blog.1.image
October 10th

3 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

Eşleştirme oyunları

Çoğu çocuk nesnelerden çiftler oluşturmaktan çok hoşlanır.

Basit eşleştirme ve şekillerine, renklerine, büyüklüklerine göre gruplara ayırma oyunları, çocukların ilk matematiksel

becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. İşte deneyebileceğiniz birkaç öneri;

  • Çocuğunuz çorapları eşleştirilebilir, çatalları, kaşıkları ve yemek bıçaklarını (Tabii Keskin olmayanları) gruplayarak ayırabilir.
  • Farklı şekillerde makarnaları bir kavanoza karışık olarak koyun. Bakalım çocuğunuz bu makarnaları şekillerine göre gruplarına ayırabilecek mi?
  • Çocuğunuza büyük oyun boncuklarını veya oyuncak Blokları renklerine göre ayırmasını söyleyin. Bakalım renk gruplarını ayrılmış bu nesnelerden- mavi, yeşil, kırmızı şeklinde bir renk örüntüsü oluşturabilecek mi?
  • Resimli çiftini bul, resimli tombala ve resimli domino gibi oyunlar çocuğunuzun gözlem yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur.

3 yaşındaki çocuklar yerinde duramaz, araştırır, sorular sorar ve sürekli neleri yapıp neleri yapamadığını keşfetmeye çalışır. Onların bu meraklarını ve enerjilerini tatmin etmenin eğlenceli yollarını birlikte keşfedelim. Çocuklar oynarken öğrenir, o nedenle çocuğunuz bu etkinlikleri yaparken yeni beceriler kazanacak ve etrafını keşfedecek. Çocukların gelişimleri farklı farklıdır, bu yüzden bu etkinlik çocuğunuza ağır geldiyse endişelenmeyin, daha sonra tekrar deneyin. Her zaman kendi çocuğunuzun gelişimine uygun etkinlikleri tercih edin. Etkinlikler sırasında çocuğunuz size açıkça yapmak istemediğini dile getirebilir. Böyle durumlarda ısrarcı olmayın: Unutmayın ki amacınız çocuğunuz ile kaliteli vakit geçirirken gelişimini desteklemek.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon