blog.1.image
October 10th

35. HAFTA Bebeğiniz akçaağaç kavun büyüklüğündedir

Sekizinci ayın içindesin

Bebeklerin çoğu bu noktadan sonra baş aşağı durdular.

Bebeğiniz doğum için ideal konumda değilse ne olacağını öğrenin.

Uyku şimdi zor. Yatakta rahatlama ve rahatlama ile ilgili ipuçları

Bebeğiniz 35 haftada

Bebeğinizin 18 inç uzunluğundan fazla manevra yapacak kadar odası yok ve teraziyi 5/4 pound'da (tatlı bal kavun büyüklüğünde) gösteriyor. Rahminizde çok rahat olduğundan, artık takla atma olasılığı yüksek değildir, ancak tekme attığı zaman aynı kalmalıdır. Böbrekleri şimdi tamamen gelişmiştir ve karaciğeri bazı atık ürünleri işleyebilir. Temel fiziksel gelişiminin çoğu şimdi tamamlandı. Önümüzdeki birkaç haftayı kilo almak için harcayacak.

35 hafta hamile kaldın

Gebe kaldığınızda pelvisinizin içinde tamamen sıkışan uterusunuz - şimdi göğüs kafenizin altına uzanır. Eğer rahminizin içine bakabilirseniz, şu an içinde amniyon sıvısından daha fazla bebek olduğunu göreceksiniz. Balonculuk rahminiz de diğer iç organlarınızı kalabalıklaştırıyor, bu yüzden muhtemelen daha sık işemek zorundasınız ve mide ekşimesi ve diğer gastrointestinal rahatsızlıklarla başa çıkabiliyor olabilirsiniz. Eğer bu sıkıntılarla boğuşmuyorsanız, şanslı birkaç kişiden birisiniz.

Bundan sonra her hafta doktorunuzu veya ebenizi görmeye başlayacaksınız. Şimdi ve 37 hafta arasında, B grubu streptokok (GBS) adı verilen bakteri kontrol etmek için vajinal ve rektal bir kültür yapacak. (Endişelenmeyin - swab normal bir pamuklu çubuğun boyutu ve zarar vermez.) GBS yetişkinlerde genellikle zararsızdır, ancak doğum sırasında bebeğinize geçirirseniz, doğurursa, zatürree, menenjit veya kan enfeksiyonu gibi ciddi komplikasyonlar. Çünkü hamile kadınların yüzde 10 ila 30'unda bakteri var ve bunu bilmiyorlar, taranmaları çok önemlidir. (Bakteriler kendi başlarına gelirler ve kendi başlarına giderler - bu yüzden hamilelikte daha önce elenmemişsiniz.) Eğer bir GBS taşıyıcısıysanız, doğum sırasında IV antibiyotik alırsınız, bu da bebeğinizin enfeksiyon riskini büyük ölçüde azaltır.

Bu aynı zamanda bir doğum planı oluşturmak için iyi bir zamandır. Formumuzu kullanmak, spesifiklere odaklanmanıza yardımcı olacak - kim olacak, hangi ağrı yönetimi tekniklerini denemek ve bebeğinizin doğumdan sonra nerede kalmasını istediğiniz gibi. Tercihlerinizi tıbbi ekibinizle tartışmanız için size bir başlangıç ​​noktası verecektir. Doğum tahmin edilemezdir ve şansınızı mektuba göre planınıza uymayacaksınız, ancak seçimlerinizi önceden düşünmeniz - ve tercihlerinizi doktorunuzla veya ebenizle paylaşmanız - işlemden biraz endişe duymalıdır.

Öğrenin: Hastaneye varış

Hastaneye gelişime nasıl hazırlanabilirim?

İşe gitmeden çok önce, siz ve eşiniz hastaneye ya da doğum merkezine giden en doğrudan yolu belirlemelisiniz. Nerede park edeceğinizi öğrenin, arabanızı en az 24 saat açık bırakacağınızı unutmayın. Mesai saatlerinde varacaksanız, hastane personeline nereye girmeniz gerektiğini sorun. Çoğu hastane belirli zamanlarda obstetrik taban turları düzenlemektedir. Bu turlardan yararlanmak, büyük günden önce size kuru bir çalışma yapma şansı verecek.

Hastaneye gittiğimde ne yapmalıyım?

Önceden kaydolduysanız, muhtemelen ön büro tarafından esinti ve doğrudan doğum servisine gitmeyi de içeren, verilen talimatları izleyeceksiniz. Önceden kayıt yaptırmadıysanız, muhtemelen doğrudan doğum servisine doğrudan gidebilirsiniz. Oraya vardığınızda genellikle bir check-in masası vardır. Buradaki personel gerekli evraklarla ilgili olarak size yardımcı olacaktır.

Bir hemşire sizi doğrudan doğum odasına götürebilir ve sizi bir doğum ve doğum hemşiresiyle eşleştirebilir. Aktif olarak çalıştığınız veya başka nedenlerden dolayı kabul edilmeniz gerektiği açık değilse, sizi ilk önce muayene odasına götürecektir. Sağlık hizmeti sağlayıcınız, kabul edilmeye hazır olup olmadığınızı görmek için sizi orada değerlendirecektir.

Hemşire sizden idrar örneği isteyecek ve kıyafetlerinizi değiştirmenizi isteyecek. Daha sonra yaşamsal belirtilerinizi kontrol edecek ve kasılmalarınızın ne zaman başladığını ve ne kadar uzakta olduklarını, suyunuzun kırılıp kırılmadığını ve herhangi bir vajinal kanama geçirip geçirmediğinizi soracaktır. Ayrıca bebeğinizin hareket edip etmediğini, yakın zamanda yiyecek veya içecek bir şeyiniz olup olmadığını ve ağrı ile nasıl başa çıkacağınızı bilmek isteyecektir.

Bakıcınız, bebeğinizin kalp atış hızının yanı sıra kasılmalarınızın sıklığını ve süresini de kontrol edecektir. Sonra bir karın ve vajinal muayene yapacak. Eğer emekçi değilsin veya hala erken emeğin başındaysan - ve seninle ve bebeğinle her şey yolunda gibi görünüyorsa - emeğin ilerleyene kadar muhtemelen eve gönderilirsin. Aksi takdirde kabul edilirsiniz.

Kabul edildikten sonra ne olacak?

Hemşireniz veya doktorunuz veya ebeniz doğum planınız olup olmadığını sorabilir. Yazılı bir planınız olmasa bile, çalışma sırasında ağrı kesici ilaç kullanma konusundaki hisleriniz de dahil olmak üzere ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi personel ile paylaşın.

Daha sonra kan alınmış (diğer şeylerin yanı sıra kan grubunuzu bulmak için) olacaksınız ve bir IV başlatılabilir. B grubu strep için pozitif test yaparsanız, sıvıları düşük tutamıyorsanız, spinal veya epidural istiyorsanız, oksitosine (Pitocin) ihtiyacınız varsa veya hidratasyon yapmak istiyorsanız, kesinlikle antibiyotik almak için bir IV'e ihtiyacınız olacaktır. Sağlık problemleri veya hamilelik komplikasyonları varsa.

Hemşireniz veya sağlık hizmeti sağlayıcınız sizi odanıza yönlendirmeli, odanızdaki her şeyin nerede olduğunu ve eşinizin sizin için buz alabildiğini göstermelidir. İhtiyacınız olabilecek şeyleri isteme, sallanan sandalye, soğuk bir bez veya başka bir battaniye gibi utangaç olmayın veya olabilecek soruları sormaktan çekinmeyin. Sürekli elektronik fetal izlemeye sahip olacaksanız ve nasıl çalıştığıyla ilgileniyorsanız, şeritteki hangi çizgilerin kasılmalarınızı gösterdiğini ve kalp atışının hangi gösterileceğini açıklamasını isteyin ve hacmini tercih edip etmediğinizi ona bildirin. makinenin yukarı veya aşağı çevrilmesi.

Hastanede ön kayıt yaptırma hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Evrakları şimdi hazırlarsanız, büyük gün için endişelenmenize gerek kalmayacak.

Aktivite: Bebeğinizin doğumundan sonra yemek hazırlayın

Yemek yaparsanız, tarifleri ikiye katlamaya ve yarıyı dondurmaya başlayın. Siz ve eşiniz, bebeğinizi eve getirdikten sonraki ilk haftalarda akşam yemeği hazırlamak için çok yorgun olabilir ve hızlı bir şekilde ısınabildiğiniz iyi öğünler almaktan heyecan duyacaksınız. Ayrıca, öğün teslimatı uygulamalarını inceleyebilir ve telefonunuza, yerel restoranların sayısını bildirerek programlayabilirsiniz. Aç ve uykusuz olduğunuzda, parmaklarınızın ucunda tüm seçenekler için minnettar olacaksınız.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon