blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 6 AY 3 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Duyularını nasıl uyarabilirim?

Bebeğiniz dünyasını keşfetmek ve öğrenmek için tüm duyularını kullanır. Dokunmak, ağlamak ve oynamak için çevresinde güvenli şeyler olduğundan emin olun. Yumuşak bir lastik topa dokunmayı, bir parça sahte kürke sürtünmeyi, soğutulmuş bir diş çıkarma halkasını kemirmeyi ve pelüş bir hayvanın içinde bir zil sesini duymayı sevecektir.

Yapılacak ilginç bir şey: Farklı kumaşları toplayın ve onları yan yana yerleştirin. Farklı dokular üzerinde gezinirken bebeğinizin ifadesini izleyin.

Hikaye zamanı

Birlikte kitaplara bakmak bebeğinizin dil becerilerini geliştirecek ve onu yaşam boyu okuma sevgisi için hazırlayacaktır. Ne tür bir kitap seçtiğinizin önemi yok. Tahta kitaplar renkli ve sağlamdır ve açılan resimler veya dokulu resimler içeren kitaplar da bebekler arsında çok popülerdir.

Bebeğiniz yaklaşık 9 ila 12 ay arasında bir kitap açma, hatta sayfaları çevirme becerisine sahip olmayacak ve ona bir hikaye okurken sabırlı bir dinleyici olmayacak, ancak pes etmeyeceksiniz. Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun, okuma sarılma ve sosyalleşme için harika bir fırsat sağlar.

Ek gıda zamanı

Şimdiden başlayarak, bebeğiniz muhtemelen beslediğiniz kaşığı alarak ya da tabağınızdan yiyecek kapmak suretiyle yiyecekleri yemeye hazır olduğunu size bildirecektir. Dört ya da beş parça parmak şeklinde doğradığınız gıdaları bebeğinizin mama sandalyesine ya da kırılmaz bir tabağa koyun. (Bir mama sandalyesi ya da bebek arabasına yerleştirin - boğulma tehlikesini en aza indirebileceğiniz güvenli bir yer.)

Bebeğinizin iştahı iyi olabilir ancak çok fazla dişi olmayabilir, bu yüzden çiğnemesi kolay veya ağzında kolayca çözülebilen yiyeceklerle başlayın. Büyüdükçe, ona ne yerse yesin ısırık büyüklüğünde parçalar verebileceksiniz.

Bebeğinizin doku, renk ve koku hakkında da bilgi edindiğini unutmayın, bu nedenle çeşitli yiyecekler sunmaya çalışın. Bazı sevebilecekleri yiyecekler;

  • Küçük muz parçaları veya erik, armut, şeftali, kavun veya çekirdeksiz karpuz gibi çok olgun, soyulmuş meyveler;
  • Lor peyniri; iyi pişmiş makarna, parçalar halinde kesilmiş; ince peynir şeritleri veya çok küçük peynir parçaları;
  • Kesilmiş çekirdeksiz üzüm veya vişne (çekirdekleri çıkarıldı);
  • Havuç, bezelye, kabak, patates veya tatlı patates gibi küçük yumuşak buharda pişmiş sebze parçaları.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Kendinize zaman ayırmak

Çoğu yeni ebeveyn için listedeki son öncelik “ben” dir. Bebek bakımı, bir işte çalışmak ve bir ailenin idaresi her şeyden önce gelir. Ama kendini öncelikli yapmak önemlidir, çünkü yapmazsan, hayatının geri kalanını idare etmek çok daha zor olacaktır. Benzinsiz bir araba kullanmaya çalışmak gibi.

Gününüze saat ekleyemediğiniz için, işlerinizi yeniden programlamayı deneyin. Neyden taviz verebileceğinizi kendinize sorun - evinizi daha önceki standartlara uygun tutmak gibi. Zaman bulmanın bir başka yolu, günlük aktivitelerle ilgili dakikalar kazanabileceğiniz yolları bulmaktır. İhtiyacınız olursa yardım istemekten (ve yardım tekliflerini kabul etmek) çekinmeyin.

Eşinizle olan takım çalışması sizi gerçekten rahatlatacaktır. Bebek bakımı, bölünen işler, zaman çizelgesi (akşam baba ile oyun zamanı) size bir nefes alanı açacaktır.

Örneğin, kendinize düzenli olarak bir aktivite planlayın - örneğin bir egzersiz sınıfı veya bir arkadaşınızla öğle yemeği.

Ardından, kaçırdığınız “ben” etkinliklerinin bir listesini yaparak (okuma, örme, blog zamanı) ve onları boş zamanlarınıza yerleştirerek elde ettiğiniz molalardan en iyi şekilde yararlanmayı öğrenin.

Diğer ebeveynlere ulaşın ve zaman kazanmayı ve hayatlarını kolaylaştırmayı nasıl başardıklarını öğrenin.

· Öğrenin: Acil servis ziyaretleri

Bebeğimin acil servise gitmesini gerektirebilecek sebepler nelerdir?

Bebeğinizin acil servise gitmeden bebeklik dönemini bitirme olasılığı oldukça yüksek olsa da, bu hazır olunması gereken en iyi alanlardan biri. Bebeğin acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyma nedenleri arasında şiddetli bir alerjik reaksiyon, bir bağırsak tıkanması veya ciddi bir astım krizi vardır. Ayrıca, bebeğiniz daha meraklı ve hareketli hale geldikçe, bir nesneyi yutabilir veya içine çekebilir veya düşebilir ve bir beyin sarsıntısı veya dikiş gerektiren bir kesik elde edebilir.

Bebeğiniz herhangi bir nedenden dolayı nefes almakta zorlanıyorsa veya anafilaktik şoka giriyorsa veya beyin sarsıntısı geçiriyorsa (düşüşten sonra kayıtsız ya da başı yükselmiş bir çürük göstermekten ziyade berraklaşır), 112'i arayın. Bebeğinize bilginiz varsa ilk müdahaleyi yapın. Ancak kendinzden emin değilseniz, bebeğinizi acil servise götürmekte tereddüt etmeyin.

Acil durumlara nasıl hazırlanabilirim?

Acil bir durum oluşmadan önce, en yakın sağlık kuruluşunun nerede olduğunu (ideal olarak bir çocuk hastanesinde) ve oraya gitmek için kullanacağınız rotayı öğrenin. Acil servis personeli sizden bazı bilgilerinizi isteyecek, acil durum anında paniklememeniz için sizin ve bebeğinizin bilgilerini el altında tutmak her zaman iyi bir fikirdir.

Acil serviste bebeğimi rahatlatmaya nasıl yardımcı olabilirim?

Bebeğinize sakin olduğunuzu ve olayları kontrol altına aldığınızı gösterin (gerçekten böyle hissetmeseniz bile). Fiziksel güvence de hissetmek önemlidir, ancak aşırıya kaçmamak için küçük dokunuşlar lütfen. Bebeğinizin sadece biraz rahat olması gerekebilir ve daha fazla dikkat ve ilgi onu endişelendirebilir. Çocuk bezi, bir kıyafet değişikliği, en sevdiği kitaplardan veya oyuncaklarından bazıları ve sevdiği yiyecekleri de yanınızda getirin. Acil servise giriş yaparken, bebeğinizi beklerken beslememek için herhangi bir neden olup olmadığını sorun (örneğin, bebeğiniz henüz yeni beslenmişse, belirli bir röntgen için daha uzun süre beklemeniz gerekebilir).

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon