blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 7 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Hayata uzanıyor!

Bebeğinizin elleri çoğunlukla açık olacaktır – dünyayı tutmaya hazır. Bebeğinizin hayatının ilk günlerinde, tutma çoğunlukla otomatik ve içgüdüseldir ve istese de tuttuğunu bırakmayabilir. Henüz cisimleri alamamasına rağmen, ellerine yerleştirilen şeyleri tutabilir. Ve ellerini bir şeylerin etrafına sardığında, kolay kolay gitmesine izin vermeyebilir.

Aynı zamanda nesnelere saldırmaya başlayacaktır dolayısıyla tehlikeli nesneleri erişemeyeceği yerlerde bulundurmalı ve onu taşırken sıcak sıvılar veya keskin nesneleri etrafınızdan uzak tutmalısınız.

Öğrenme şimdi başlıyor!

Yeni doğmuş bebeğinizin sessiz ve uyanık olduğu kısa süreleri fark edebilirsiniz. Bu öğrenmenin en önemli zamandır.

Bebeğiniz hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak için bu sakin aralıkları kullanın –ve belli bir rutin oluşturarak onunla konuşun, ona şarkı söyleyin, duvarlardaki resimleri anlatın. Henüz sohbete katılmayabilir, ancak dili öğreniyor.

Ellerinin hissetmesi için yeni dokular, manzaralar ve sesler (hepsi ölçülü) onun için öğrenme fırsatlarıdır. Banyo zamanı bile hayatı anlamak için güzel bir zaman olabilir.

Gözler takipte!

Bebeğiniz doğumdan bu yana sadece kısa süreler boyunca gözleriyle takip edebiliyordu, artık her iki gözüyle de bir şeyleri tutarlı ve iyi bir şekilde takip edebilir ve hareketli bir nesneyi daha iyi izleyebilir.

Mağazalar gelişimsel oyuncaklarla doludur, ancak günlük nesnelerle daha iyi oyuncaklar yaratabilirsiniz. Gözünün önünden yavaşça bir çıngırak veya parlak bir plastik kaşık geçirin, sonra yukarı ve aşağı hareket ettirmeyi deneyin. Bu, bebeğinizin dikkatini çekecektir, ancak muhtemelen ilerleyen üç ay boyunca dikey olarak ve altı ay boyunca çapraz olarak sorunsuz bir şekilde izleyemez.

Yüzüne çok yakın hareket ederek ve başınızı bir yandan diğer yana yavaşça sallayarak gözleriyle de takip etmesini sağlayabilirsiniz. Çoğu zaman gözleri gözlerinize kilitlenir.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Emzirmek ya da emzirmemek!

Toplum, yeni annelere emzirmeleri için çok baskı yapmaktadır. Hiç şüphe yok ki, anne sütü ilk mükemmel besindir. Bununla birlikte, bazı kadınlar ve bebekleri için emzirmenin işe yaramamasının birçok nedeni vardır. Emzirmediğinizde duyduğunuz suçluluk, özellikle hamilelikte emzirmeyi planlamışsanız kendinizi son derece kötü hissetmenize neden olabilir, ancak şartlar beklediğinizden daha zor gelişmiş olabilir.

Hem anne sütü hem de bebek maması büyümekte olan bebekleri besler. Emzirmekten vazgeçtiyseniz - veya bırakmayı düşünüyorsanız - seçiminizi doktorunuzla veya bir emzirme danışmanı ile görüşün. Duygularınız hakkında konuşun ve kendinizi fazla zorlamayın. Hatırlanması gereken en önemli şey, bebeğinizi nasıl beslediğinizden ziyade sevgi ile bakımını sağlamaktır.

· İşitme hakkında bilgi edinin!

Bebeğimin iyi duyabildiğini nasıl bilebilirim?

Tüm bebekler hastaneden ayrılmadan önce yeni doğan işitme cihazında test edilmelidir. (Tahminler her 1000 bebeğin 2 ila 3'ünün bir dereceye kadar işitme kaybı ile doğduğunu göstermektedir.)

Yeni doğan tarama testleri hafif dereceli işitme bozukluğu tespit etmemektedir, bu nedenle taramayı geçmek bebeğinizin işitme duyusunun mükemmel olduğu anlamına gelmez. Bazı bebekler daha sonra hastalık veya yaralanma nedeniyle işitme kaybı yaşayabilir. Ebeveynler ve bakıcılar çoğu zaman bir şeyin yolunda gitmediğini ilk kez algılayanlar olurlar dolayısıyla işitme kaybının uyarı işaretlerini bilmek isteyebilirsiniz.

Ancak bir sorun olduğunu tespit edemeyebilirsiniz. Konuştuğunuzda veya odaya girdiğinizde bebeğiniz size doğru dönebilir, ancak bu onun iyi duyduğu anlamına gelmez. Bazı sesleri duyabilir, ancak konuşmayı öğrenme yeteneğinin gelişebileceği kadar duymayabilir. Bu nedenlerden dolayı, her yaş bebek muayenesinde bebeğinizin işitme duyusunun düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir.

İşitme sorunlarına ne sebep olabilir?

Bazı bebekler, ailenin sağırlık geçmişinin olması gibi kalıtsal bir sorunun neden olduğu duyma güçlükleriyle doğar. Diğer nedenler arasında rahimde kızamıkçık (Rubella) veya CMV (sitomegalovirüs) gibi enfeksiyonlara maruz kalma, doğum sırasında bebeğin oksijen alımını tehlikeye sokan durumlar, menenjit, hipotiroidizm veya prematürite gibi sorunlar duyma kaybına neden olabilir.

Bazı doğum kusurları da sağırlığa neden olur. Bazı durumlarda, soğuk algınlığı, orta kulak iltihabı veya kulak kirinin birikmesi nedeniyle işitme sorunu geçicidir. Veya iç kulak; yaralanma, tümör veya virüs nedeniyle zarar görebilir.

Ya bir sorun varsa?

Bebeğinizin işitme duyusuyla ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuzun bebeğinizin kulaklarını inceleyebilen, işitme testleri yapan birine ya da bir işitme uzmanına (işitme uzmanı) veya bir pediatrik KBB'ye (kulak, burun ve boğaz) yönlendirebileceğinden emin olun.

Erken tanı işitme problemleri için önemlidir. Tedavi edilmeyen işitme kaybı, bebeğinizin gelecekte öğrenme ve dil gelişimi ile ilgili sorun yaşamasına neden olabilir, ancak erken tanı ve tedavi ile genellikle dil becerileri normal gelişir. Tedavide minik bir bebeğe bile uyabilecek bir işitme cihazı kullanılabilir. Daha sonra, işitme bozukluğu olan çocuklar, konuşma terapisi ile desteklenmenin yanı sıra sesi işlemek için elektrotları kullanan bir cihaz olan koklear implant için aday olabilirler.

Minik bir bebeğe bile duyması için bir işitme cihazı verilebilir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon