blog.1.image
October 10th

12. HAFTA Bebeğin misket limonu büyüklüğünde

Üçüncü ayındasın

Bebeğinizin refleksleri var: El ve ayak parmaklarını kıvırıyor.

Bebeğin nasıl büyüyor?

Bu hafta en çarpıcı gelişme: refleksler. Bebeğin parmakları yakında açılıp kapanmaya başlayacak, ayak parmakları kıvrılacak, göz kasları hareketlenecek ve ağzı emme hareketleri yapacaktır. Aslında, karnını dürtüyorsan, bebeğin buna cevap vermeyecek, ancak hissedecek.

Göbek kordonuna girecek kadar hızlı büyüyen bağırsakları, şimdi karın boşluğuna girmeye başlayacak ve böbrekler mesanesine idrar atmaya başlayacak.

Bu arada sinir hücreleri hızla çoğalıyor ve sinapslar bebeğinizin beyninde hızla oluşuyor. Yüzü tartışmasız bir insan gibi görünüyor: Gözleri, kenarlarından başının önüne doğru ilerledi ve kulakları olması gerektiği yerde. Bebeğin yaklaşık 6 cm uzunluğunda (misket limonu büyüklüğünde) ve 14 gr ağırlığında.

Hayatın nasıl değişiyor?

Rahmin, artık karnının üst kısmındaki (fundus) en alt noktasını hissedebildiği, kasık kemiğine kadar büyüdü. Özellikle ilk hamileliğin değilse, hamile kıyafetleri giyiyor olabilirsin. Yeni bir gardırop için hazır olmasan bile, belinin kalınlaştığını ve saldığını hisettiğin için, daha az kısıtlayıcı giysilerde daha rahat olduğun konusunda hiç şüphe yoktur.

Göğüs kemiğinin alt kısmından alt boğazınıza kadar uzanan bir yanma hissi olan mide ekşimesi (asit hazımsızlığı da denir) hissetmeye başlayabilirsin. Birçok kadın hamilelik sırasında hayatında belki de ilk kez mide ekşimesi yaşar ve daha önce mide ekşimesi nöbetleri olanlar daha kötüye gidebilir.

Hamilelik sırasında plasenta, yemek borusunu mideden ayıran valfi gevşeten progesteron hormonu buna neden olur. Özellikle uzanırken, mide asidi rahatsız edici yanma hissine neden olan boruya gelebilir. Birçok kadın için, mide ekşimesi, hamileliğinizde, uterusunuz karnınıza doğru yükselmeye başladığında başlamaz (veya daha da kötüye gitmez). Rahatsızlık hafif derecede sinir bozucu ve rahatsız edici olabilir.

Bilgi edinin: Gebelikte vajinal akıntı

Normalden daha fazla vajinal akıntı geçiriyorsanız endişelenmeyin - bu hamilelikte sık görülür.

İç çamaşırlarınızda dikkatinizi çeken şey muhtemelen lösestir - kokusuz veya hafif kokulu sütlü bir madde. Muhtemelen hamilelikten önce bu akıntın oldu. Kısmen östrojen üretimi ve vajinal bölgeye daha fazla kan akışı nedeniyle, artık sadece çok daha fazlası var. Bu akıntı serviks ve vajinadan salgılar, vajina duvarlarından eski hücreler ve vajinadan normal bakteriyel floradan oluşur.

Vajinal akıntı konusunda doktorumu aramalı mıyım?

Çok ince, net akıntı varsa, sadece sümük mü yoksa amniyon sıvısı mı sızıyor bilemiyorsan ki bunu söylemek zor olabilir. Herhangi bir şüphen varsa, doktorunla görüş.

Bu semptomlardan herhangi birine sahipsen hemen doktorunuzu arayın:

Henüz 37 haftada değilsen ve akıntıda bir artış veya akıntı türünde bir değişiklik olduğunu fark edersen (sulu, mukus benzeri veya kanlı hale gelirse - sadece pembe veya kahverengimsi eski kanla kaplı olsa bile). Bu erken doğum belirtisi olabilir.

İdrarda ya da cinsel ilişkide ağrı, kaşıntı veya yanma gibi rahatsızlıklara neden olan kokusuz, beyazımsı bir akıntıya sahipseniz - ya da vulva hastalığınız iltihaplı görünüyor. Bu, mantar enfeksiyonu geçirebileceğiniz anlamına gelir.

Seksten sonra (akıntı semenle karıştığında) balık kokusuna benzer bir kokuyla ince beyaz veya gri akıntı olduğunu fark edersen. Bu, bakteriyel vajinoz adı verilen farklı türde bir vajinal enfeksiyon olabilir.

Akıntın sarı veya yeşilse ve hoş olmayan bir koku ile köpüklü geliyor ise. Bu, cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyon olan bir trichomoniasis belirtisi olabilir. Diğer olası trichomoniasis (veya trich) semptomları idrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında kırmızı, tahriş olmuş veya kaşıntılı vulva veya vajina rahatsızlığı içerir.

Akıntınız pis kokulu veya köpüklü veya sarı, yeşil veya gri. Tahriş, kaşıntı veya yanma semptomlarınız olmasa bile, başka vajinal enfeksiyonlar veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar olabilir.

Enfeksiyonun olduğunu düşünüyorsan, kendinize reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi etmeye çalışmayın. Semptomları ayırt etmek her zaman kolay değildir, bu nedenle uygun tedaviyi aldığınızdan emin olmak için doktorunun tanı koyması önemlidir.

Aktivite: Bebek bütçesi oluşturun

Tüm yeni masrafları nasıl karşılayacağınızı tartışmak için eşinizle birlikte oturun - bebek kıyafetleri, yiyecek, çocuk bezi, oyuncaklar ve bebek eşyaları hızla artan masraflardır. Bebeğinizin ihtiyaçlarına yer açmak için bütçenizi kısaltabileceğiniz beyin fırtınasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Harcamalarınızın bir kısmını şimdi kesebiliyorsanız, bebeğiniz için tasarruf yapmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon