blog.1.image
October 10th

37. HAFTA Bebeğin pazı büyüklüğünde

Dokuzuncu ayın içindesin

Bebeğinizin hareketlerini izlemeye devam edin ve bebeğin hareketlerin düşüş fark ederseniz doktorunuzu arayın.

Gerçekten ne zaman sancı başladığını ve eğer öyleyseniz ne yapmanız gerektiğini nasıl anlarsınız.

Araba koltuğunun doğru yerleştirildiğinden emin ol.

Bebeğin 37. haftada

Tahmini doğum tarihiniz şimdi çok yakın, ancak doktorlar bebeğinizin 39 haftaya kadar "tam dönem" olduğunu düşünmüyorlar. Gelecek iki haftayı rahimde geçirmek bebeğinizin beyninin ve akciğerlerinin tamamen olgunlaşmasını sağlar. Bu nedenle, sezaryen olmayı planlıyorsanız, örneğin, doktorunuz, daha önce müdahale etmek için tıbbi bir neden olmadığı sürece, 39 haftadan daha erken bir süre için programlayamaz.

Bebeklerin çoğunun doğumda tam saçı 1cm ila 1,5 cm uzunluğundadır. Bebeğinizin saçları sizinkiyle aynı değilse, şaşırmayın. Koyu saçlı çiftler, çocukları sarışın veya kızıl olarak doğduğunda bazen zaman içinde değişebilir ve sarı saçlı çiftler, koyu renkli saçlarla doğabilirler. Ve sonra, elbette, bazı bebekler sadece şeftali tüyünü besler.

Bu noktada bebeğiniz 2,7kg ağırlığında ve 47cm biraz daha fazla ölçülerek topuktan baş aşağı (bir pazı uzunluğu kadar).

37. hafta hamilelik serüveniniz

Braxton Hicks kasılmaları şimdi daha sık gelebilir ve daha uzun sürebilir ve daha rahatsızlık verebilir. Ayrıca vajinal akıntıda bir artış olduğunu fark edebilirsiniz. Tuvalette veya çamaşırlarınızda bir miktar "kanlı akıntı" (küçük bir miktar kanla kaplı mukus) görüyorsanız, doğum muhtemelen birkaç gün uzaklıktadır - veya daha azdır. (Daha ağır lekelenme veya kanama varsa, derhal doktorunuzu veya ebenizi arayın.)

Ayrıca sağlık uzmanınızdan B grubu strep kültürünüzün sonuçlarını sorduğunuzdan emin olun. Bu şekilde, hastaneye veya doğum merkezine geldiğinizde sonuç henüz çizelgenizde bulunmuyorsa, antibiyotiklere ihtiyaç duymanız durumunda orada çalışanlardan zamanında yardım alabilirsiniz.

Geceleri iyi uyumak ve yeterince rahat olmak her zamankinden daha zor olabilir. Yapabiliyorsanız, gün boyunca rahat olun - bu, bir süredir bunu yapmak için son şansınız olabilir. Bebeğinizin hareketlerini de izlemeye devam edin ve hareketlerde bir düşüş fark ederseniz derhal sağlık uzmanınıza bildirin. Bebeğiniz rahat olmasına rağmen, hala eskisi kadar aktif olmalı.

Uyurken, yoğun rüyalar görmeniz muhtemeldir. Hem sancı hem de ebeveyn olma kaygısı, birçok tuhaf bilinçdışı fantazilere neden olabilir.

Öğrenin: Sancı belirtileri

Sancıların ne zaman başlayacağını tahmin etmenin bir yolu yok. Vücudunuz aslında doğum yapmadan bir ay öncesine kadar sancılar için "hazırlanmaya" başlar. Neler olup bittiğini çok iyi bilemeyebilir veya tahmini doğum tarihiniz yaklaşırken yeni semptomlar fark etmeye başlayabilirsiniz.

Doğum başlamadan haftalar veya günler önce gerçekleşebilecek bazı şeyler:

  • Bebeğiniz düşüyor. Bu sizin ilk hamileliğiniz ise, doğumdan birkaç hafta önce bebeğinizin pelvisinize doğru inmesiyle “aydınlatma” olarak bilinen şeyi hissedebilirsiniz. Bu olurken pelvisinizde bir ağırlık tespit edebilir ve göğüs kafenizin hemen altında daha az basınç fark ederek nefes almanızı kolaylaştırır.
  • Braxton Hicks kasılmalarında artışa dikkat edin. Daha sık ve yoğun Braxton Hicks kasılmaları, serviksinizin olgunlaştığı ve gerçek doğum sancıları için ayarlandığı zamanlar, doğum öncesi sinyalini verebilir. Bazı kadınlar bu sırada kramplı, adet sancısı benzeri bir his yaşarlar.
  • NİŞAN gelmesi. Mukus tıkacı rahiminize giden servikal kanalı tıkayan az miktarda kalınlaşmış mukustur. Nişan, bir kerede veya bir kaç gün içerisinde artmış vajinal akıntı olarak ortaya çıkabilir. Mukus kanla (kahverengi, pembe veya kırmızı olabilir) karışabilir, bu durumda "kanlı akıntı" ''NİŞAN'' olarak adlandırılabilir.
  • Suyun geliyor. Çoğu kadın su gelmesinden bir süre önce düzenli olarak kasılmalara başlar, ancak bazı durumlarda su ilk önce gelir. Bu olduğunda, sancılar genellikle yakında takip eder. (Eğer kasılmalar derhal kendi başlarına başlamazsa, uyarılırsınız.) Amniyotik sıvının büyük bir fışkırmayla veya küçük bir damlamada ortaya çıkıp çıkmadığı konusunda doktorunuzu veya ebenizi arayın.

Yalancı sancı veya gerçek sancı olup olmadığımı nasıl anlarım?

Bazen, yalancı sancının gerçek sancının ilk aşamalarından itibaren anlatılması çok zordur. Bunları çözmenize yardımcı olabilecek bazı şeyler:

  • Yalancı sancı kasılmaları tahmin edilemez. Düzensiz aralıklarla gelirler ve uzunluk ve yoğunluk bakımından değişirler. Her ne kadar gerçek sancı kasılmaları başlangıçta düzensiz olsa da, zamanla düzenli ve daha kısa aralıklarla gelmeye başlar, gittikçe daha yoğun ve daha uzun süre dayanır.
  • Sahte doğum sancılarında, kasılmalardan kaynaklanan ağrıların alt karnınızda ortalanması daha olasıdır. Gerçek doğum ile, ağrınızın belinizde başladığını hissedebilir ve karnınıza doğru yayılırlar.
  • Yalancı sancıları kendi başlarına veya bir aktiviteyi başlattığınızda veya durdurduğunuzda veya pozisyonunuzu değiştirdiğinizde azalabilir. Gerçek sancı kasılmaları, ne yaptığınızdan bağımsız olarak devam edecek ve ilerleyecektir.

Aktivite: Bebeğinizin araba koltuğunu takın

Bebeğinizi araba koltuğu olmadan eve getiremezsiniz! Takılması zor olabilir, bu yüzden son dakikaya kadar beklemeyin. Bazı araba koltuğu üreticileri, arayabileceğiniz ücretsiz bir numaraya sahiptir, böylece bir uzman işlem boyunca size yol gösterebilir. Birçoğu ayrıca web sitelerinde nasıl yapılır videoları sağlar.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon