blog.1.image
October 10th

4. HAFTA bebeğin haşhaş tohumu büyüklüğünde

Bebeğiniz bir haşhaş tohumu büyüklüğünde

İlk ayın içindesin

Bu bir randevu! Bebeğin tahmini doğum tarihini öğrenin.

Bebeğiniz şimdi bir embriyo ve organ gelişmeye başlıyor.

Ne tüketirseniz , bebeğiniz de sizinle tüketiyor. Güvenli olduğundan emin ol.

Bebeğin nasıl büyüyor?

Bu hafta embriyonik dönemin başlangıcına işaret eder. Şu andan itibaren 10. haftaya kadar, tüm bebeğinizin organları gelişmeye başlayacak ve hatta bazıları çalışmaya başlayacaktır. Sonuç olarak, bu gelişimine müdahale edebilecek herhangi bir şeye karşı en savunmasız olacağı zamandır. Şu anda bebeğiniz bir haşhaş tohumunun büyüklüğünde bir embriyo: tüm organlarının ve vücut parçalarının gelişmeye başladığı dönem.

İlkel plasenta da bu noktada iki katmandan oluşur. Hücreleri uterusun astarına tünelleşerek kanınızın akması için boşluklar oluşturarak gelişmiş plasentanın büyümekte olan bebeğinize besin ve oksijen sağlayabilmesini sağlar.

Aynı zamanda bebeğinizi barındıracak olan amniyotik kese şimdi mevcut, ; büyüdükçe onu kaplayacak amniyotik sıvı; ve bebeğinizin kırmızı kan hücrelerini üreten ve plasenta gelişene ve bu görevi üstlenmeye hazır oluncaya kadar besin maddelerinin dağıtımına yardımcı olan yumurta kesesi de oluştu.

Kardeş yumurta ikizlerinin rahimde nasıl göründüğünü bu hafta görülebilir.

Hayatın nasıl değişiyor?

Bu hafta, hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. En doğru sonuçlar için, evde hamilelik testi yapmadan önce regl süreniz geçtikten sonra birkaç gün bekleyin.

Eğer test pozitifse, doktorunuzu arayın ve ilk doktor randevunuzu planlayın. Çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı, tıbbi bir durumunuz olmadığını, önceki bir hamilelikle ilgili bir problem yaşamadığınız ya da kontrol edilmesi gereken semptomları olana kadar yaklaşık sekiz hafta boyunca sizi görmez.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız - reçeteli veya reçetesiz - şimdi bunları almanın güvenli olup olmadığını sorun. Ve doktorunuza, diğer endişeleriniz hakkında danışın.

Günlük en az 400 mikrogram (mcg) folik asit içeren günlük multivitamin veya doğum öncesi bir vitamin alıyor olmalısınız. Bazı kadınların daha yüksek miktarda folik aside ihtiyacı vardır, bu nedenle doktorunuza ne önerdiğini sorun.

Önümüzdeki altı hafta bebeğinizin gelişimi için kritik öneme sahip. Bebeğinize besin ve oksijen sağlayan plasenta ve göbek kordonunun ilkel versiyonları zaten çalışıyor. Plasenta sayesinde bebeğiniz vücudunuza verdiğiniz şeye maruz kalır, bu yüzden ikiniz için de güvenli olduğundan emin olun.

Evde hamilelik testiniz negatiftirse, yine de regl olmadıysanız, 5. haftada başka bir tane yapın. Birçok idrar testi dördüncü haftada bir hamileliği tespit edecek kadar hassas değildir.

Bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca başarı olmadan gebe kalmaya çalışıyorsanız (veya 35 yaşın üzerindeyseniz altı ay boyunca), olası doğurganlık sorunlarını tespit etmek için siz ve eşiniz için bir sağlık sorunu tespiti için sağlık uzmanınızla konuşun. Sonuçlar üzücü olsa da, bir problemi erken bir zamanda tedavi etmeye - ve nihai hedefinize: bir bebek sahibi olmaya - başlamanızı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon