşul hakkında size bilgi verir. Teşhis olmasa da, tarama risksizdir ve hafif bir düşük riski taşıyan koryon villus örneklemesi (CVS) veya amniyosentez gibi invazif tanı testleri isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

NIPT (non-invaziv prenatal test): Diğer bir alternatif, 10 haftalık hamilelik veya sonraki bir tarihte Down sendromunu ve birkaç diğer kromozomal durumu tespit edebilen bir kan testidir. NIPT tüm kadınlara açıktır, ancak çoğunlukla kromozomal hastalığı olan bir bebek sahibi olma riski yüksek kadınlar üzerinde test edilmiştir. Ve hala bir tarama testi olarak kabul edilir. Bu, sonuçlar bir sorun olduğunu gösterirse, kesin bir teşhis için hala CVS veya amniyosenteze ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

CVS (koryonik villus örneklemesi): Bu test, plasentadan hücrelerin toplanmasını içerir ve daha sonra genetik analiz için laboratuara gönderilir. CVS, bebeğinizin yüzlerce kromozomal anomaliden ve diğer genetik bozukluklardan herhangi birinin olup olmadığını tanımlayabilir. İlk trimesterde, genellikle 10 ila 12 hafta arasında yapılır, 16 ila 20 hafta arasında yapılan amniyosentez adı verilen başka bir tanı testine daha erken bir alternatif sunar.

Etkinlik: Şu anda hangi etkinliklerin güvenli olmadığını görün

Elbette bir balonun içinde yaşamayacaksın, ama hamilelik güvenli olmak şart. Ve anneleri beklemekle ilgili faaliyetler söz konusu olduğunda bazı büyük hayır-hayırlar var. Bazıları oldukça açıktır - çarpışan araba yok, yeni dövme yok, sıcak küvet yok - ama diğerleri sizi şaşırtabilir. Şimdi hangi faaliyetlerin riskli olabileceğini öğrenin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon