blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 9 AY 2 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

HATIRALAR

Bu hafta, bebeğiniz oyuncaklarının yerlerini ve evinizdeki objelerin yerleri gibi daha spesifik yerleri hatırlamaya başlayacaktır. Ayrıca bir hafta kadar önce gördüğü eylemleri taklit edebilecek.

Bu beceriler, hafızasının güçlenmeye başladığını, kısa bir süre için belirli bir deneyimin veya bazı ayrıntıları hatırlama becerisi olduğunu, ancak yine de deneyimlerinin çoğunu hatırlamadığını göstermektedir. Belirli olayların uzun süredir devam eden bilinçli hatırası, gerçek dil ortaya çıktığında bebeğinizin ikinci veya üçüncü yılına kadar gelişmeyecektir.

Oynama ve öğrenme

Bebeğiniz artık nesneleri bir kaba koyabilir ve kaldırabilir. Ona plastik bir kova ve renkli bloklar ver ki bu yeni beceriyi geliştirsin. (Yutabilecekleri kadar küçük olmadıklarından emin olun.) Ayrıca, kolları olan veya açılıp kapanan kapılar gibi hareketli parçaları olan oyuncakları da sever. Bebeğinizin zeminde dolaştırabileceği büyük plastik arabalar da eğlenceli şeylerdir.

Ondan bir oyuncak alırsanız, giderek daha iddialı olan bebeğinizin itiraz etmesi muhtemeldir. Gerçekten ihtiyaç ve isteklerini anlatmaya başlıyor. Bazı sağlam tavsiyeler: Elindeki nesneyi almadan önce ona yeni bir şey verin.

Bu yaştaki bebeklerin yaklaşık yarısı oyun oynamaya başlayacak - nesneleri dağıtıp geri alacaklar. Onun oyun arkadaşı ol. Bebeğinize bir top atmayı deneyin ve onu size geri atıp atmadığını görün. Ona bir sıralama oyuncağı veya istifleme halkaları verin ve parçaları size sıralar veya istifler veya verir mi diye bakın. Ayrıca yemeğini de paylaşmaktan hoşlanacaktır, bu yüzden ondan gelen bu "hediyeleri" nezaketle kabul edin.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Farklı ebeveynlik stilleri

Çocuk yetiştirme konusunda herkes biraz farklı bir tarza ve önceliklere sahip. Yine de, hoşlanmadığınız bir şeyi yaparken bir ebeveyni gördüğünüzde dilinizi tutmak zor olabilir.

Ebeveynlik yöntemlerinin çok kişisel olduğunu ve sizin için neyin işe yaradığını başkası için neyin işe yaramayabileceğini unutmayın. Ayrıca, örneğin, uyku ya da beslenme rutini verme yaklaşımınıza katılmayan akrabalarınız tarafından eleştirildiğinizde ne hissettiğinizi de düşünün. Sizi rahatsız eden bir konunun tartışmaya değer olup olmadığını kendinize sorun. Çoğu zaman "doğru cevap" yoktur, bunun yerine belirli durumlarda en iyi sonuç veren çözümler vardır.

Bazen en iyi yol, özellikle bir arkadaşla, aynı fikirde olmamayı kabul etmektir. Tartışmalı konuları tartışmaktan kaçının ve paylaşılan öznitelikler yerine ilk önce arkadaş edinmeye odaklanın. Öte yandan, bu arkadaşın yaklaşımı bebeğinizi etkilerse (örneğin bebeği, bebeğinize defalarca vurur veya ısırır ve arkadaşınız bunu görmezden gelirse), o zaman bunun hakkında konuşmalısınız. Bebeği tehlikeye sokacak bir şey yaptığını hissederseniz, aynı şeyi yapamayacağını ve risklerin farkında olmayabilir. Endişeniz konusunda dürüst ve spesifik olun.

Aynı zamanda, sorunu çözdüğünüzü vurgulamaya çalışın çünkü iyi arkadaş kalmak istiyorsunuz. Tepki vermiyorsa, sizin ve bebeğiniz için neyin en iyi olduğuna karar vermelisiniz.

· Öğrenin: Yemek zamanını kolaylaştırmak

Bebeğimin yemekten zevk almasını nasıl sağlayabilirim?

Yemek vakti keyifli bir zaman olsun. Bebeğinizin bazı yiyecek tercihlerini ve hoşlanmadıklarını ifade etmesine izin verin. İşini bitirmesi ve hatta her şeyi denemesi konusunda ısrar etmeyin - bazı tuhaflıklar yine de geçici olabilir. Mümkün olduğunda, bebeğinizi bir mama sandalyesinde, TV gibi dikkat dağıtıcılardan uzakta besleyin. Ona çok dikkat edin ve ses efektleriyle yemeğe biraz eğlence eklemeyi düşünün. Ya da hangi parmakla beslendiği ve tepsisinde kaç parça kaldığı hakkında konuşun.

Bebeğim yediğimiz yemeklerden yiyebilir mi?

Evet, yiyecekleri küçük, güvenli parçalar halinde kesmeniz veya ezmeniz şartıyla ve de bebekler için güvensiz olabilecek yiyecekler listesinde değil ise. Ona çok sıcak bir şey vermekten kaçının, çünkü ağzını yakabilir. Bebekler her türlü tadı severek büyüyebilir ve küçük çocuğunuz muhtemelen yediğiniz yiyeceklerle çok ilgilenecektir, çünkü onları yiyorsunuz!

Dışarıda yemek işleri kolaylaştırır mı yoksa daha fazla zora sokar mı?

Bu kesinlikle işleri daha kolaylaştırabilir - yemek hazırlamak veya bebeğinizin bıraktığı pisliği temizlemek zorunda değilsiniz. Ailelere yönelik pek çok restoran, bebek sandalyesi ve oyuncak imkanı sunar. Ancak bazı bebekler, o kadar çabuk dikkatleri dağılır ki ve yoğun bir mekandaki sesler onu hızlı bir şekilde heyecanlandırıyor ve bu durumda sakinleşmesi ve çok yemesi zor olabiliyor

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon