blog.1.image
October 10th

2 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

Kılık Değiştirme

Hem kız hem erkek çocukları oyun oynarken kılıp değiştirmeye ve başkası gibi davranmaya bayılırlar. Bu etkinlikte onlara bu oyunlarında yardım edecek bazı öneriler yer alıyor.

  • Baştan ayağa ayrıntılı düşünülmüş kostümlere gerek yok; şapkalar, bereler, taçlar, tokalar, lastik kolyeler ve çantalardan oluşan bir koleksiyon ihtiyacınızı karşılar.
  • Çocuğunuzun giydiklerine müdahale etmeyin, bırakın istediği kıyafeti aksesuarları seçsin. Unutmayın o şu anda yeni roller peşinde.
  • Kostümünü tamamlamak üzere yüzünü boyayabilirsiniz. Sözgelimi palyaço olduysa kırmızı bir burun prenses ise güzellik benleri, kedi kılığında ise birkaç bıyık yapabilirsiniz. Küçük bir sünger veya fırçayla su bazlı yüz boyası sürebilirsiniz.

İki yaşındaki çocuklar büyük motor beceriler kazanır, sosyal ve duygusal değişimlere uğrarlar. Kelime hazineleri gelişir, işleri kendi başlarına yapmaya istekli olurlar ve belli kurallara uymaları gerektiğini keşfetmeye başlarlar. Bununla birlikte, 2 yaşındaki çocukların çoğu hala istedikleri kadar hızlı hareket edemeyebilir, ihtiyaçlarını ve duygularını açıkça ifade edemeyebilir. Bu da hayal kırıklığı ve öfkeye yol açabilir. Bunun sonucu olarak gösterdikleri hırçın davranışlar da 2 yaş sendromu tipik özelliklerindendir. Bu dönemde çocukların ebeveynin isteklerine aykırı tavırlar sergilemede gösterdikleri direnç yorucu olabilir. Bu dönemde çocukların dikkatlerini oyun yardımıyla dağıtmak en kolay ve sağlıklı olanıdır. Örneğin üstünü giymemek için inat ediyorsa ona tamam diyip istersen bugün bebeğin giysin demeyi deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon