blog.1.image
October 10th

10. HAFTA Bebeğin bir Kumkuat büyüklüğünde

Üçüncü ayındasın

Bebeğinizin kalp atışlarını hala duymadıysanız bir sonraki doğum öncesi ziyaretinizde duyabilirsiniz.

Bebeğinizin cinsiyetini bulmak için?

Sürekli akıntı, vajinal akıntı ve diğer yan etkiler.

Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Zorlukla bir kumkuat büyüklüğünde olmasına rağmen - 3cm den biraz fazla 4 gr ağırlığında olsa da, bebeğin şimdi gelişiminin en kritik bölümünü tamamladı. Bu, fetal dönemin başlangıcıdır, vücudundaki doku ve organların hızla büyüyüp olgunlaştığı bir zaman.

Sıvı yutuyor ve fırtına başlatıyor. Hayati organlar - böbrekleri, bağırsakları, beyni ve karaciğeri dahil (şimdi kaybolan yumurta sarısı yerine kırmızı kan hücreleri üretiyor) - hamileliğin boyunca gelişmeye devam etmelerine rağmen, yerinde ve çalışmaya başlıyor.

Rahminin içine bir göz atarsan, parmaklarda ve ayak parmaklarında oluşan küçük tırnaklar (daha fazla dokuma olmaz) ve yumuşak cilt üzerinde büyümeye başlayan şeftali tüyü saçlar gibi detaylarını görürsün.

Diğer gelişmelerde: Bebeğinizin uzuvları şimdi bükülebilir. Elleri bilekte bükülür ve kalbi üzerinde buluşur ve ayakları vücudunun önünde buluşacak kadar uzun olabilir. Omurgasının ana hatları, yarı saydam bir deriden açıkça görülebilir ve omurilik sinirleri omuriliğinden uzamaya başlar. Bebeğin alnı, gelişen beyni ile geçici olarak şişer ve başının üstünde durur. 3 cm uzunluğundadır. Önümüzdeki haftalarda, bebeğin yeniden boyutlanacak.

Hayatın nasıl değişiyor?

Bir sonraki doğum öncesi ziyaretinde, doktorunuzun karnınıza yerleştirdiği bir el ultrason cihazı olan Doppler ile bebeğinizin hızlı kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bebeğinin küçük kalbinin atışı, dört nala koşan atların gürültüsü gibi geliyor ve ilk kez duymak çok heyecanlı olabilir.

Hamile kalmadan önce rahmin küçük armut büyüklüğündeydi. Bu hafta, greyfurt kadar büyük. Artık hamile elbisesi için hazır olabilir veya olmayabilir. Henüz belirginleşmemiş olsa bile, normal kıyafetleriniz muhtemelen rahatsız edici bir şekilde sıkı hissettiyordur ve göğüslerin sütyeninin dikişleri zorluyor olabilir. Karın bölgendeki kalınlaşma muhtemelen hafif kilo alımı ve şişkinlik nedeniyledir. Günlük ve hamile kıyafetleri arasındaysanız, elastik bel kemerleri (veya göbeğinizin altına oturmuş alçak beller) olan pantolon ve etek giymek biraz ihtiyaç duyduğunuz konforu sağlayacaktır.

Zindelik seviyene bağlı olarak, büyük olasılıkla hamilelik sırasında çok çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz. Yüzme ve yürüyüş, dokuz ay boyunca mükemmel seçimlerdir. Egzersiz kas yogunluğunu, kuvveti ve dayanıklılığı arttırır - hamilelik sırasında kazandığın ağırlığı taşımana, doğum eyleminin fiziksel stresine hazırlanmana ve bebeğin doğduktan sonra tekrar şekillenmenize yardımcı olacak üç özellik. (Ne yazık ki, düzenli egzersizin SANCILARI kısaltdığına dair bir kanıt yoktur.)

Bilgi edinin: Hamilelikte enfeksiyonlar

İşte hamilelikte en sık görülen enfeksiyonlardan üçü ve bunlar hakkında yapabileceklerin. Daha fazla bilgi için, dikkat etmen gereken diğer gebelik enfeksiyonları hakkında bilgi edin.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE), hamilelik sırasında en sık görülen bakteriyel enfeksiyondur. Progesteronun daha yüksek seviyelere çıkması kısmen suçludur. Hormon idrar akışını rahatlatır, ve bu da idrar akışını yavaşlatabilir ve bakteri üremesine daha fazla zaman kazandırır. Gebelikten sonra, diğer faktörler de ortaya çıkmaktadır.

Bağırsak bakterileri rektumunuzdan idrar yolunuza gittiğinde ve çoğalmaya devam ettikleri idrar yolunuzda ilerlerken bir enfeksiyon oluşur. Bazen sistit adı verilen mesane enfeksiyonuna neden olurlar. Sistit belirtileri arasında idrar yaparken ağrı, rahatsızlık veya yanma, çişe daha fazla çıkma dürtüsü ve pelvik rahatsızlık veya karın ağrısı görülür. İdrarın bulutlu görünebilir ve kötü bir koku alabilir.

Mesane enfeksiyonu geçirdiğini düşünüyorsan, doktoru aramak önemlidir. Tedavi edilmemiş sistit, seni ciddi şekilde hastalandıracak ve erken doğum riskini artırabilen bir böbrek enfeksiyonuna yol açabilir. Sistitiniz varsa, doktorunuz daha fazla problem oluşmasını önlemeye yardımcı olmak için hamilelik sırasında güvenli olan antibiyotikler yazacaktır. Antibiyotikler birkaç gün içinde semptomlarınızı hafifletir, ancak tüm bakterileri yok etmek için uzun tedavi sürecini tamamlamayı unutmayın.

Bakteriler idrar yolunuzda herhangi bir belirtiye neden olmadan çoğalabilir (asemptomatik bakteriüri denilen bir durum), bu nedenle doktorun ilk doğum öncesi ziyaretinizde idrarınızı laboratuvara test için yolladı. Asemptomatik bakteriüri varsa antibiyotik ile tedavi edilmen gerekecektir.

Hamilelik sırasında bakteriyel vajinoz hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Bakteriyel vajinoz (BV) genellikle vajinanızda az miktarda yaşayan bakterilerin aşırı çoğalmasından kaynaklanan bir genital enfeksiyonudur. BV ile semptomların olmayabilir. Bunlara dikkat edersen, kirli veya balık kokusu gibi kokan ince, sütlü beyaz veya gri bir akıntı görebilirsin. Ayrıca BV'li kadınların en az yarısında semptom olmamasına rağmen, vajina ve vulva çevresinde kaşıntı olabilir.

BV, preterm doğum riskinin artması ve bebeğini çevreleyen amniyotik membranların preterm rüptürü ile bağlantılıdır. BV semptomlarınız varsa veya erken doğum riski altındaysan doktorunu enfeksiyonu tarar ve sonuçlar pozitifse seni antibiyotiklerle tedavi eder.

Hamilelik sırasında maya enfeksiyonları hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Maya enfeksiyonları, hamileyken daha da muhtemel olan vajinal enfeksiyonlardır. Candida ailesindeki mikroskobik mantarlardan kaynaklanır. Bu mantarlar, kadınların neredeyse üçte birinin vajinalarında bulunur ve yalnızca büyüme o kadar hızlı olduğunda, mayanın diğer rakip mikroorganizmalara baskın gelmesine neden olan bir problem haline gelir. Hamilelik sırasındaki artan östrojen seviyeniz vajinanızın daha fazla glikojen üretmesine neden olur ve bu da mayanın büyümesini daha da kolaylaştırır. (Bazı araştırmacılar östrojenin aynı zamanda maya üzerinde de doğrudan bir etkisi olduğunu düşünerek hem daha hızlı büyümesine hem de vajina duvarlarına daha iyi yapışmasına neden olur.)

Bir mantar enfeksiyonu gelişmekte olan bebeğine zarar vermez. Bir enfeksiyon varsa, yeni doğan çocuğun doğum kanalından geçerken kasılması ihtimali vardır. Maya, bebeğin ağzındaki beyaz lekeler tarafından tanınabilen pamukçuk adı verilen ortak bir enfeksiyona neden olabilir. Pamukçuklar ciddi değildir ve sağlıklı yenidoğanlarda kolayca tedavi edilir.

Aktivite: Yeni sütyen ve iç çamaşır al

Muhtemelen amaçlarınızı geliştirmenin zamanı gelmiştir. Göğüsleriniz ve beliniz büyüdükçe ve değiştikçe, hamile sütyenleri ve iç çamaşırları sizi rahat ettirebilir. Anne ürünleri satan bir magazadan bir emzirme sütyeni almak akıllıca olacaktır , böylece bir satış görevlisi size boyutlar konusunda yardımcı olabilir. Göğüsleriniz, özellikle ilk hamileliğiniz ise, önümüzdeki aylarda bir veya iki beden daha artabilir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon