blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 4 AY 1 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Dilin rolünü anlamaya başlamak

Araştırmacılar, bebeğinizin artık kendi ana dilini oluşturan tüm temel sesleri anlayabildiğine inanıyor. Bu süre ile 6 aylık olana kadarki süre arasında, bu seslerden bazılarını yapma kabiliyetini geliştirecek; bu, "mama" ve "dada" “baba” “dede” gibi hayalini kurduğunuz kelimeleri duyabileceğiniz anlamına geliyor. Çocuk gelişimi uzmanları, bebeğinizin bu sesleri çıkararak sizinle bağlantı kurması için çok erken olduğunu söylerken, bunların olmayacağı anlamına gelmez.

Bebeğinizin iletişim girişimlerini ifadelerini ve seslerini tekrarlayarak veya taklit ederek teşvik edebilirsiniz. O da seni taklit etmeye çalışabilir. "Ba" deyince geri söylemeye çalışabilir.

Bebeğiniz ses çıkardığında veya bir şey söylemeye çalıştığında tepki göstermek, dilin önemini öğrenmesine ve sebep-sonuç ilişkisini daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır. Ona olan saygınızı göstermek için harika bir yol, bu sayede söylediklerinin bir fark yarattığını anlamaya başlayacaktır.

Bebeğinizin sesini çeşitlendirin ve ona anlam vermeye çalışın. Örneğin, "Evet, bu bir top!" Diyebilirsiniz. Yakında, onun "ba" sı "top" olacaktır.

Katı yiyecek zamanı mı?

Bebeğin ilk dört ila altı ay boyunca ihtiyacı olan tüm besinleri anne sütünden veya hazır mamasından alır. Yine de, ebeveynler bebeklerine katı yiyecek ile tanıştırmak için genellikle heyecanlı ve isteklidirler.

Bebeğinizin sindirim sisteminin artık daha gelişmiş olduğu ve dil itme refleksinin ortadan kalmaya başladığı doğrudur, bu nedenle onu püre haline getirilmiş bebek maması veya yoğurt gibi gıdalarla başlamak için mantıklı bir zaman gibi görünmektedir. Fakat beklemek için de iyi nedenler var.

Katı gıdaya daha sonra başlatmak, olası alerjik reaksiyonları azaltabilir ve anne sütünün veya hazır mamanın bebeğinizin beslenme programından ani çıkışını önleyebilir. Ve eğer katı yiyecekleri yemenin bebeğinizin gece boyunca uyumasına yardımcı olacağını umuyorsanız, araştırmalar bunun gerçekleşeceğine güvenmemenizi göstermiştir.

Katıların ne zaman başlatılacağı konusundaki tartışma devam ediyor. Onları bebeğinizle ne zaman tanıtacağınızdan emin değilseniz, doktoruyla konuşun.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Egzersiz yapmaya geri dönün

Doktorunuz size aksini söylemediği sürece, vücudunuz egzersiz yapmaya hazırdır. Şimdi bile, eklemleriniz ve bağlarınız hala hamileliğin etkilerinde olabilir, bu nedenle ilk başta, belki de düşük etkili bir egzersiz ile başlamanız kolaylaşın.

Emziriyorsanız, endişelenmeyin - egzersiz emzirme yeteneğinizi veya anne sütünün kompozisyonunu etkilemez. Bununla birlikte, kendi rahatınız için koşma gibi yüksek etkili etkinliklerden önce göğsünüzü pompalamanız veya bebeğinizi beslenmeniz gerekebilir ve destek sağlayan bir sütyen giymek işinizi kolaylaştırabilir.

Ayrıca bebeğinizi yeni egzersiz rutininize dahil edebilirsiniz. Yürüyüşe çıkarken onu ya bebek arabasına ya da kanguruya koyun, böylece sabit bir yerde dururken sizi veya çevreyi izleyebilir.

Evdeki yoğun tempoya uygun egzersiz yolları bulun. Bebeğiniz sessizken veya uyurken kullanabileceğiniz egzersiz videolarını düşünün. Çalışmak için araba kullanıyorsanız, ofisten biraz uzağa park edin ve biraz yürüyüş yaparak sıkılaşın ya da işyerine yakın bir spor salonunda öğle yemeği saatinde kendinize spor zamanı yaratın. Basit ve kullanışlı bir şey seçerseniz, buna bağlı kalmanız daha olasıdır.

Yine de kendine zorlama. Vücudunuza önem vermek sağlıklı olsa da, formda olmak zaman alır. Görünüşünüz hakkında çok fazla strese giriyorsanız, egzersizin tüm zihinsel faydalarını göreceksiniz unutmayın. Bedeninize saygı duyun kolay değil bir mucize yarattı- ona da biraz zaman verin!

· Öğrenin: Kulak enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonu nedir?

Akut otitis media olarak da bilinen kulak enfeksiyonu, virüs veya bakteri ve sıvı bebeğinizin kulak zarı arkasında sıkışıp kaldığında meydana gelir. Ortaya çıkan enfeksiyon şişmeye, ağrıya ve genellikle ateşe neden olur. Kulak enfeksiyonları çok yaygındır - bebeklerin yarısından fazlasının ilk günlerinde mutlaka bu enfeksiyonu yaşarlar.

Semptomlar neler?

  • Açlık görülür: Kulak enfeksiyonları çiğnemeyi ve yutmayı ağrılı yapabilir.
  • Bazen bebekler bunu sebepsiz yere yapsalar da, kulaklarını ısrarla çekerler.
  • 38 40 santigrat arasında değişebilen ateş.
  • Özellikle soğuk algınlığının ardından ruh halindeki ani bir değişim. Kulağındaki baskı, özellikle bir bebek yattığında (yemek yerken ya da yatağa yatırıldığında olduğu gibi), onu sinirlendir ve huzursuzlaştırır.
  • Sarı, beyaz veya hatta biraz kanlı olabilen kulak drenajı.
  • İshal: Kulak enfeksiyonlarına genellikle sindirim sistemini de etkileyen bir virüs neden olur.

Kulak enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Kulak enfeksiyonları genellikle yeterli zaman verilirse kendi başlarına geçer. Bununla birlikte, birçok doktor kötüleşen kulak enfeksiyonunu önlemek ve bebeği rahatlatmak için bir antibiyotik verecektir. Bebeğinizin doktoru ayrıca, ilaca başladıktan sonra iki gün içinde kaybolan ağrıyı ve ateşi hafifletmek için bebek asetaminofen önerebilir.

Sık kulak enfeksiyonlarını önlemek için:

  • Bebeğinizi bağışıklık sistemini zayıflatabilecek tütün dumanından uzak tutun.
  • Zaten yapıyorsanız emzirmeye devam edin. Araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerin kulak enfeksiyonlarına yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu gösteriyor.
  • Bebeğinizin tüm aşılarının, özellikle kulak enfeksiyonlarının görülme sıklığını azalttığını gösteren pnömokok ve grip aşılarını olduğundan emin olun.
  • Bebeğinizin emzik kullanmasını en aza indirin, çünkü bazı çalışmalar emzik kullanmanın daha fazla kulak iltihabına yol açabileceğini gösteriyor.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon