blog.1.image
October 10th

Richard Ferber – Kontrollü Ağlatma

Richard Ferber – Kontrollü Ağlatma

Ferber denince ağlayarak uyku eğitimi geliyor insanın aklına. İşin gerçeği bugüne kadar hep sallanarak, memede veya annesinin koynunda uyuyan bebeğin düzenini hangi yöntemle değiştirmeye kalkarsanız mutlaka ağlayacaktır. Az veya çok ama ağlayacaktır. Ne kadar süreceği ve nasıl olacağı size bağlı.

Ferber yöntemine, kısaca kontrollü ağlatma diyebiliriz.

* Uyku rutininden sonra bebeğinizi kucaklayın, öpün. Gevşemiş halde uykulu ama henüz uyanıkken yatağına koyun. ¨İyi geceler¨ diyerek odadan çıkın.

* Büyük bir ihtimalle kısa süre sonra mızmızlanmaya ve ağlamaya başlayacak. (Keşke ağlamasa ama olmuyor) Odaya hemen girmeyin.Kendinize bir süre verin. Örneğin 3 dakika.

* Bekleme süresinin sonunda odaya girin, ışığı açmayın, kucağınıza almayın. Kısık ve yumuşak bir ses tonuyla konuşun, sırtını okşayın, ellerini tutun sakinleştirmeye çalışın ve çok fazla vakit kaybetmeden, 1 dakika kalın ¨iyi geceler¨ deyin odadan çıkın.

* Bu sefer kapı önündeki bekleme süresini biraz daha arttırın. Yani en az 4 dakika sonra hala ağlamaya devam ediyorsa tekrar yanına gidin ve yukarıda yazılan sakinleştirmeyi tekrar yapın ve odadan çıkın.

* Dışarıda kaldığınız süreyi biraz daha uzatın.

* Bebeğiniz uyuyana kadar bu aşamaları tekrar edin.

* İkinci gece biraz daha fazla direnç gösterebiliyorlar. Yani ilk gece toplamda 20 dakika ağladıysa bu sefer 30 dakika ağlayabilir. Uyuyana kadar kontrollü ağlatma yöntemine devam edeceksiniz.

*Büyük ihtimalle üçüncü gece 5 dakikada uykuya geçecektir ve dördüncü gece ağlamadan uyuyacaktır.

Kontrollü ağlatma yönteminin destekçileri olduğu kadar bu yönteme karşı çıkan elbette çok var. Ciddi bir irade ve sabır, aile içi işbirliği gerektiriyor. Bebeğiniz yatağında ağlarken kapı önünde beklemek çok zor. 3 dakika oluyor sanki 3 saat. Bu yöntemi uygulayacaksanız evdeki diğer bireylerin de size destek olması gerekiyor. Anneanne, babaanne, dede varsa biraz zor olabilir. En iyisi bebekle kendinizi içerden eve kitlemek ve 3-4 gün kimseyi eve almamak. Richard Ferber’e göre neredeyse bütün bebekler bu 3-4 günlük süreç içinde deliksiz uyumaya başlıyorlar. En fazla bir haftada alışıyorlar ancak yine de bebek çok inatçıysa ve ağlama süresi çok uzadıysa birkaç hafta ara vermekte yarar olduğu söyleniyor.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon