blog.1.image
October 10th

6 Aylık Bebek Beslenmesi

Ek gıdaya geçiş, erken çocukluk döneminin en önemli dönemlerinden biri. Bebeğine bu aya kadar anne sütü dışında herhangi bir gıda verilmesi önerilmiyordu. Ancak artık bebeğinin farklı lezzetleri ve tadları tanıyacağı, farklı kıvamlarda besinlere alışmaya başlayacağı, yeme işlevi ile ilgili becerilerinin de gelişeceği günler geldi. Ek gıdaya geçişte dikkat edilmesi gereken her şeyi 6 Aylık Bebek Beslenmesi sayfamızda okuyabilirsin.

Bir çocuğun hayatı için en kritik dönemlerden birine hoş geldin! Sağlıklı beslenmenin, doğru beslenme alışkanlıklarının temeli 6. aydan başlayarak erken çocukluk döneminde atılır. Sağlıklı beslenme, sağlıklı büyüme ve gelişmenin de temelini oluşturur.

6 Aylık Bebek Kilosu Nasıl Olmalı?

 • Ek gıdaya geçişte muhtemelen en korktuğun şeylerin başında bebeğinin yeterince kilo alamaması gelir. Bebeklerde ilk altı ay büyümenin en hızlı olduğu dönemdir. 6. ay itibarı ile büyüme hızı yavaşlamaya başlar.
 • 6 aylık bebek kilosu, doğum kilosunun 2 katına eşitken, 1 yaşında doğum kilosunun 3 katı kiloya sahiptir.
 • Boy uzaması da benzer şekilde yavaşlar. 50-51 cm boyunda doğmuş bebeğinin 1 yaşında 74-75 cm olması beklenir.
 • 6 aylık bebeğinin gelişimi beklendiği şekilde değilse kilo alamıyorsa ya da büyüme hızı yavaşsa nedenlerinin uzman tarafından kontrol edilmesini öneririz.

Yüzdelik dilimini öğrenmek için boy kilo takibi aracımızı kullanabilirsin.

6 Aylık Bebeklerde Beslenme Sıklığı Ne Olmalı?

 • 6 aylık bebeğinin mide kapasitesi artık yaklaşık 180-210 ml'dir.
 • 6 aylık bebeğin anne sütü ile besleniyorsa 3 öğün anne sütü ve 3 öğün ek gıda almasını, anne sütü ile beslenemiyorsa 2-3 öğün formül mama ve 3 öğün ek gıda yani toplamda 5-6 öğün almasını öneririz.
 • Yani, 6 aylık bebek kaç saatte bir beslenmeli? diyorsan bu yaklaşık 2.5-3 saatte bire karşılık gelir.

Ek Gıdaya Geçiş Nedir?

Emzirmeye devam ettiğin bebeğinin, anne sütünden başka besinlerle tanışması ile başlayan, tek başına anne sütü ile beslenmenin sona erdiği döneme ek gıdaya geçiş denir. Farklı kaynaklarda ek beslenme ya da tamamlayıcı beslenme olarak da adlandırılabilir.

Ek gıdaya geçme dönemi bebeğinin gelişiminde önemli bir yer tutar. Bu dönemde bebeğin, farklı lezzetleri ve tatları tanıyacak, farklı kıvamlarda besinlere alışmaya başlayacak. Bebeğinin aynı zamanda yeme işlevi ile ilgili yetenekleri de gelişecek.

Ek gıdaya geçmeden önce muhtemelen kafanda pek çok soru işareti bulunuyor. Özellikle de ilk çocuğunsa ve ilk defa ek gıdaya geçecekse… Bu aşamada kafanın karışması, okuduğun birbirinden farklı öneriler nereden başlayacağını bilememene sebep olabilir. Bebeğimin beslenmesi nasıl olacak? diye düşünüyor olabilirsin.

6. Aydan İtibaren Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeğin, ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenerek yeterli kilo aldı ise 6 aydan sonra ek gıdavermeye yavaş yavaş başlayabilirsin.

Artık biraz büyümüş ve hareket kabiliyeti belirgin bir şekilde artmış olan altı aylık bebeğinin enerji ve besin öğeleri gereksinimini artık sadece anne sütü karşılayamaz. Bu süreçte bebeğin yine anne sütü almaya devam edecek ancak ihtiyacı olan ve anne sütünün yeterli olmadığı besin öğelerini de ek besinlerden almaya başlayacak.

Bebeğin bu ay desteksiz oturma çalışmalarına başlamış olabilir. Bunu, henüz tam olarak yapamasa da çabalar ve destek sağladığında oturma süresini uzatabilir. Ek gıdaya geçişte yavaş yavaş oturmaya başlayan 6 aylık bebeğini mama sandalyesine oturtarak hem güvenle yemek yemesine hem de yeni becerilerinin gelişmesine destek olabilirsin.

Ek gıdaya başlamasını teşvik etmek için;

 • Bebeğinin aç olmasına dikkat etmeni,
 • Bebeğin verdiğin ek gıdayı beğenmezse ve yemeye devam etmek istemez ise ısrar etmemeni ve bir hafta on gün sonra tekrar denemeni tavsiye ederiz.

Ek besinlere başlarken önemli olan;

 • Bebeğine her yeni ek besini azar azar denetmen,
 • Bebeğin denediği ek besinden rahatsızlık duymuyorsa yavaş yavaş artırman,
 • Her yeni ek besini bebeğine önce 1 çay kaşığı ölçüsünde vermen,
 • Bebeğine yeni bir besin sunarken 3 gün aralıklarla denemendir. Ek gıdada 3 gün kuralına uyman çok önemli. Bu süreçte döküntü, kaşıntı, ishal gibi alerjik bir durum ortaya çıkarsa da neden olan besini kesip doktoruna danışmanı öneririz.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon