blog.1.image
October 10th

Bebeğine ''HOŞ GELDİN'' DE!

Yenidoğan bebeğiniz nasıl büyüyor?

Rahat Pozisyon

Yakın zamana kadar rahim içinde kıvrılmış olduğu için, yeni doğmuş bebeğiniz muhtemelen bir süre daha kıvrılmış olarak gözükecektir. Kolları ve bacakları tam olarak açılmamış hatta boğum boğum görünebilir.

Endişelenmeyin: Bebeğiniz yavaş yavaş uzar, 6 aylık olana kadar azar azar uzayacak ve doğrulacak. Bu arada, rahminizin sıcak, güvenli sınırlarının dışındaki yaşama alışması için hafif bir battaniyenin içine girmekten zevk alabilir.

Bebeğiniz birkaç refleks ile doğar. Sıçrama veya İrkilme refleksi, aniden kollarını ve bacaklarını uzatmasına ve bazen yüksek bir gürültü veya ani bir hareket algıladığında ağlamasına neden olur. Yeni doğanlar bu reaksiyonu uyku sırasında bile gösterebilirler ancak birkaç ay sonra bu kaybolur.

Diğer yenidoğan refleksleri arasında Babinski refleksi (ayak parmağı tamamen sert şekilde bastırıldığında ayak başparmağı öne doğru eğilir ve diğer parmaklar dışarı çıkar), adım refleksi (ayakları sağlam bir yüzeye dokunduğunda adım atıyor veya dans ediyor gibi görünür), ve dil itme refleksi (üzerine bir şey yerleştirildiğinde dilini dışarı iter) sayılabilir.

Açlık ve uyku tarafından yönetilirler

Yenidoğan hayatında yiyecek ve uyku en önemli iki şeydir. Yenidoğanların çoğu günün her iki ila üç saatinde bir yeme ihtiyacı duyar.

Uyku programları çok kesintilidir ve bebekten bebeğe fark gösterir. Bebeğiniz 24 saatlik bir süre içinde, genellikle sekiz saat ya da daha fazla "gündüz şekerleme uykusuna" ayrılacak şekilde toplam 16 ila 17 saat uyuyabilir. Ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltmak için bebeğinizin sırt üstü yattığından emin olun.

İlk 6 haftanın sonunda, bebeğinizin yeme ve uyku düzeni gelişmeye başlar, ancak bu durumu zorlamamalısınız. Bu yaşta, bebeğiniz açlık belirtileri gösterdiğinde, tercihen ağlamadan önce beslenmelidir.

Tatma ve koklama

Bebeğinizin zaten gelişmiş bir lezzet duygusu var. Aslında, yenidoğanların yetişkinlerden daha fazla tat alma tomurcukları olduğu görülmektedir. Tatlı ve acı tatlara duyarlılık doğumdan itibaren mevcuttur, ancak tuzlu gıdalara verilen reaksiyon yaklaşık 5 aya kadar gelişmez.

Bebeğiniz en başından itibaren koku alma duyusunu kullanır ve kokuları ayırt edebilir: hoş olmayan bir şey kokuyorsa (kirli bir bebek bezi gibi!) kafasını nasıl çevirdiğini fark edebilirsiniz.

Araştırmalar, 5 günlük yenidoğanların süt bulaşmış bir meme pedine doğru dönebildiklerini yani koklayabildiklerini ve birkaç gün sonra annelerinin sütlerinin kokusunu tercih ettiklerini göstermektedir. Bebeğinizin, doğar doğmaz ve sonrasında koku alma duyusunu kullanarak göğsünüze doğru kıpırdadığını gözlemleyebilirsiniz.

İçgüdüsel hareketler

Köklenme veya kök refleksi - bebeğinizin doğuştan gelen başka bir refleksi - memenizi bulmasına ve yemek yemesini öğrenmesine yardımcı olur. Yenidoğan bebeğinizin yanağına, dudaklarına veya ağzına parmağınızla veya meme başı ile dokunduğunuzda, bebeğiniz başını size dönecek ve ağzını açacaktır.

Bebeğinizin otomatik olarak ağzıyla emme hareketi yapmaya başladığına dikkat edin. Size yemek yemeyi bildiğini gösteriyor! Şimdi parmağınızı bebeğinizin ağzının çatısına sokmaya çalışın - nasıl emmeye başladığını gördünüz mü?

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarına ulaşırlar. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse de, yakında. Bebeğinizin erken doğması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Hayatınızın yeni sayfası: Sen bir ebeveynsin!

Bir bebeğiniz var! O tamamen size ait, sevgi, bakım ve beslenme konusunda size ihtiyacı var.

Hiç şüphesiz ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı okudunuz ve araştırdınız. Ancak her şeyi unutmuş ve ne yapacağınız konusunda karmaşık duygulara sahip iseniz bunun için yanınızdayız.

Sakin ve yavaş olun. Yenidoğan bebeğiniz sandığınızdan daha dayanıklı. Sizin ve eşinizin ona alıştığı kadar, o da size alışmaya başladı. Tüm iyi ilişkiler gibi, bu konu da biraz zaman alacaktır.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon