blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 4 AY 3 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bir tutam gülücük

Ağlamak hala bebeğinizin en güçlü iletişim şekli olsa da, aynı zamanda bir mizah duygusu geliştirmeye başlıyor. Ce ee oyununa veya çok gürültülü ve ürkütücü olmadığı sürece kutudan fırlayan hoş sürprizli bir oyuncağa gülmeye başlayabilir.

Bebeğinizin kıkırdamaları ve gülüşlerini için, komik suratlar yapın veya abartılı iniş çıkışları olan sesler çıkarın. Bebekler çeşitli sesleri duymaktan zevk alır ve bunları oluşturmak için özel oyuncaklara veya enstrümanlara ihtiyacınız yoktur. Dilinizi tıklayın, ıslık çalın veya hayvan sesleri yapın - bebeğiniz buna bayılacak!

Nesneleri keşfetmek

Bebeğinizi çeşitli nesneleri denemesine ve onlarla oynamaya teşvik edin. Temiz bir bez bebek gibi basit bir şey birkaç dakika boyunca onu meşgul edebilir. Onu emmesini izleyin, elindeki oyuncağı tutun ve onu yukarı aşağı hareket ettirdiğinizde ne olacağını keşfedin.

Ona hafif ve kendini yaralamayacağı bir çıngırak verin ve onu salladığı zaman çıkardığı sesten nasıl zevk aldığını izleyin. Bir aktivite merkezi veya jimnastik matları bu aşama için iyi bir seçimdir, örneğin bebeğiniz bir kollarına ve ayaklarına taktığınız yumuşak ses çıkaran oyuncakların seslerini duyduklarında neden sonuç ilişkisini araştırmaya ve öğrenmeye başlar.

Çok çeşitli renkler

Bebekler rengi doğumdan itibaren görebilir, ancak kırmızı ve turuncu gibi benzer tonları ayırt etmekte zorlanırlar. (Bebekler kırmızı, yeşil ve sarı gibi çok farklı renkler arasındaki farkı ayırt edebilir.) Sonuç olarak, küçük bebekler genellikle siyah beyaz veya yüksek kontrastlı desenleri tercih eder.

Bebeğinizin ayları ilerlerken, renk farklılıkları daha netleşir ve bebeğiniz benzer tonları ayırt etmeye başlar. Ona kitaplarda, oyuncaklarda ve kıyafetlerde çeşitli renkler sunmaya devam edin.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: Anne sütünü pompalamak

Çalışan annelerin çoğu, işteyken pompa molaları vererek emzirmeye devam edebildiklerini görülüyor. Pompalama işlemi süt kaynağınızı korumanıza yardımcı olur ve siz yokken anne sütünü biberon yardımıyla verilmesini sağlar. Ancak, özellikle ilk başta, ev dışında pompalamak zor olabilir. İşyerinde pompalamayı kolaylaştırmak için bazı ipuçları:

Evde pratik yap. İşinize dönmeden önce pompanıza ve pompalamaya alışın. Çalışan annelerin çoğu elektrikli bir çift pompa seçiyor - bunlar her iki memeyi bir kerede verimli şekilde boşaltmanıza izin veriyor - ancak başka seçenekler de var. Eller serbest bir pompalama sutyeni, pompa parçalarınız için mikrodalgalı dezenfeksiyon torbaları ve anne sütü saklama torbaları gibi hayatınızı kolaylaştıracak pompalama aksesuarlarını inceleyin. İşteyken sütünüzü nasıl soğuk tutacağınızı da düşünün. İşyerinizde kullanabileceğiniz bir buzdolabı yoksa, bir dondurucu torbasına ve soğuk paketlere ihtiyacınız olacaktır.

Yöneticinize planlarınızı bildirin. Birçok işyeri pompalama için özel bir yer ayırmamaktadır. İş yerinizde özel bir dinlenme odası yoksa veya kapılı bir özel ofisiniz yoksa muhtemelen özel bir alan ayarlamak isteyeceksiniz.

Her gün işyerinde aynı anda ve yerde pompalamayı planlayın. Mümkünse süt tedarikinizi yüksek tutmak için her üç saatte bir pompalamayı planlayın.

· Hakkında bilgi edinin: Solunum sinsityal virüsü (RSV)

RSV nedir?

RSV veya solunum sinsi virüsü, kış aylarında soğuk algınlığı semptomlarına neden olur. Kendi başına tehlikeli bir virüs değildir, ancak kulak enfeksiyonlarına, bronşite (bronşiyol adı verilen küçük solunum yollarının enfeksiyonu), zatürree veya daha sonra astım veya diğer solunum problemlerinin gelişmesine neden olabilir. Neredeyse her bebek 2 yaşından önce bu virüse bağışıklık kazanabilir, ancak 6 aylıktan küçük bebekler, altta yatan tıbbi problemleri olan bebekler ve bağışıklık sistemleri zayıf olan prematüre bebekler için özellikle tehlikeli olabilir.

Bebeğimin RSV olup olmadığını nasıl anlarım?

Bebeğiniz ılıman bir soğuk algınlığına sahip gibi görünebilir, ancak birkaç gün sonra öksürüğü daha da kötüleşir ve nefes alış verişleri değişirse. Bunun nedeni virüsün bronşiyolleri enfekte etmesi, şişmelerine ve daha fazla balgam üretmelerine neden olarak bebeğinizin hava yolunu tıkayabilir ve nefes almayı zorlaştırabilir. Bebeğinizin ciddi bir enfeksiyonu olabileceğine dair işaretler arasında burun deliklerinin şişmasi, göğüs kafesinin aşırı derecede genişlemesi, karın kaslarını sıkması, homurdanmak veya hırıltılar (yüksek tiz sesler) gösterilebilir. Mavimsi dudaklar veya tırnaklar ve beslenme sorunları da hastalığın işaretleri arasındadır.

Bebeğimin RSV olduğunu düşünüyorsanız ne yapmalıyım?

Bebeğinizin doktorunu arayın. Nefesini ve oksijeni kontrol ettirmek için bebeğinizi ofisine veya hastaneye getirmenizi isteyebilir. Doktorunuz, bazı bebeklerin daha kolay nefes almasına yardımcı olan inhale bir bronkodilatör ilacı ile solunum tedavisi önerebilir. RSV bir virüs olduğundan, antibiyotiklerin kullanımına gerek yoktur, ancak bebeğinizin evde yaşadığı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin odasını veya bulunduğu ortamı nemlendirin ve dumandan uzak tutun, kuru ortam veya evin dışında da içilmiş olsa içeri sinen sigara dumanının kokusu saçtığı zehirli hava bebeğinizin solunumunu daha da zorlaştırabilir.

Bazı bebekler daha küçük ve daha sık beslenmeyi tercih edecektir, çünkü aynı anda nefes almaları ve emmeleri zor olabilir. Tuzlu burun damlaları ve burun aspiratörleri (burun sümüklerini gevşetmek ve çıkarmak için), serin buğulu bir buharlaştırıcı veya bebeğinizin kafasını uyurken biraz yükseltmek bir yöntem (onun altına bir havlu koymak gibi) (başının altına bir yastık). Bebeğinizin ateşi varsa asetaminofen verebilirsiniz, ancak doktorunuzun tavsiyesi olmadan başka ilaçlar kullanmayın. Doktor, erken doğmuş bebeklerin ve akciğer veya kalp hastalığı ile doğan bebeklerin RSV mevsiminde grip çekimi gibi virüse karşı korumaya yardımcı olacak bir dizi önlem almanızı önerebilir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon