blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 10 AY 2 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Yetenekli parmaklar

Bebeğinizin parmakları daha çevik hale geliyor. Başparmağı ve işaret parmağı arasındaki küçük nesneleri toplamasına izin veren kıskaç kavramını kullanarak bileğini sağlam bir yüzeye koymak zorunda kalmadan bir parça elmeyı veya başka bir küçük nesne alabilir. (Artık bebeğiniz katı gıdalardan mezun olduğuna göre, bol miktarda elmayı yakınında tutun!)

Küçük şeyler ilgisini çekiyor ve hala bunlara tadım testi yapıyor. Yenilebilir oldukları ve üzerlerinde boğulabilecekleri kadar küçük olmadıkları sürece bu gayet iyi.

Önemli kural, bebeğinizin bir üzüm gibi boğazını tıkayabilecek herhangi bir şeye ulaşmasını önlemektir. Pişmiş sebze parçaları, peynir ve soyulmuş ve kesilmiş meyve, küçük parmak şeklinde doğranmış gıdalar harika yiyeceklerdir.

Daha fazla hareketlilik

Bu hafta, bebeğiniz muhtemelen gövdesi yere paralel olacak şekilde elleri ve dizleri üzerinde iyi bir şekilde emekleyecek. (Pek çok bebek daha önce emeklemeye çalışır, ancak yalnızca şu anda bu konuda ustalığa ulaşmıştır. Bazı bebekler emeklemeyi atlar ve direkt olarak ayakta durmaya devam ederler.) Merdivenleri bile tırmanabilirler.

Bu yaşta bebeğiniz güvenle oturabilir ve hatta mobilyalardan tutunarak yürüyebilir, hatta muhtemelen anlık olarak onları bırakabilirler ve desteksiz olarak ayakta durabilir. Yürüme pozisyonunda tutulduğunda adımlar atacak ve ayakta dururken de bir oyuncağı yakalamaya çalışabilir.

Bağımsızlık yolunda bu sihirli ilk adımlar - ve sizin için çok daha fazla egzersiz! - daha önce yürümeye başlamamışlarsa tabi. Bebeklerin çoğu, ilk adımlarını 9 ila 12 ay arasında atıyor ve 14 veya 15 aylık olduklarında iyi yürüyorlar.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Aile gelenekleri ve kutlamalar

Büyürken bayramlarda ne yaptı? Doğum günlerini nasıl kutladınız? Yazları özel bir şey mi yaptın? Aile olmak çoğu zaman çiftlerin birlikte oluşturdukları ritüelleri ve kendileri bu özel günleri nasıl yaşadıklarını düşünmelerini sağlar. Bebeğiniz henüz onları tam olarak anlamamış veya takdir etmemiş olsa bile, bu ritüelleri tekrarlamak, güvenlik, beraberlik ve aile gururu hissine katkıda bulunacaktır.

Riteller, yatmadan önce kitap okumak ya da akşam yemeğinden sonra köpeği yürüyüşe çıkarmak gibi küçük olabilir. Veya tatiller ve özel büyük etkinlikler şeklinde de olabilir. Ama şimdilik tatilinizi bebeğiniz için oldukça sakin tutmak akıllıca. Bu büyük heyecanı yaşamak için çok genç ve tüm süslemeler, seyahatler ve faaliyetler onu aşırı uyarılabilir. Bir mola vermesi ve rahatlaması için bolca zaman ayırdığınızdan emin olun.

· Öğrenin: Böcek ısırmaları ve sokmaları

Bebeğimi böcek sokarsa ne yapmalıyım?

Böcek sokması can sıkıcıdır, ancak bebeğiniz böcekteki zehire alerjisi ortaya çıkmadıkça hayatı tehdit edici değildir. Bu adımları takip et:

1. Böceklerin iğnelerini çekerek değil, kazıyarak çıkarın.

2. Bölgeyi sabun ve suyla yıkayın.

3. 15 dakika boyunca bir buz torbasıyla ağrısını giderin veya kabartma tozu ve sudan yapabileceğiniz bir macun sürmeyi deneyin. Bebeğinize ağrı kesici ilaçlar vermeden önce bebeğinizin doktoruna danışın.

4. Bebeğinizde ishal veya ateş görülürse, kusarsa veya 24 saat sonra şişme artarsa ​​doktora başvurunuz. Isırık etrafındaki alan kızarıklık, ağrı veya şişkinlik gibi enfeksiyon kaptığına dair belirtiler gösteriyorsa, ayrıca yine doktorunuzu aramalısınız.

Bebeğimin alerjik reaksiyonu olup olmadığını nasıl anlarım?

Sokmanın bir sonucu olarak anafilaktik şok oldukça nadirdir, ancak bebeğiniz alerjik ise meydana gelir. Elbette, bu acı olay gerçekleşene kadar bunu gerçekten bilemezsiniz, bu yüzden farkında olma riski vardır.

Bebeğiniz alerjisi varsa, nefes alması zorlaşabilir veya hırıltıya başlayabilir.

Kusabilir, karın krampları veya kızarık bir yüze sahip olabilir, baş dönmesi oluşabilir veya kızarıklık veya şişkinlik gelişebilir (diline, ellerine ve yüzüne bakın). Bebeğinizin kafası karışmış veya uykulu görünüyorsa şok olabilir.

Bebeğinizin alerjik reaksiyonu varsa, 112'yi arayın, yatmasını sağlayın, sakinleştirin ve battaniyeyle örtün.

Isırmaları veya sokmaları nasıl önleyebilirim?

Isıran ve sokan bütün böcekleri yok edemezsiniz ve bebeğinizi her zaman içeride tutmak istemezsiniz. Fakat bebek güvenliği için uygun bir böcek kovucu kullanabilir ve dışarıdayken onu uzun kollu, pantolonlu ve çoraplar giydirebilirsiniz. (Beyaz veya açık renkli giysiler böceklere daha az çekici gelir ve ayrıca böcekleri fark etmeyi kolaylaştırır.) Kremler ve losyonlar gibi kokulu ürünler kullanmaktan kaçının.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon