blog.1.image
October 10th

40. HAFTA Bebeğin balkabağı büyüklüğünde

Dokuzuncu ayın içindesin

Bebeğinizin saçları ve tırnakları büyümeye devam ediyor.

Henüz bebek yok mu? Bitiş tarihini geçtiğinizde neler olacağını öğrenin.

Vücudun hiç aynı olacak mı? Gelecek günlerde, haftalarda ve aylarda ne olacağını öğrenin.

Bebeğin 40. haftada

Bebeğinizin ne kadar büyük olacağından emin olmak zor ama ortalama yenidoğan yaklaşık 3 kilo ağırlığında (küçük bir balkabağının büyüklüğünde) ve yaklaşık 50cm uzunluğunda. Kafatası kemikleri henüz kaynaşmamış, bu da doğum sırasında doğum kanalından rahatça geçmesi durumunda biraz üst üste gelmelerini sağlıyor. Bu "kalıplama" denilen şey bebeğinizin kafasının doğumdan sonra biraz sivri görünmesinin nedenidir. Emin olun - normal ve geçici.

40. hafta hamilelik serüveni

Aylarca süren beklentilerden sonra, son randevunuz geçiyor ve ... hala hamilesiniz. Bu sinir bozucu, ancak yaygın bir durum. Düşündüğünüz kadar gecikmemiş olabilirsiniz, özellikle de yalnızca regl dönemin son gününden itibaren hesaplanan bir vadeye güveniyorsanız. (Çünkü bazen kadınlar beklenenden daha sonra yumurtlarlar.) Ancak güvenilir hesaplamalar yapılsa bile, bazı kadınlar belirgin bir sebep olmadan uzun süreli gebeliklere sahiptir.

"Dönem sonu" '' Miad aşımı'' olarak kabul edilmeden önce hala birkaç haftanız var. Ancak bebeğinizin hala geliştiğinden emin olmak için, doktorunuz veya ebeniz hamileliğiniz devam ederse sizi daha sık görmek isteyeceklerdir.

Bebeğinizin genel hareketlerine, solunum hareketlerine (göğüs kaslarının ve diyaframının hareketi) ve kas tonusunun (elini açıp kapatarak ya da uzatarak ya uzuvlarını esnetir) ve onu çevreleyen amniyotik sıvı miktarı (plasentanın bebeğinizi ne kadar iyi desteklediğinin bir yansımasıdır).

Fetal kalp atış hızı izleme (nonstress testi veya NST olarak adlandırılır) genellikle kendi başına veya BPP'nin bir parçası olarak yapılacaktır. Veya, amniyotik sıvı miktarını değerlendirmek için bir NST ve bir ultrasondan oluşan, modifiye edilmiş bir BPP olarak bilinen testlere tabi tutuluyorsunuz.

Eğer fetal testler güven verici değilse - amniyotik sıvı seviyesi çok düşüktür, örneğin - uyarılırsınız. Ciddi, acil bir sorun varsa, acil bir sezayen olabilir.

Sağlık hizmeti sağlayıcınız ayrıca “olgunlaşma” olup olmadığını görmek için rahim ağzınızı da kontrol edecektir. Konumu, ne kadar yumuşak olduğu, ne kadar etkilendiği (inceltildiği) ve ne kadar dilate (açık) olduğu, sancılarınızın ne zaman ve nasıl tetiklendiğini etkileyebilir. Eğer kendi başınıza sancılarınız başlamaz ise, genellikle 41 ila 42 hafta arasında uyarılırsınız.

Öğrenin: DOĞUM SANCISI

Sancı için uyarılmanın anlamı nedir?

Eğer sancılarınız kendi başınıza başlamazsa, doktorunuz veya ebeniz kontraksiyonları başlatmak veya "uyarmak" için bazı ilaç ve teknikleri kullanabilir. Hamileliğinizi uzatma riskleri sancı risklerinden yüksek olduğunda bunu yapacak. Çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı, tahmini doğum tarihinizden bir ila iki hafta sonra hala hamileyseniz suni sancıya teşvik edecektir. Bunun nedeni, plasentanın yaklaşık 42 haftada besin vermede daha az etkili hale gelebilmesi ve diğer ciddi komplikasyonların son tarihinizi geçme olasılığının artmasıdır.

Sancılar nasıl teşvik edilir?

Çeşitli yöntemler vardır ve sağlayıcınızın kullandığı kişisel durumunuza - kısmen de olsa rahim ağzınızın durumuna (olgunlaşmış olsun olmasın) ve durumun aciliyetine bağlı olacaktır.

Tipik olarak, uyarılmanız gerekiyorsa ancak rahim ağzınız henüz açılmamış veya inceltilmemişse, hastaneye kabul edileceksiniz ve sağlık uzmanınız muhtemelen prostaglandinler içeren ilaçları vajinanıza sokarak uyarmaya başlayacaktır. Bu ilaç serviksi olgunlaştırmaya yardımcı olur ve ayrıca sancılarınızı başlatmak için yeterli kasılmaları uyarabilir.

Prostaglandinler sizde işe yaramaz ise, sağlayıcınız oksitosin adı verilen bir ilacı uygular (genellikle Pitocin markası ile adlandırılır). Bir damar yoluyla verilir ve kendi başınıza geçirdiğiniz kasılmalara veya sancı kasılmalarına başlamak için kullanılır. (Eğer serviksiniz başlangıçta olgunlaşmışsa hemen oksitosinle başlayacaktır.)

Sancılara yönelik kendim deneyebileceğim herhangi bir teknik var mı?

Hem güvenli hem de etkili olduğu kanıtlanmış tutarlı bir yöntem yoktur, bu nedenle doktorunuzdan veya ebenizden rehberlik almadan hiçbir şey denemeyin. İşte duymuş olabileceğiniz bazı yöntemlerin üzerinde durulması:

Cinsel ilişki: Semen prostaglandinler içerir ve orgazm olması bazı kasılmaları uyarabilir. Birkaç çalışma, cinsel ilişkiye girmenin sancıları azaltabileceğini göstermiştir, ancak diğerleri bunun sancıları destekleme üzerinde bir etkisi olmadığını göstermiştir.

Meme ucu stimülasyonu: Meme uçlarınızı uyarmak, oksitosin salgılar ve sancıların başlamasına yardımcı olabilir, ancak bu yöntemin güvenliğini ve etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Rahminizi aşırı harekete geçirebileceği için, kasılmalarınız ve bebeğinizin bunlara verdiği tepkiler izlenmelidir. Bunu evde denemeyin.

Hint yağı güçlü bir müshildir ve bağırsaklarınızı uyarmak bazı kasılmalara neden olabilir. Bununla birlikte, sancıları teşvik etmesine yardımcı olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur ve birçok kadın da onun nahoş etkilerini kanıtlayabilir.

Bitkisel ilaçlar: Sancılar için faydalı olan çeşitli bitkiler lanse edilir. Bazıları riskli çünkü çok uzun veya çok fazla kasılmalara neden olabilir ve bebeğiniz için başka nedenlerden dolayı güvensiz olabilirler. Diğerleri için güvenlik ve etkinlik bilinmemektedir.

Aktivite: Arkanıza yaslanın ve rahatlayın

En sevdiğiniz programları izleyin, bir roman okuyun, eski bir arkadaşınızı çağırın, uyuyun ya da mümkün olduğunda kestirin. Son dönemdesin ve bir süre durmayı hak ediyorsun!

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon