blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 3 AY 3 HAFTALIK

Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Başını salla

Sonunda, bebeğinizin uyku düzenleri yerleşmeye başlayıp size biraz dinlenme fırsatı vermeye başlayabilir. 4 aylık birçok çocuk, altı saatlik bir uyku için gece boyunca uyurken, diğerleri hala arada bir beslenme için uyanıyor. Bazı bebekler gece kesintisiz uyuması 6 ay ya da daha geç zaman alabilir, bu yüzden kesintisiz uyumasına dair umutlarınızı yitirmeyin! İki gündüz uykusu artık normal.

Başkalarıyla etkileşime geçme

Bebeğiniz etrafındaki dünya hakkında bir sonuç çıkarmaya başlıyor. Her şeye merakla bakıyor, kendi yansımasına bile.

Yanına kırılmaz bir ayna koyun veya sabah uyandığında onu güne hazırlarken aynalı bir mata koyun. Bebeğiniz aynadaki görüntüsünü anlayamaz, ama bu önemli değil. Kendisinin veya başkasının yansımasına bakmayı çok sevecek ve tümüyle cızırtılı bir sırıtışla zevkini gösterebilir.

Bebeğiniz kendi sesini dinlemek için parmağını veya şişesini emmeyi bırakabilir. Ona seslenerek ya da gürültü yaparak ve en sıradan ev işlerini bile tanımlayarak, sadece onunla bağlantı kurmayı değil, aynı zamanda kendisini ifade etmesini de teşvik ediyorsun. Bekle ve "cevap veriyor mu" diye bak.

Bebeğiniz daha hareketli ve ilgi çekici hale geliyor (başkalarıyla bile olsa) - gülümsemeleri sizi sizden almaya başladı. Ve aktivite zamanlarında gerçekten gülmeye başladı.

Arkadaşlarınızla birlikteyken, bebeğinizi yakınınızda tutun, böylece insan etkileşiminin zenginliğini fark edebilir. Diğer bebeklerin, küçük çocukların ve evcil hayvanların hareketlerini izlemekten zevk alacak, ama korumanıza muhtaç: Ne henüz kendini korumasını ne de neyin güvenli olup olmadığını biliyor unutmayın.

Tut ve git

Bebeğinizin ulaşabileceği her şey şimdi bir oyundur. Kapma becerilerinde ustalaşırken, bebeğinize tutması gereken ilginç şeyler verin: kavraması kolay hafif çıngıraklar, iki eliyle tutması gereken plastik veya kauçuk bir halka, gıcırdayan oyuncaklar veya yumuşak doldurulmuş hayvanlar.

Bebeğiniz önce bir elini kullanmaya başlayacak ve sonra diğerine geçecektir, ancak 2 ya da 3 yaşına gelene kadar gerçekten sağ ya da sol olduğunu anlayamaz.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Arkadaşlıkları değiştirmek

Yeni bir bebeğe sahip olmak, arkadaşlarınız da dahil olmak üzere herkesle ilişkilerinizdeki değişiklikleri getirir. Bazen çocuğu olmayan eski arkadaşlar, bebeğinizden sizin kadar memnun kalıyor ve işler bir zamanlar olduğu gibi devam ediyor. Ancak diğerleri, yeni yaşamınız için heyecanlı olmayabilir. Bazıları kıskanç olabilir, bazıları sıkılabilir, bazıları ise yalnızca çocuklarla olmak istemez. Arkadaşlarını suçlayamazsın. Sen de değişiyorsun. Bir zamanlar belirli insanlarla paylaştığınız ilgi alanları artık yaşam tarzınızla ilgili olmayabilir.

Her şeyin aynı kalmasını beklemezseniz, eski durumunuzla yeni durumunuz arasında bir denge kurmaya çalışmanıza yardımcı olur. Arkadaşınız, bebeğin olduktan sonra tüm eski düşüncelerini terk etmenizi bekleyemez ve onun ile yalnızca annelik hakkında sohbet etmenizi istemez. Faaliyetlerinizde ve zamanınızda ortak bir nokta arayın. Bazen sadece ikinizin öğle yemeğine çıkması sizin için farklılık yaratabilir ve diğer zamanlarda da bebeğinizi ziyarete gelmesi harika olabilir.

Bazı arkadaşlardan ayrılabilirsin, ama aynı zamanda, bebeğin seni yeni arkadaşlarının yörüngesine sokacak. Oyun grupları, anne destek ağları, veya şans eseri siz ve eşiniz, çok ortak noktalarınız olan diğer yeni ebeveynlerle tanışacaksınız.

· Öğrenin: Pamukçuk

Pamukçuk nedir?

Pamukçuk, Candida albicans mayasının neden olduğu bebeğinizin ağzındaki mantar enfeksiyonudur. Bebeğinizin dudaklarının ve yanaklarının içinde veya dilinin üstünde kolayca temizlenemeyen (tükürme gibi) beyaz lekeler görürseniz, pamukçuk belirtisi olabilir.

Maya nemli, ılık, şekerli ortamlarda büyür - bebeğin ağzının içi gibi. Emziriyorsanız, bebeğinizden meme uçlarınıza maya ile enfekte olabilir ve bu da beslenme sırasında meme uçlarının kuru, ağrılı olmasına neden olabilir. Stresli olursanız ve direnciniz düşükse, daha savunmasızsınız. Maya, ayrıca bebeğinizin sindirim sisteminden geçebilir ve dışarı çıkarak çocuk bezi döküntülerine veya vajinal mantar enfeksiyonuna neden olabilir.

Bu konuda ne yapılabilir?

Bebeğinizi doktoruna götürün. Muhtemelen sizin ve bebeğiniz için bir mantar önleyici ilaç yazacaktır. Emziriyorsanız, her ikiniz için de birbirinizi yeniden enfekte etmemeniz için tedavi olmanız önemlidir. Tedavi başladıktan sonra durumun ortadan kalkması muhtemelen birkaç hafta alacaktır.

Tedavi sırasında ellerinizi sık sık yıkadığınızdan ve bebeğinizin oyuncaklarını ve emziklerini kaynar suda sterilize ettiğinizden emin olun.

Pamukçuk bebeğimi nasıl etkiler?

Mantar enfeksiyonu size sinir bozucu da gelse, bebeğiniz hiçbir şekilde kötü etki göstermeyebilir. Pamukçuklu bazı bebekler daha sinirlidir ve yemeye daha az ilgi duyarlar, çünkü yanakları ve diş etleri ağrıyor.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon