blog.1.image
October 10th

28 HAFTA Bebeğin büyük patlıcan büyüklüğünde

Yedinci ayın içindesin

Merhaba üçüncü üç aylık dönem! Bu iki haftada bir check-up'lar demektir.

Bir planın var mı? Çocuk bakımına bakmaya başlama zamanı.

Size emekle koçluk yapmak için bir doula kiralamayı düşünün.

Bebeğin 28. haftada

Bu hafta, bebeğiniz 1000gr ağırlığında (büyük bir patlıcanın büyüklüğünde) ve başının üstünden topuklarına kadar 38 cm kadar.

Şimdi gözlerini kırpabilir. Görme gelişimi ile birlikte, rahminizde filtrelenen ışığı görebilir. Ayrıca beyninde milyarlarca nöron geliştiriyor ve dış dünyadaki hayata hazırlanmak için vücut yağı artıyor.

28. hafta hamilelik serüvenin

Evin içindesin! Üçüncü trimester ve son üç aylık dönem bu hafta başlıyor. Bu noktada, muhtemelen iki haftada bir doktorunuzu ziyaret edeceksiniz. Ardından, 36. haftada haftalık ziyaretlere geçeceksiniz.

doktorunuz risk faktörlerinize bağlı olarak, doğumdan önce durumunuzdan emin olmak için kan testlerini tekrar etmenin yanı sıra kültür örnekleri testlerini önerebilir. Ayrıca, glikoz tarama test sonucunuz yüksekse ve takip testiniz olmadıysa, yakında üç saatlik glukoz tolerans testi verilecektir.

Ve ilk doğum öncesi ziyaretinizde yapılan kan çalışması Rh negatif olduğunu gösterdiyse, vücudunuzun bebeğinizin kanına saldırabilecek antikorlar geliştirmesini önlemek için Rh immünoglobulin enjeksiyonu alırsınız. (Bebeğiniz Rh pozitif ise, doğumdan sonra başka bir Rh immünoglobulin iğnesi alacaksınız.)

Bu süre zarfında, bazı kadınlar alt bacaklarında tatsız bir "ürpertici-ürkütücü" bir his hissederler ve rahatlamaya veya uyumaya çalışırken onları hareket ettirmeye karşı konulmaz bir dürtü hissederler. Bu hissi, hareket ederken en azından geçici olarak rahatlasalarda, huzursuz bacak sendromu (RLS) olarak bilinen bir şeye sahip olabilirsiniz.

Hiç kimse RLS'ye neyin neden olduğunu kesin olarak bilmiyor, ancak hamile anneler arasında nispeten yaygın. Bacaklarınızı uzatmayı veya masaj yapmayı ve semptomları daha da kötüleştiren kafeini azaltmayı deneyin. Sağlık uzmanınıza, bazen RLS'yi hafifletebilecek demir takviyeleri denemelisiniz.

Öğrenin: Preeklampsi

Preeklampsi, hamile kadınların yaklaşık yüzde 5'ini etkileyen ciddi bir durumdur. Bir kadına 20 haftalık hamilelikten sonra yüksek tansiyonu varsa, idrarında veya karaciğerinde veya böbrek anormalliklerinde protein içerebilen en az bir başka semptomla birlikte preeklampsi teşhisi konulur.

Preeklampsi olan kadınların çoğu, son tahmini doğum tarihlerine yakın olarak hafif semptomlar yaşarlar ve onlar ve bebekleri uygun bakımla güzel sağıklı sonuçlar alırlar. Ancak preeklampsi şiddetli olduğunda birçok organı etkileyebilir ve ciddi ve hatta yaşamı tehdit edici sorunlara neden olabilir. İyileşmenin tek yolu bebeği dünyaya getirmektir.

Preeklampsinin belirtileri nelerdir?

Preeklampsi aniden ortaya çıkabilir, bu yüzden semptomların farkında olmak çok önemlidir. Bu uyarı işaretlerinden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuzu arayın:

 • Yüzünüzde şişlik veya gözlerinizin etrafında şişlik, ellerinizin hafifçe şişmesinden daha fazla veya ayaklarınızın veya ayak bileklerinizdeki aşırı veya ani şişlik
 • Hızlı kilo alımı - haftada 4-5 kilodan fazla
 • Şiddetli veya inatçı baş ağrısı
 • İkili görme, bulanık görme, lekeli görme veya yanıp sönen ışıklar, ışığa duyarlılık veya geçici görme kaybı dahil olmak üzere görme değişiklikleri
 • Üst karın bölgenizdeki yoğun ağrı veya hassasiyet
 • Mide bulantısı ve kusma

Preeklampsi, özellikle erken evrelerde belirgin bir semptom olmadan ortaya çıkabilir ve bazı semptomlar normal gebelik şikayetleri gibi görünebilir. Öyleyse, rutin bir doğum öncesi ziyaretinde keşfedilene kadar bu duruma sahip olduğunuzu bilemeyebilirsiniz. Bu, randevularınızı kaçırmamak için çok önemli nedenlerden biridir.

Preeklampsi için beni yüksek risk altına sokan şey nedir?

İlk gebelikte preeklampsiyi ilk defa yaşamak daha yaygındır. Bununla birlikte, preeklampsiyi bir kez yaşadıktan sonra, sonraki gebeliklerde tekrar gelişme olasılığı daha yüksektir.

Diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Kronik hipertansiyona sahip olmak
 • Bazı kan pıhtılaşma bozuklukları, diyabet, böbrek hastalığı veya lupus gibi otoimmün bir hastalığı olması
 • Preeklampsisi olan yakın bir akrabasına (örneğin bir anne, kız kardeşi, büyükanne ya da teyze) sahip olmak
 • Obez olmak (vücut kitle indeksi 30 veya daha fazla olan)
 • İki veya daha fazla bebek taşıma
 • 40 yaşından büyük olmak

Preeklampsi yaşamaktan kaçınmamın bir yolu var mı?

Bu alanda çok fazla araştırma olmasına rağmen, hiç kimse preeklampsinin nasıl önleneceğinden emin değildir. Ekstra kalsiyum almanın, tuz alımını sınırlandırmanın veya vitaminleri artırmanın yardımcı olup olamayacağına dair bir takım çalışmalar incelendi, ancak sonuçlar karışık.

Preeklampsi gelişme riski yüksek olan kadınlar düşük doz aspirin almaktan fayda görebilir. Uyarı: Doktorunuz tavsiye etmediği sürece hamilelik sırasında asla aspirin almayın.

Şimdilik, yapabileceğiniz en iyi şey doğum öncesi bakımı iyi yapmak ve tüm doğum öncesi randevularınıza gitmektir. Her ziyaretinizde sağlık uzmanınız tansiyonunuzu kontrol edecek ve idrarınızı protein açısından test edecektir. Preeklampsinin uyarı işaretlerini bilmeniz önemlidir, böylece doktorunuzu uyarabilir ve mümkün olan en kısa sürede tedavi alabilirsiniz.

Aktivite: Bebeğiniz için bir doktor seçin

Çocuk doktorlarının veya aile doktorlarının isimlerini arkadaşlarınızdan, iş arkadaşlarınızdan, komşularınızdan veya doktorunuzdan alın. Bebeğinizin doktorunun sağlık sigortanızı kabul ettiğinden, programınıza uygun saatleri olduğundan ve sizin için uygun bir ofisi bulunduğundan emin olun. Mümkünse, en iyi adaylarınızla yüz yüze görüşmeler yapın. Çocuğunuzun doktorunu beğenmeniz ve saygı duymanız önemlidir, çünkü özellikle ilk yılda birbirinizi çok sık göreceksiniz. Bebeğiniz doğumdan kısa bir süre sonra ilk doktor ziyaretini gerçekleştirecek!

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon