blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 11 AY 4 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

İlk adım

Bebeğiniz henüz yürümüyorsa, yakında ilk bağımsız adımlarını atması muhtemeldir. (Olmazsa, endişelenmeyin. Bazı mükemmel bebekler yürümeye 16 veya 17 aylıkken başlarlar.)

Bebeğinizi önünde durarak ya da diz çökerek ve ellerinizi uzatarak yürümeye teşvik edebilirsiniz. Ya da iki elinizi tutup kendinize doğru yürütebilirsiniz. Bebeğiniz kollarını iki yana açarak (denge için) bu ilk basamakları alacak, ayakları dışarı doğru dönecek ve alt kısmı arkadan (denge için) yapışacak şekilde öne doğru göbek çıkaracaktır .

Her zaman olduğu gibi, bebeğinizin yeni becerilerini geliştirmek için yumuşak ve güvenli bir ortamı olduğundan emin olun. Standart çocuk koruma kurallarına uyun ve bebeğinizi asla gözetimsiz bırakmayın. En önemlisi, ilk adımları için kamerayı hazırla!

Emziği bırakma zamanı

Bebeğinizi çok sevdiği bir şeyden ayırmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz, ancak uzmanlar şimdi onun emziği bırakmaya başlamanın tam zamanı olduğunu söylüyor.

Bebeğiniz bir emziği ne kadar uzun süre kullanırsa, bırakması o kadar zor olabilir, fakat şimdi bırakmanın bir başka nedeni de heyecan verici bir konuşma aşamasının başlangıcı olmasıdır. Bebeğiniz her zaman ağzında bir şeyle gevezelik etme olasılığı daha düşük olabilir.

Bir emziği bıraktırmak zor olabilir. Yavaş yavaş gidin: Gündüz kullanımını sınırlayın ve ardından bebeğinizi gece kullanmasını kesmeye çalışın. Emziği doldurulmuş bir hayvan veya oyuncakla değiştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Yeni oyun türleri

Bugünlerde bebeğinizin oyunu büyük olasılıkla ince motor becerilerinde ustalaşmaktan (o baş parmak ve işaret parmağını kavradı) daha büyük kasları çalıştırmaya başlayacaktır. Bu yaştaki bazı çocuklar sessiz aktiviteler için iki ila beş dakikalık bir dikkat süresine sahiptir - bebeğinizin en sevdiği oyunlar o kadar da sessiz olmayabilir.

Bebeğiniz muhtemelen her şeyi aşağı itmenin, atmanın ve vurmanın eğlenceli olduğunu düşünüyor. Size bir oyuncak verecek, bir tane de alacak ve eşyaları kaplara koyabileceği ve yeniden atabileceği oyunları seviyor. Bu, kova veya kutulardaki bloklarla ve birbirinin içine yerleştirebileceği tencere ve tavalarla olabilir. Bu tencere ve tavaların yüksek seslerini de onu inanılmaz derecede heyecanlandıracak.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Hayatınız: MÜKEMMEL Ebeveynlik

Neredeyse her anne ve baba bir noktada EVEBEYNLİKLERİ konusunda kendilerini güvensiz hissediyorlar. İçgüdülerinize güvenmeye çalışın, ancak aynı zamanda becerinizin (ve güveninizin) deneyim ve eğitimden geldiğini de unutmayın. Herkes bazen hata yapar - böyle öğreniriz. Ne yapacağınız konusunda emin olmadığınız durumlarda sorular sorun veya bir şeyler araştırın. Zamanla bebeğinizin ihtiyaçlarını tanıma yeteneğiniz ve bunları nasıl karşılayacağınız konusunda kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Şüphe asla tamamen ortadan kalkamaz, ama bu da ebeveynliğin bir parçasıdır.

İyi bir ebeveyn olma konusundaki stresi azaltmak ve rahatlatmak için harika bir yol, yeni anne ve babalar ile bir araya gelmektir. Benzer şüpheleri ve kaygıları olan başkalarının olduğunu görme ihtimaliniz var. Sadece başkalarının da aynı sorun ve şüpheler ile karışabileceğini duymak ve görmek size yardımcı bir bakış açısı sağlayabilir. Ve hepsi mükemmel gibi görünüyorsa, muhtemelen henüz yeterince iyi tanımıyorsunuzdur. Onları daha iyi tanımak, bir bardak çay yapıp koyu sohbete dalmak ve sonunda her ebeveynin güvenlik açığı olduğunu keşfedeceksiniz.

· Öğrenin: SU ÇİÇEĞİ Mİ

Bebeğim suçiçeği olabilir mi?

Evet, pek mümkün olmamakla birlikte. Yine de belirtileri bilmek iyi bir fikirdir. Özellikle çocuğunuzun suçiçeği olan başka bir çocuğa maruz kaldığını biliyorsanız, kırmızı lekelere dikkat edin. (Semptomların ortaya çıkmasından 10 ila 21 gün sonra ortaya çıkar.) Pembe bir bazda sıvıyla dolu açık kabarcıklara, daha sonra da ilk önce gövde üzerinde kuru kahverengi kabuklara dönüşen kaşıntılı bir döküntü göreceksiniz. Kafa derisi ve ardından yüze, kollara ve bacaklara yayılıyor. Bebeğiniz ayrıca özellikle iştahsız, çok yorgun gibi görünebilir ve ateşi düşük olabilir.

Bebeğim suçiçeği OLURSA ne yapmalıyım?

Bebeğiniz sağlıklıysa, hastalık sadece seyrini sürdürecek olsa da doktorunuza danışabilirsiniz. Enfeksiyonlardan (ve izlerden) kaçınmak için, bebeğinizin tırnaklarını keserek ve kaşınmasını önleyerek yaraların iyileşmesine yardımcı olun. Bazı ebeveynler pamuklu eldivenleri denerler. Bebeğinize ılık banyolarda kabartma tozu veya yulaf ezmesi lapası sürebilirsiniz ve daha sonra kalamin losyonu uygulayarak kaşıntıyı giderebilirsiniz. Ateşi calpol ile tedavi edebilirsiniz (ama asla aspirin vermeyin).

Çocuğunuzun belirtilerinin beklediğinizden daha kötü göründüğü durumlarda (ağızda veya gözlerde çok fazla ağrı) çocuğunuzun doktoruna bildirin, bebeğiniz birkaç gündür ateşi varsa ya da cildi şişmiş, hassas veya çok kırmızı ise.

Bağışıklık sistemi zayıflamış bir bebeğiniz varsa ve suçiçeği geçirdiğinden veya maruz kaldığından şüpheleniyorsanız, hemen doktoru arayın.

Bebeğime su çiçeği hastalığına karşı aşı yaptırmalı mıyım?

Eğer bir çocuk hastalığa yakalanmadıysa, 12 ila 15 ay arasında suçiçeği aşısı önermektedir. (İkinci bir yardımcı aşı 4 ile 6 yaşları arasındadır.)

Aşı, sağlıklı çocuklarda çok az yan etkiye neden olur ve ciddi bir suçiçeği vakası yaşamaktan yüzde 95'ten fazla oranda korur. Çocuğunuz jelatin, antibiyotik neomisin veya önceki bir aşı dozu ile şiddetli bir alerjik reaksiyon geçirmişse, bu aşı önerilmez.

Bebeğinizin bağışıklık sistemini etkileyen herhangi bir hastalığı varsa, yakın zamanda bir kan transfüzyonu geçirdiyse veya yüksek dozda oral steroid kullanıyorsa, doktor aşı almanın iyi bir fikir olup olmadığını dikkatlice değerlendirecektir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon