blog.1.image
October 10th

16 Aylık Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

  • Kağıtlara duygu ifadeleri çizin. Duygu ifadelerini taklit ederek bebeğinizin ilgisini çekmeye çalışın. Ardından bebeğinizin size bakarak ifadeleri yapıp yapamadığını ya da nasıl yaptığını gözlemleyin.Bebeğinize duygularla ilgili bir hikâye okuyun. Ardından bebeğinize “anne ne yaptı?, baba ne hissediyor?” gibi sorular sorun. Bebeğinizin soruları cevaplamasını ve taklit etmesini sağlayın. Bunları yapma anını dikkatlice gözlemleyin.
  • Bebeğinizle birlikte karşılıklı olarak çeşitli duygu ifadeleriyle taklit oyunları oynayın. İfadeyi siz söyleyin, bebeğiniz taklit etsin. Aynı zamanda bebeğinizi taklit yaparken gözlemleyin.
  • Bebeğiniz için plastik bir kavanozun içine küçük nesneleri koyun. Bebeğinize önce siz model olarak içinden tek tek sonra ise kavanozu ters çevirip çıkarın. Ardından tekrar içine koyarak bebeğinizin nesneleri çıkarmasını gözlemleyin.
  • Plastik kavanozun içine bir miktar bisküvi koyun. Yere temiz bir örtü serin. Bebeğinizi karşınıza oturtun.Kavanozun içinden önce tek tek bisküvileri çıkarın, bebeğin sizi gözlemlemesini ve aynı davranışı kendisinin yapmasını sağlayın.
  • Kavanozun içine bebeğinizin legolarından bir miktar alarak   doldurun. Legoları tek tek çıkarmanın zor olduğunu söyleyip kavanozu sallayarak bebeğinizin dikkatini yapacağınız etkinliğe odaklayın. Kavanozu ters çevirip legoları çıkarın.Tekrar legoları içine koyup bebeğinizin davranışlarını gözlemleyin.
  • Bebeğinizle birlikte renkli toplarla oynayın.Ve bebeğinize topu iki elinize alarak atın. Ardından bebeğinizin topu iki eliyle alıp size atmasını gözlemleyin.
  • Bebeğinizle birlikte büyük bir topla oynayın. Topu bebeğinize vererek iki eliyle tutup karşıya doğru attığında onu alkışlayın.
  • Bebeğinizle legoları oynadıktan sonra toplama zamanı geldiğinde legoları iki elinize alıp kutunun içine atmaya başlayın. Bebeğiniz sizi taklit ederek iki eliyle eline alıp kutuya atmaya başlayacaktır.
  • Yere yakın mesafede birkaç yastık dizin. Elinize bebeğinizin sevdiği bir oyuncağı alın ve oyuncak sizinle konuşuyormuş gibi cümleler kurun.Sizi taklit etmeye çalıştığında nasıl sevimli olduğunu keyifle izleyeceksiniz.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon