blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 3 AY 4 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Yuvarlanana da bakın siz

Bebeğinizi karnının üstüne yerleştirdiğinizde, bebeğiniz destek almak için kollarını kullanacak ve muhtemelen başını ve omuzlarını yukarı kaldıracaktır. Bu mini şınav kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur ve neler olup bittiğini daha iyi görmesini sağlar. Hatta sana doğru yönelerek seni şaşırtacaktır. Kendini öne doğru kaydırarak ya da tam tersi geriye doğru giderek de seni şaşırtabilir.

Bu beceriyi oyun yoluyla teşvik edebilirsiniz: Tekrar denemek için yeterince ilgi duymaması durumunda, yuvarladığı tarafın tersi yönünde oyuncağını koyarak oynamayı deneyebilirsiniz. Çabalarını alkışlayın ve gülümseyin. Güvenceye ihtiyacı olabilir, çünkü bu yeni aktivite onu biraz ürkütmüş olabilir.

İnsanlar hakkında daha seçici olmak

Bebeğiniz varlığınıza, sesinize ve hatta yüz ifadelerinize kollarını açarak, çırpınarak veya sallayarak yanıt verebilir. Bu noktaya kadar muhtemelen tanıştığı herkese gülümseyen bebeğiniz, sahip olduğu çevreye daha da seçici olmaya başlıyor.

Büyük gruplar içerisinde veya yabancı kişiler arasında, bebeğinizin rahat hissetmesi için zamana ihtiyacı olabilir. Yabancılar ile bir araya gelmeye alışma süresi için ona zaman tanıyın veya bir bakıcıyla onu yalnız bırakmadan önce alışması için zaman verin.

Bununla birlikte, kollarınızda güvenli bir şekilde dururken, diğer insanlarla iletişime girme konusunda baya hevesli görünebilir - özellikle gürültülü, hareketli çocuklar, çünkü daha aktifler, bir bebek için daha onlar adeta bir lunapark olabilir.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: Bebeğinizden ayrılma vakti

Bebeğinizi ailenizle veya güvenilir bir bakıcıyla bırakırken bile endişelenmeniz son derece doğaldır. Küçük çocuğunuzdan ayrılma konusunda biraz gergin hissetmeniz, endişelendiğinize ve ona çok değer verdiğinize dair bir işarettir.

Bununla birlikte, endişelerinize sürekli olarak cevap vermek iyi bir fikir değildir. Bebeğinizi yanınızda tutma arzunuz, zihinsel sağlığınız (bebeğinizden ayrı mola vermeniz her ikiniz için de iyi olabilir), işe dönmeniziz gerekmesi, gelire ihtiyaç duymanız ve bebeğinizin temel ihtiyaçlarının ne şekilde ve nasıl karşılanacağı konusu ile karşılaştırılmalıdır. Bir bebek bakıcısı hem gerekli hem de değerli olabilir. Eğer evde oturup şimdiye kadar uğraştığınız kariyerinizin son bulması sizi mutsuz edecek ise çocuğunuzu da mutsuz edecek, bunu unutmayın o sizi her zaman hissediyor ve yaşamını, gelişimini sizin duygularınız da etkiliyor. Kazandığın para bakıcı parasını dahi karşılamıyor olabilir ama çalışmak ilerlemek istiyorsanız ilerleyin. Bu konu da eşinizden veya aile büyüklerinden de destek alabilirsiniz.

Hiç bebek bakıcısı ile çalışmamışsanız, güvendiğiniz diğer ebeveynlerden referans isteyin. Birisini bulduktan sonra, ev işleri yaparken bebeğinizle birlikte oturmasını isteyin. Bu şekilde çocuğunuzla nasıl etkileşime girdiğini görebilirsiniz.

İlk ayrılıklarınızı eve yakın hızlı alışveriş işleriyle sınırlayın. Evden ayrılırken, endişelerinizin ortaya çıkmasına izin vermemeye çalışın. Gergin gözüküyorsanız, bebeğiniz ve sizin için ayrılma zorlaşabilir.

· Bilgi edinin: Tombul bebekler

Ya bebeğim şişman görünüyorsa?

Bazı bebekler dolgun doğar, bu şekilde de büyümeye devam ederler. Buna neden olan sağlıksız beslenmeleri ve egzersiz yapmamaları değildir, henüz çok fazla kas geliştirmedikleri içindir. Bu tür bir bebeklerdeki boğum boğum olan yağlarının, ilerleyen aylarda kaybolacağını göreceksiniz.

Bebeğim diyet yapmalı mı?

Hayır. Öncelikle, bebeğinizin doktoru, bebeğinizin kilosunun ve boyunun yaşına ilişkin çizelgeye uygun olup olmadığını kontrol eder. Çok ağırsa, doktorunuzun nasıl büyüdüğünü görmek için izlemesi muhtemeldir. Bir doktorun bu erken aylarda olan bir bebek için endişe etmesi oldukça nadirdir, özellikle de bir bebeğin beslenme programına katı maddeler eklenmeden önce.

Bu kiloluluk hali, bebeğimin her zaman kilo sorunu yaşayacağı anlamına mı geliyor?

Hayır. Tombul bir bebek mutlaka fazla kilolu bir genç veya yetişkin olacak diye bir kaide yoktur. Birçok bebek emeklemeye ve yürümeye başladığında zayıflar. Bebeğiniz büyüdükçe, hareketlenmesini teşvik ederek onu zinde ve sağlıklı tutabilirsiniz. Onu yalnızca açken besleyin ve üzgün veya stresli olduğunda sakinleştirmek için beslemekten kaçının. Bunun yerine, ona bir oyuncak sunun ya da sevgi gösterin ve öpücükler verin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon