blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 11 AY 1 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bir PAPAĞAN gibi konuşuyor

Bebeğinizin söylediği şeyler muhtemelen daha çok gerçek sözcüklere benziyor ve bebeğindeki tonlamalar size gerçek konuşmayı hatırlatabilir. Beyni gelişmeye devam ederken, bebeğinizin akıl yürütme ve konuşma yeteneği de artar.

Hevesli bir dinleyici olarak ve ona cevap vererek bebeğinizin dile ve iki yönlü iletişim anlayışına olan ilgisini teşvik edin. Hafıza becerilerini geliştirmek için, ceee ee ve saklambaç gibi oyunlar oynayın.

Bu yaşta bebeğiniz muhtemelen kelime seslerini taklit edebilir. "Lütfen bana topu getir" veya "kaşık al" gibi basit tek adımlı talimatları izleyebilir. Çok adımlı komutları izlemesi kolay tek adımlara ayırarak ve onları jestlerle güçlendirerek öğrenmesine yardımcı olun.

Bebeğinizin iletişim becerileri ortaya çıktığında bu kısa ama dikkat çekici dönemi desteklemeyi unutmayın: Belki de en önemli yetenekleri onlardır!

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Yaşamınız: Disiplin anlaşmazlıkları

Siz ve eşiniz bir bebek yetiştirmenin temelleri üzerine ortak bir zemin kurduğunuzda, işte size şunu bulmak için yeni ve önemli bir konu ortaya çıkıyor: Neredeyse yürümeye başlayan çocuğunuzu nasıl disipline edeceğiniz.

Sizin ve eşinizin ebeveynliğe farklı stiller ve deneyimler getirdiğini unutmayın. Bu iyi bir şeydir ve birbirlerinin görüşlerine saygı duymak ve onları takdir etmek önemlidir. Güçlü görüşlere sahip olmak, eşinizin bebeğinize nasıl davranmayı öğrettiği ve bu sürece katkıda bulunmak istediği anlamına gelir. Onun fikirleri sizinki kadar değerlidir.

Belirli bir yöntem veya kurala gerçekten katılmıyorsanız, birbirini eleştirmek veya yermek yerine açık alanda konuşmak en iyisidir. Kaygılarınız hakkında net olun ve eşinizin fikirleri hakkında yargılayıcı olmaktan kaçının. Bir fikir birliğine varmanın önemli şey olduğunu bildiğinizi söyleyin: Disiplinin etkili olması için tutarlı olması gerekir.

Ayrı ayrı olduğunuz disiplin konuları üzerinde birlikte küçük bir araştırma yapmak, belirli yaklaşım ve tekniklerin artıları ve eksileri hakkında bir uzmana veya kitaplara danışmak yardımcı olabilir. Ebeveynlik stratejileri çocukluğunuzdan bu yana değişmiştir ve farkında olmadığınız daha etkili stratejiler olabilir.

· Öğrenin: Lazımlık eğitimi

Lazımlık eğitimi hakkında düşünmeli miyim?

Kısa cevap: henüz değil. Bebeğinizle doğumdan ile ilk 4 ay arası bebek lazımlık eğitimine başlamadıysanız, çocuğunuzun 18 ile 24 ay arasında olmasını beklemek en iyisidir. Doktorlar da dahil olmak üzere birçok uzman, çoğu 2 yaşındaki çocuğun gelişimsel olarak lazımlık eğitimi için hazır olduğunu söylüyor. Dahası, birçok ebeveyn, gündüz mesane kontrolü daha güvenilir hale geldiğinde çocukları 2/3 ila 3 yaşına gelinceye kadar lazımlık eğitimine başlamaz.

Çocuğumun lazımlık eğitimi için hazır olduğunu nasıl anlayacağım?

Hazır olmanın iki bileşeni vardır: fiziksel ve duygusal. Çocuğunuzun hem bağırsak hem de mesanenin dürtüsünün fiziksel olarak farkında olması ve lazımlık eğitiminin başarılı olması için duygusal olarak hazır olması gerekir.

Çocuğunuzun fiziksel olarak hazır olduğuna dair işaretler:

  • Oldukça düzenli ve öngörülebilir bağırsak hareketleri
  • İşemek için en az iki saat bekleme yeteneği
  • Mesanesini tamamen boşaltma yeteneği
  • Pantolonunu aşağı yukarı çekmene yardım edebilmek
  • Tuvalet veya lazımlık sandalyesine oturup kalkabilme
  • Tuvalet ile ilgili kelimelerin anlaşılması
  • Basit talimatları takip edebilme

Duygusal olarak hazırlık açısından, çocuğunuz bezin varlığının farkında olduğunu göstermelidir. (Bir köşeye çömelebilir, hatta size çiş ya da kaka yaptığı kelimeler ya da jestlerle söyleyebilir.) Bu "önkoşullar" göz önüne alındığında, 11 aylık birkaç çocuk, bu önemli beceriyi öğrenmeye hazır olarak kabul edilir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon